2007-08 Κύπελλο UEFA

ΚΥΠΕΛΛΟ UEFA 2007-08

Ήταν 20 Σεπτεμβρίου του 2007, όταν η τότε Κυπελλούχος Ελλάδας, ΑΕΛ νικούσε με 2-0 την Αγγλική, Μπλάκμπερν για το Κύπελλο UEFA, στο Πανθεσσαλικό Στάδιο του Βόλου. Η «Βασίλισσα του Θεσσαλικού κάμπου» με αυτή τη σπουδαία ευρωπαϊκή νίκη, σε συνδυασμό με τη ρεβάνς στο Ίγουντ Παρκ και την "γλυκιά" ήττα με 2-1, πήρε την πρόκριση στους ομίλους του UEFA. Το σύνθημα σε εκείνη την αναμέτρηση είχε δώσει ο Μπακαγιόκο, ο οποίος στο 33' με σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Φρίντελ και άνοιξε το σκορ. Στο 35'ο Έμερτον έκανε λάθος γύρισμα στον Φρίντελ, με αποτέλεσμα ο Αλεξάνδρου να βγει απέναντι απο τον τερματοφύλακα της Μπλάκμπερν, ο Κύπριος μέσος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αμερικανό πορτιέρο, στην συνέχεια το σουτ του Μπακαγιόκο κόντραρε στα σώματα, όμως η μπάλα έφθασε πλάγια δεξιά στον Κλέϊτον που με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το τελικό 2-0.

Α’ γύρος Κυπέλλου UEFA

ΑΕΛ – Μπλάκμπερν 2-0

20 Σεπτεμβρίου 2007

Scorers 33' Μπακαγιόκο, 35' Κλέϊτον

ΑΕΛ (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Φέρστερ, Νταμπίζας, Κατσιαρός, Γκαλίτσιος, Κυριακίδης, Φωτάκης, Σαρμιέντο, Αλεξάνδρου (76' Γκίκας), Κλέιτον (84' Καλαντζής), Μπακαγιόκο (92' Βενέτης).

Μπλάκμπερν (Μαρκ Χιούζ): Φρίντελ, Όϊερ, Γουόρνοκ, Νέλσεν (57' Κισανισβίλι), Έμερτον, Νταν, Σάβατζ, Μπέντλεϊ, Πέντερσεν (62' Ντέρμπισαϊρ), Σάντα Κρουζ, ΜαΚάρθι (79' Τουγκάϊ).

Διαιτητής: Πέτερ Σίπελ (Γερμανία)
Βοηθοί: Σονκ Γκίλντεμαν (Γερμανία), Ζόσεφ Μέϊερ(Γερμανία)

