2006 Κύπελλο Intertoto

ΚΥΠΕΛΛΟ Ιντερτοτο 2006

Το 2006 Κύπελλο Ιντερτότο ΟΥΕΦΑ 2006 ήταν το πρώτο τουρνουά της διοργάνωσης μετά από τις σημαντικές αλλαγές στη δομή της. Διεξήχθησαν μόνο 3 γύροι αντί 5 και 11 ομάδες προκρίθηκαν στο δεύτερο προκριματικό γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ 2006-07 (αντί για 3 ομάδες που προκρίνονταν στον πρώτο γύρο). Επίσης για πρώτη φορά στη σύγχρονη ιστορία της διοργάνωσης, καθορίστηκε ένας μοναδικός νικητής, ο οποίος ήταν η ομάδα που κέρδιζε στην τελική φάση και έφτανε όσο πιο μακριά στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.
Η ΑΕΛ ηττήθηκε για το Ιντερτότο από την Καϊσερισπορ με 2-0 και δεν μπόρεσε να πάρει μία θέση για το UEFA CUP.

Γ' προκριματικός γύρος κυπέλλου Ιντερτότο

ΑΕΛ – Καϊσερίσπορ 0-0

15 Ιουλίου 2006

ΑΕΛ (Γ.Δώνης) : 15.Χριστόπουλος, 7.Γκαλίτσιος (73’ 11.Κυπαρίσσης), 77.Κατσιαρός, 4.Νταμπίζας, 5.Βάλλας, 6.Γκίκας (46’ 66.Διγκόζης), 8.Ζιάγκας (62’ 97.Χλωρός), 19.Αλεξάνδρου, 46.Αλωνεύτης, 21.Καλαντζής, 22.Γαβριλόπουλος.

Καϊσερισπόρ (Ερτ.Σαγκλάμ) : 27.Ιβάνκοφ, 14.Σαντίγκοφ (84 ’ 18.Τσόρα), 15.Τζόνσον, 25.Τοσκαλί, 81.Κεϊλάν, 3.Μπολούκμπασι, 38.Αρσλάν, 8.Μπασντάγκ, 66.Τοπούζ, 9.Ουνάλ (89’ 6.Καβιανπούρ), 11.Ακαγκιουντούζ (68’ 7.Ιγκλέσιας).

Διαιτητής : Τιτσιάνο Πιέρι (Ιταλία)
Επόπτες: Στέφανο Αϊρόλντι (Ιταλία) - Νίκολα Νικολέτι (Ιταλία)

Γήπεδο : Πανθεσσαλικό Στάδιο
Εισιτήρια : 5.917

Ισόπαλος χωρίς τέρματα έληξε ο πρώτος αγώνας της Λάρισας στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από 18 χρόνια. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη έμεινε στο 0-0 με την Καϊσερίσπορ, στο Πανθεσσαλικό στάδιο, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα της Γ΄ φάσης του Κυπέλλου Ιντερτότο.
Ο επαναληπτικός θα γίνει στην έδρα της τουρκικής ομάδας στις 22/7 και ώρα 6μ.μ., με τον Αυστριακό ρέφερι, Τόμας Έινβάλερ να διευθύνει την αναμέτρηση.
Το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό και οι δύο ομάδες στηρίχτηκαν κυρίως στη δύναμη τους και λιγότερο στις τεχνικές αρετές. Αυτό βέβαια είχε ως αποτέλεσμα αμφότερες να φορτωθούν με κίτρινες κάρτες.
Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο Ιταλός διαιτητής της αναμέτρησης έβγαλε την κίτρινη κάρτα επτά φορές από το τσεπάκι του στο πρώτο ημίχρονο (3 για τη Λάρισα και 4 για τους Τούρκους). Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό ούτε και πολλές αξιόλογες φάσεις.
Στο 23΄ το φάουλ του Κεϊλάν κατέληξε άουτ για τους Τούρκους ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Κατσιαρός έστρωσε στον Αλεξάνδρου, το σούτ από τον τελευταίο από το ύψος της περιοχής, κόντραρε σε αμυντικό και απομακρύνθηκε.
Οι παραπάνω φάσεις μαζί με το φάουλ του Ουνάλ στο 41΄ που μπλόκαρε ο Χριστόπουλος αποτελούν ότι καλύτερο είδαν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν σήμερα στο Πανθεσσαλικό στάδιο.
Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στους ίδιους ρυθμούς, χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες και θέαμα. Η πρώτη καλή ευκαιρία της Λάρισας πραγματοποιήθηκε στο 65΄ όταν ο Χλωρός επιχείρησε σουτ από δεξιά αλλά ο τερματοφύλακας των Τούρκων, Ιβάνκοφ απέκρουσε σε κόρνερ.
Την καλύτερη ευκαιρία του αγώνα την είχαν οι φιλοξενούμενοι και μάλιστα 2 λεπτά πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας. Τότε ο Ιγκλέσιας βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Χριστόπουλο και πλάσαρε για να αποκρούσει ο Έλληνας τερματοφύλακας.
Η μπάλα πήρε ύψος και κατέληξε και πάλι στον Ιγκλέσιας που σε άδειο τέρμα «κατάφερε» να αστοχήσει στέλνοντας της μπάλα άουτ. Έτσι το 0-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η αρχική 11άδα της ΑΕΛ όπως παρατάχθηκε κόντρα στην Καϊσερίσπορ στο Πανθεσσαλικό.