Γήπεδο: Πανθεσσαλικό Στάδιο

Η ΑΕΛ εμφανίστηκε πολύ καλά μελετημένη στον αγωνιστικό χώρο, δεν άφησε την Μπλάκμπερν να κάνει το παιχνίδι της και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Μπακαγιόκο στην επίθεση και τον Νταμπίζα να κατευθύνει την άμυνα, πήρε καθαρό 2-0 και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στους ομίλους του UEFA.
Με 4-5-1 παρέταξε την ομάδα του ο Γιώργος Δώνης στην προσπάθειά του να υπερισχύσει στο χώρο του κέντρου. Ο Κοτσόλης ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, οι Νταμπίζας, Φέρστερ ήταν στο κέντρο της άμυνας, με τον Γκαλίτσιο δεξί μπακ και τον Κατσιαρό αριστερό. Ο Κυριακίδης αγωνίστηκε σε ρόλο αμυντικο μπροστά από την άμυνα και στη μεσαία γραμμή κινήθηκαν από αριστερά προς τα δεξιά οι Αλεξάνδρου, Σαρμιέντο, Φωτάκης και Κλέιτον. Μοναδικός προωθημένος ήταν ο Μπακαγιόκο.
Η Λάρισα ξεκίνησε προσεχτικά το ματς προκειμένου να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Κοτσόλη και ταυτόχρονα να εκμεταλλευτεί την εμπειρία και την ταχύτητα του Μπακαγιόκο. Στο πρώτο μισάωρο του ματς η Λάρισα έδωσε χώρο στην Μπλάκμπερν και ουσιαστικά απειλήθηκε μόνο μία φορά στο 20 χωρίς ωστόσο να το πληρώσει. Ο Πέντερσεν εκτέλεσε δυνατά πλάγιο άουτ από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον ΜακΚάρθι στο ύψος της μικρής περιοχής, όμως το γυριστό σουτ του τελευταίου βρήκε το πρόσωπο του Φέρστερ και σώθηκε η εστία της ΑΕΛ.
Από εκει και πέρα, το πεντάλεπτο (30 – 35) ανήκει αποκλειστικά στην ομάδα του Γιώργου Δώνη, η οποία κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα και να πάρει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης. Ο Μπακαγιόκο στο 33 με εκπληκτικό δυνατό σουτ από μακριά «κρέμασε» τον Φρίντελ και έγραψε το 1-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα στο 35 σε φάση διαρκείας, ο Κλέιτον με ψύχραιμο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα των «βυσσινί», αφού πρώτα απέτυχαν να σκοράρουν από πλεονεκτική θέση οι Αλεξάνδρου και Μπακαγιόκο.
Στη συνέχεια η ομάδα του Γιώργου Δώνη διαχειρίστηκε με ψυχραιμία το τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το καθαρό 2-0.
Η Λάρισα μπήκε στην επανάληψη αποφασισμένη να μη κλειστεί στην περιοχή της για να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ, πίεσε ψηλά και ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο 48. Ο Φωτάκης εκτέλεσε με πολύ όμορφο τρόπο φάουλ από καλή θέση, ο Φρίντελ απέκρουσε δύσκολα και στην επαναφορά ο Νταμπίζας δεν έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση.
Οι παίκτες της Μπλάκμπερν τα είχαν χαμένα δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να επιβάλουν το παιχνίδι τους, ενώ η ΑΕΛ μετέφερε συνεχώς το ματς στην περιοχή της αγγλική ομάδας και δημιούργησε τις φάσεις για να πετύχει τρίτο τέρμα. Στην πιο μεγάλη από αυτές ο Μπακαγιόκο στο 69 κέρδισε μια χαμένη μπαλιά από δεξιά, πάσαρε στο ύψος του πέναλτι στον Κλέιτον, ο οποίος ανενόχλητος πλάσαρε συρτά και έδωσε τη δυνατότητα στον Φρίντελ να απομακρύνει με τα πόδια.
Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες της Λάρισας με εκπληκτική ωριμότητα κυκλοφόρησαν με ψυχραιμία την μπάλα, ο Νταμπίζας κατεύθυνε με μαεστρία την αμυντική γραμμή της ομάδας και με σύμμαχο τον εκπληκτικό κόσμο που δεν σταμάτησε λεπτό να τραγουδάει και να εμψυχώνει την ομάδα κράτησε το μηδέν στην άμυνα και θα ταξιδέψει στην Αγγλία με σκορ πρόκρισης…

Δώνης:

«Είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, όχι όμως και από το σκορ. Μπορούσαμε να πετύχουμε και άλλα γκολ, οπότε τώρα θα μιλούσαμε σε άλλη βάση. Έχουμε 50% πιθανότητες, δηλαδή όσες και η Μπλάκμπερν. Εμείς όμως έχουμε ως στόχο την πρόκριση. Μας περιμένει ένα σκληρό ματς σε μικρό γήπεδο και ξέρουμε ότι θα δεχτούμε πολύ πίεση. Όποια ομάδα βρεθεί στην καλύτερη κατάσταση θα κερδίσει.Είχα πει πως θα προσπαθήσουμε σκληρά και το κάναμε πράξη. Θέλαμε να ικανοποιήσουμε τον κόσμο μας και το πετύχαμε. Είχαμε δουλέψει πολύ καιρό γι’ αυτό το παιχνίδι, καθώς δεν υπήρχαν επίσημες υποχρεώσεις. Θέλαμε να έχουμε κοντά τις γραμμές μας και να κερδίζουμε την μπάλα στις μακρινές πάσες του αντιπάλου μας, κάτι που καταφέραμε. Πάντως, δεν μας βοήθησε ο αγωνιστικός χώρος, αφού ήταν γεμάτος τρύπες κάτι που δεν φάνηκε απ’ έξω και δεν ευνοεί τις ομάδες που παίζουν με την μπάλα κάτω».

Μπλάκμπερν - ΑΕΛ 2-1

4 Οκτωβρίου 2007

Scorers: 35'(πεν) Ντέρμπισαϊρ, 51' Γουόρνοκ - 17' Κλέϊτον

Μπλάκμπερν (Μαρκ Χιουζ):Φρίντελ, Μοκοένα (62΄ Πέντερσεν), Σαμπά, Έμερτον, Όιερ, Γουόρνοκ, Τουγκάι Κερίμογλου, Σάντα Κρουζ, Ντέρμπισαϊρ (68΄ ΜακΚάρθι), Μπέντλεϊ, Νταν (78΄ Σάβατζ).

ΑΕΛ (Γιώργος Δώνης):Κοτσόλης, Γκαλίτσιος, Νταμπίζας, Φέρστερ, Κατσιαρός, Κυριακίδης, Φωτάκης, Σαρμιέντο, Αλεξάνδρου (56΄ Κώτσιος), Κλέιτον (78΄ Κλέιτον), Μπακαγιόκο (90΄ Γκίκας).

Διαιτητής: Kλαούντιο Τσιρκέτα (Ελβετία)
Επόπτες: Μανουέλ Ναβάρο (Ελβετία), Μπιτ Χίντμπερ (Ελβετία)
4ος: Σάσα Κέβερ (Ελβετία)

Γήπεδο: Ίγουντ Παρκ

Η Λάρισα μπήκε στο Ίγουντ Παρκ με σκοπό να... πουλήσει ακριβά το τομάρι της και σε μεγάλο βαθμό το κατάφερε, αφού άντεξε στην πίεση που εξαπέλυσε η Μπλάκμπερν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Στη συνέχεια οι Θεσσαλοί άρχισαν να ανεβαίνουν και δεν αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο.
Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη αφού πρώτα έκλεισαν τους διαδρόμους στους Άγγλους που προσπαθούσαν να φτάσουν την εστία του Κοτσόλη από τα πλάγια, στη συνέχεια φρόντισαν να ανησυχήσουν τον Μπραντ Φρίντελ. Στο 17' όχι μόνο τον ανησύχησαν αλλά τον νίκησαν κιόλας καθώς έπειτα από σέντρα του Μπακαγιόκο από αριστερά, η μπάλα μετά από κόντρες έφτασε στον Σίλβα Κλέιτον ο οποίος πέρασε με όμορφη τρίπλα τον αντίπαλο του και με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ.
Η βραδιά έμοιαζε ιδανική για τους παίκτες του Γιώργου Δώνη οι οποίοι αποσυντόνισαν πλήρως τους Άγγλους που προσπαθούσαν να απειλήσουν με μακρινά σουτ. Στο 27ο λεπτό ο Μπέντλεϊ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Σαμπά πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε άουτ σε μία φάση όμως που ο εκτελεστής ήταν σε θέση οφσάιντ που δεν είδε ο επόπτης.
Στο 35' μετά από καραμπόλα η μπάλα έφτασε στον Νταν όμως ο Κοτσόλης του έκλεισε τον δρόμο και έδιωξε σε κόρνερ. Εκεί που οι "βυσσινί" έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νταν ανατράπηκε από τον Κοτσόλη. Ο Ντέρμπισαϊρ εκτέλεσε, ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ απέκρουσε όμως δόθηκε επανάληψη. Στο δεύτερο πέναλτι ο Ντέρμπισαϊρ ισοφάρισε σε 1-1.
Οι παίκτες του Μαρκ Χιουζ μπήκαν δυνατά στην επανάληψη με τον Ντέιβιντ Μπέντλεϊ να αποτελεί αιχμή του δόρατος για τους γηπεδούχους. Από εκείνον μάλιστα προήλθε και το δεύτερο γκολ για τη Μπλάκμπερν όταν από δεξιά έκανε τη σέντρα και βρήκε τον Γουόρνοκ που ήταν ολομόναχος και δεν δυσκολεύτηκε να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του.
Oι βυσσινί δεν έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους και ανταποκρίθηκαν με τον καλύτερο τρόπο στην πίεση των αντιπάλων τους. Ο Γιώργος Δώνης έριξε στο παιχνίδι τον Ηλία Κώτσιο προκειμένου να δυναμώσει το κέντρο της άμυνας με τον καλύτερο τρόπο, όπως και έγινε καθώς στη συνέχεια οι Άγγλοι δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα αφού τόσο το σουτ του Σάντα Κρουζ στο 76', όσο και η κεφαλιά του Σαμπά στο 88' δεν βρήκαν στόχο.