ΟΡΘΙΟΙ : Γαβριλόπουλος, Βάλλας, Γκίκας, Ζιάγκας, Χριστόπουλος, Νταμπίζας.
ΚΑΘΙΣΤΟΙ : Αλωνεύτης, Καλαντζής, Γκαλίτσιος, Κατσιαρός, Αλεξάνδρου.

Δώνης:
«Ήταν ένα δυνατό ματς με μέτριο ρυθμό, στο οποίο έπαιξε ρόλο η περίοδος που έγινε ο αγώνας. Για τον λόγο αυτό, άλλωστε, δεν έγιναν πολλές ευκαιρίες. Είναι σημαντικό το γεγονός ότι δεν δεχτήκαμε γκολ και θεωρώ ότι οι πιθανότητες πρόκρισης είναι μοιρασμένες. Έχουμε περιθώριο μιας εβδομάδας να βάλουμε στη λειτουργία της ομάδας τους νέους παίκτες κι αν το καταφέρουμε πιστεύω ότι η ΑΕΛ θα έχει άλλη ποιότητα στον επαναληπτικό στην Τουρκία. Συγχαρητήρια στην Καϊσερισπόρ για το καθαρό της παιχνίδι. Το δεύτερο ματς θα είναι διαφορετικό και σίγουρα θα έχουμε καλύτερο ρυθμό. Ευχαριστούμε τον κόσμο της ομάδας που σε μια τόσο δύσκολη εποχή, μέσα στο καλοκαίρι, ήρθε εδώ και μας υποστήριξε».

Διγκόζης
«Έγινε ένα δυνατό, αλλά όχι ποιοτικά πολύ καλό παιχνίδι. Το 0-0 είναι θετικό αποτέλεσμα και έχουμε μπροστά μας μια εβδομάδα να προετοιμαστούμε κατάλληλα και να διεκδικήσουμε την πρόκριση στην Καισάρεια».

Καϊσερίσπορ - ΑΕΛ 2-0

22 Ιουλίου 2006

Scorers32', 82' Ουνάλ

Kαϊσερίσπορ: Ιβάνκοβ, Κόρα (62’ Σαντίγκοβ) Τζόνσον, Τοστσαλί, Ιγκλέσιας, Μπολούκμπασι (83’ Καμπέρ), Τοπούζ, Μπαστάνγκ, Κεϊλάν, Τολέδο, Ουνάλ.

ΑΕΛ: Χριστόπουλος, Νταμπίζας, Βάλλας, Κατσιαρός, Γκαλίτσιος (46’ Μπαχράμης), Γκίκας (72’ Ζιάγκας), Διγκόζης, Αλεξάνδρου (54’ Γαβριλόπουλος), Αλωνεύτης, Καλαντζής, Χλωρός.

Διαιτητής: Τόμας Εϊνβάλερ (Αυστρία)

ΓήπεδοKadir Has Stadium

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη ηττήθηκε με 2-0 από την Καϊσερίσπορ στην Καισαρεία και σε συνδυασμό με το 0-0 του Βόλου αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.
Σε δήμιο της ελληνικής ομάδας εξελίχθηκε ο Ουνάλ που πέτυχε και τα δύο γκολ των Τούρκων. Το πρώτο στο 32’ με κοντινό πλασέ και το δεύτερο με σουτ στο 82’ μετά από πάσα Μεχμέτ Τοπούζ.
Η Λάρισα άρχισε μουδιασμένα τον αγώνα και επέτρεψε στην Καϊσερίσπορ να επιβάλλει το δικό της ρυθμό. Στο ημίχρονο, με το σκορ στο 1-0, ο Γιώργος Δώνης αποφάσισε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του βάζοντας τον Μπαχράμη στη θέση του Γκαλίτσιου. Λίγο αργότερα, στο 54’ στη μάχη έπεσε στη μάχη και ο Γαβριλόπουλος.
Ευκαιρίες για τη Λάρισα χάθηκαν αλλά η εστία του Ιβάνκοφ δεν παραβιάστηκε. Έτσι οι Τούρκοι «κλείδωσαν» τη νίκη-πρόκριση με το 2ο γκολ ενώ είχαν ακόμα μία καλή στιγμή για το 3-0.

Η αρχική 11άδα της ΑΕΛ όπως παρατάχθηκε κόντρα στην Καϊσερίσπορ στο Kadir Has Stadium.

ΟΡΘΙΟΙ: Χλωρός, Γκίκας, Βάλλας, Γκαλίτσιος, Χριστόπουλος, Νταμπίζας.
ΚΑΘΙΣΤΟΙ: Αλωνεύτης, Διγκόζης, Αλεξάνδρου, Κατσιαρός, Καλατζής.

Δώνης
"Ήταν μια εξαιρετικά πολύτιμη εμπειρία για εμάς η συμμετοχή στο κύπελλο Ιντερτότο. Είχαμε πολύ καλή οργάνωση στο πρώτο ημίχρονο, η Καϊσέρισπορ δεν δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, αλλά κάναμε μεγάλο λάθος στη φάση του πρώτου γκολ που άλλαξε την εικόνα ολόκληρου του αγώνα."