Οι αρχική 11άδα της ΑΕΛ στο Ewood Park.

ΟΡΘΙΟΙ: Αλεξάνδρου, Φέρστερ, Σαρμιέντο, Κοτσόλης, Νταμπίζας.
ΚΑΘΙΣΤΟΙ: Κλέϊτον, Κυριακίδης, Γκαλίτσιος, Φωτάκης, Κατσιαρός, Μπακαγιόκο.

Γιώργος Δώνης
"Είναι απίστευτη η χαρά. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές για την προσπάθειά τους. Αποδείξαμε ότι με την ψυχή και τη θέληση, μπορούν να ξεπεραστούν άλλα πράγματα. Δουλεύουμε σκληρά και μας ανταμείβει ο Θεός με επιτυχίες. Θα συνεχίσουμε την προσπάθειά μας"

Γιώργος Γκαλίτσιος
"Το πρώτο γκολ της Μπλάκμπερν ήρθε στη χειρότερη στιγμή, αφού τελείωνε το ημίχρονο. Αυτό της έδωσε ώθηση και μας πίεσε. Αντέξαμε όμως και κρατήσαμε το σκορ. Οι αντίπαλοι θα μας απασχολήσουν μετά από την κλήρωση. Ελπίζουμε σε ακόμα καλύτερες μέρες".

Κώστας Πηλαδάκης
"Πρέπει να είσαι προσγειωμένος για να γιορτάζεις τις χαρές. Το σημαντικό είναι ότι προκρίθηκαν όλες οι ελληνικές ομάδες. Ήταν ένα μήνυμα για όσους δεν θέλουν το καλό του ποδοσφαίρου. Είμαι υπερήφανος που είμαι Έλληνας και μακάρι όλοι να παραδειγματιστούν από αυτές τις επιτυχίες. Γνωρίζουμε ότι θα είμαστε στους αδύναμους, αλλά αποδείξαμε ότι στο ποδόσφαιρο δεν παίζουν ρόλο τα ονόματα. Οποιος έχει ψυχή, προκρίνεται".

Scorers: 14' Κάχιλ, 50' Όσμαν, 85' Ανιτσέμπε - 65' Κλέϊτον

Έβερτον (Μόγιες):Χάουαρντ, Χίμπερτ, Γιόμπο, Λέσκοτ, Μπάινς, Πιέναρ (88'Σταμπς)
Όσμαν, Κάρσλεϊ, Κάχιλ (66'Γκράβεσεν) Αρτέτα, ΜακΦάντεν (66'Ανιτσέμπε)

ΑΕΛ (Δώνης):Κοτσόλης, Γκαλίτσιος, Φέρστερ (78'Βενέτης) Νταμπίζας, Βενετίδης, Κλέιτον, Φωτάκης, Κυριακίδης (75'Λαμπρόπουλος) Σαρμιέντο, Πάρα (58'Καλαντζής) Μπακαγιόκο

Διαιτητής: Μάρτιν Ινγκβαρσον (Σουηδία)
Βοηθοί: Έκστρεμ, Μάρτινσον.

Γήπεδο: Γκούντισον Παρκ

H ΑΕΛ γνώρισε την ήττα με 3-1 από την Έβερτον, στο πρώτο της ματς στους ομίλους του UEFA. Οι «βυσσινί» έδειξαν για μία ακόμη φορά πολύ καλό πρόσωπο στο «Γκούντισον Παρκ», πάρα την ήττα με 3-1 από την Έβερτον και κέρδισαν τα εύσημα του προπονητή των Άγγλων, Ντέιβιντ Μόγιες που είχε δηλώσει τότε: «Στο 2-1 φοβήθηκα ότι θα ισοφαριζόμασταν και θα χάναμε το παιχνίδι». Η Έβερτον πήρε κεφάλι στο σκορ στο 14ο λεπτό με τον Τιμ Κάχιλ. Στο 50'Κάχιλ, Μπέινς, Πίεναρ και Όσμαν έκρυψαν την μπάλα, με τον τελευταίο να εξαπολύει σουτ-φωτοβολίδα που δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον Κοτσόλη και να κάνει το 2-0. Η ΑΕΛ ξαναμπήκε στο ματς με παλικαρίσιο γκολ του Κλέιτον, με τον Βραζιλιάνο να πλασάρει ιδανικά και να κάνει το 2-1 στο 65'. Μετά τη μείωση του σκορ το ματς πήρε φρενήρη ρυθμό. Η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω, με την ΑΕΛ κάτι παραπάνω από αντάξια, φέρνοντας σε δύσκολη θέση τους γηπεδούχους. Ο Κλέιτον και ο Καλαντζής θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν, αν ήταν λίγο πιο προσεχτικοί στην τελική πάσα, όμως το γκολ του Ανιτσέμπε στο 85'ξεπέρασε Νταμπίζα και Βενέτη και πλάσαρε εύστοχα, έβαλε τέλος στις ελπίδες των παικτών του Γιώργου Δώνη.

ΑΕΛ - Ζενίτ 2-3

8 Νοεμβρίου 2007

Scorers: 58' Αλεξάνδρου, 63' Φωτάκης - 39' Πογκρέμπνιακ, 71' Ζιριάνοβ, 79' Τεκέ

ΑΕΛ (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Γκαλίτσιος, Νταμπίζας, Κώτσιος, Βενετίδης (46'Κατσιαρός), Κυριακίδης (84'Λαμπρόπουλος), Σαρμιέντο, Φωτάκης, Κλέιτον, Αλεξάνδρου (75'Καλαντζής), Μπακαγιόκο.

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ντικ Άντβοκαατ):Τσοντοφάλσκι, Ανιούκοβ, Σκρτελ, Λομπάερτς, Κιμ Ντονγκ Γιν, Ζιριάνοβ, Τίμοστσουκ, Σιρλ, Ρίκσεν (73'Τεκέ), Πογκρέμπνιακ (74'Ραντίμοβ), Αρσάβιν (46'Ντομίνγκεζ).

Διαιτητής: Νικολάι Βόλκουαρτζ (Δανία)
Επόπτες: Μπο Άμπιλντγκααρντ (Δανία), Μάρτιν Βουλφ (Δανία)
4ος: Τόμας Βέιλγκααρντ (Δανία)

Η ΑΕΛ γνώρισε την ήττα με 3-2 από την Ζενίτ, την μετέπειτα κάτοχο του τροπαίου, Κύπελλο ΟΥΕΦΑ (2008) και νικήτρια του Σούπερ Καπ Ευρώπης (2008), στο δεύτερο της ματς στους ομίλους του UEFA στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Οι «βυσσινί» έδειξαν για μία ακόμη φορά πολύ καλό πρόσωπο, πάλεψαν για το θετικό αποτέλεσμα, αλλά η Ζενίτ ήταν πιο τυχερή και πήρε τη νίκη με 3-2. Η ομάδα του κάμπου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος ανέτρεψε τα δεδομένα στην επανάληψη. Πλήρωσε όμως τις πολλές χαμένες ευκαιρίες, που ήταν καθοριστικές για την εξέλιξη του αγώνα. Το σκορ άνοιξε στο 39ο λεπτό, όταν ο Αντρέι Αρσάβιν άδειασε ταχύτατα τους Γιώργο Φωτάκη, Γιώργο Γκαλίτσιο και εξουδετερώνοντας όλη την άμυνα της ΑΕΛ έδωσε έτοιμο γκολ στον Πογκρέμπνιακ, ο οποίος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 58ο λεπτό ο Σλοβάκος τερματοφύλακας της Ζενίτ, Καμίλ Τσοντοφάλσκι, πραγματοποίησε άστοχη έξοδο σε κόρνερ του Φωτάκη, η μπάλα έφτασε στον Αλεξάνδρου και ο Κύπριος με έξοχο γυριστό σουτ έγραψε το 1-1. Η Ζενίτ έμοιαζε να τα έχει χαμένα και στο 63ο λεπτό ο Μπακαγιόκο άφησε έξοχα την μπάλα για τον επερχόμενο Φωτάκη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και ψύχραιμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του 2-1. Εκεί που όλα έδειχναν να γέρνουν υπέρ της ΑΕΛ, η Ζενίτ... πάτησε γκάζι. Στο 70ο λεπτό, ο Ζιριανόβ πήρε την μπάλα από τον Ντομίγνκεζ, ξεπέρασε τον Ηλία Κώτσιο και με δεξί σουτ νίκησε τον Στέφανο Κοτσόλη και έφερε το ματς στα ίσια. Ο Τεκέ στο 79ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια και σκόραρε για το τελικό 3-2. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας από τον αγωνιστικό χώρο, όμως η κεφαλιά που επιχείρησε ο Νίκος Νταμπίζας στο 92ο λεπτό κατέληξε στα χέρια του Τσοντοφάλσκι.

Άλκμααρ - ΑΕΛ 1-0

29 Νοεμβρίου 2007

Scorer: 77' Ντέμπελε

Κόκκινη: Κώτσιος (85'-δεύτερη κίτρινη)

Αλκμάαρ (Λουϊς Φαν Γκάαλ): Βάτερμαν (32' Ρομέρο), Όπνταμ, Ποκονιόλι, Γιάλιενς, Στάινσον, Μέντες, Τσιόμερ (73' Γένερ), Αγκουστίν, Ντε Ζέου, Μεντουνιανίν (65' Πελέ), Ντεμπελέ.

ΑΕΛ (Δώνης): Κοτσόλης, Νταμπίζας, Κατσιαρός, Γκαλίτσιος, Κώτσιος, Κυριακίδης (82' Κόζλεϊ), Κλέιτον, Σαρμιέντο, Φωτάκης, Αλεξάνδρου (83' Μπαχράμης), Καλαντζής (69' Πάρα).

Διαιτητής: Λεβάν Πανιασβίλι (Γεωργία)

Γήπεδο: DSB

Η ΑΕΛ γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Άλκμααρ, στο τρίτο της ματς στους ομίλους του UEFA στο γήπεδο “DSB”. Οι «βυσσινί» έδειξαν για μία ακόμη φορά πολύ καλό πρόσωπο, πάρα την ήττα με 1-0, πάλεψαν για το θετικό αποτέλεσμα, αλλά η Άλκμααρ ήταν πιο αποτελεσματική και πήρε τη νίκη, στη μοναδική μεγάλη ευκαιρία που δημιούργησε. Μετά από φάση διαρκείας, ο Ντεμπέλε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του τερματοφύλακα της ΑΕΛ, Στέφανου Κοτσόλη. Η παρουσία των φιλάθλων της ΑΕΛ δεν ήταν μόνο εντυπωσιακή σε όγκο, αλλά και σε παλμό! Τα 1.000 εισιτήρια που είχε στη διάθεσή της η ΠΑΕ ΑΕΛ για τις ανάγκες των φιλάθλων της αποδείχτηκαν λίγα! Και αυτό, καθώς ο αριθμός των Ελλήνων που βρέθηκαν στην ολλανδική πόλη προσέγγισε τους 1.700. Προκειμένου λοιπόν να εξασφαλίσουν την είσοδό τους στο γήπεδο πολλοί ήταν εκείνοι που δεν δίστασαν να γίνουν... μέλη της Αλκμααρ! Μπορεί η ΑΕΛ να μην κατάφερε να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου UEFA αλλά κέρδισε την αναγνώριση από τους αντιπάλους της. Η αποστολή της ΑΕΛ είχε επιστρέψει από την Ολλανδία, έχοντας αποσπάσει εγκωμιαστικά σχόλια του τότε προπονητή της Άλκμααρ Λουίς Φαν Γκάαλ ο οποίος τόνισε "Ήταν η καλύτερη ομάδα που αντιμετωπίσαμε τη φετινή χρονιά και στο ΟΥΕΦΑ και στο πρωτάθλημα μαζί με τον Άγιαξ και την Αϊντχόφεν", ανέφερε χαρακτηριστικά. Με αφορμή την εκστρατεία περίπου 1.700 φίλων της ΑΕΛ στο Αλκμάαρ το aelole.gr έψαξε και βρήκε βίντεο από μία από τις μεγαλύτερες εκδρομές, σε ευρωπαϊκό αγώνα για τη «Βασίλισσα του Θεσσαλικού κάμπου». H πιο πολυπληθής «εκστρατεία» των οπαδών της AEΛ, τα τελευταία χρόνια, καταγράφηκε στις 29 Νοεμβρίου στην Ολλανδία, όταν 1.700 βυσσινί μετέτρεψαν το Αλκμάαρ σε… Αλκαζάρ!

ΑΕΛ - Νυρεμβέργη 1-3

20 Δεκεμβρίου 2007

Scorers: 11' Κόζλει - 45' Σαένκο, 57' Μιντάλ, 73' Χαριστέας

ΑΕΛ (Γιώργος Δώνης): Κηπουρός, Βενέτης, Νταμπίζας, Γκαλίτσιος, Κατσιαρός, Κυριακίδης, Γκίκας (61΄ Κλέιτον), Μπαχράμης (77΄ Μπακαγιόκο), Πάρα (71΄ Αλεξάνδρου), Καλατζής, Κόζλεϊ.

Νυρεμβέργη (Χανς Μάιερ): Μπλάζεκ, Ράινχαρτ, Βολφ, Μποσάμπ, Γκλάουμπερ, Γκάλασεκ, Μισίμοβιτς, Κλούγκε, Χαριστέας, Σαένκο, Μίνταλ.

Διαιτητής: Στεν Κάλντμα (Εσθονία)

Σε έναν αγώνα που η ΑΕΛ δεν είχε κίνητρο στο παιχνίδι από τη στιγμή που είχε αποκλειστεί από την επόμενη φάση του UEFA CUP, γνώριζε εντός έδρας ήττα 3-1 από τη Νυρεμβέργη στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Μάλιστα ο τότε τεχνικός της ΑΕΛ, Γιώργος Δώνης, είχε αποφασίσει να ξεκουράσει σε εκείνο το παιχνίδι ορισμένα από τα βασικά του στελέχη της ομάδας του κάμπου, καθώς ακολουθούσε εντός έδρας αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό (23/12/2007, 0-0) στο Αλκαζάρ, για το πρωτάθλημα της Superleague. Οι ποδοσφαιριστές των «βυσσινί» μόλις στο 11'κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με τον Κόζλεϊ. Οι Γερμανοί στην συνέχεια εκμεταλλεύτηκαν την οπισθοχώρηση των παικτών της ΑΕΛ και στο 45' ο Σαΐνκο από κοντά πλάσαρε τον Κηπουρό ισοφαρίζοντας το σκορ. Στο 57 λεπτό ο  Μίνταλ με σουτ στην κίνηση μέσα από τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ σημάδεψε την αριστερή γωνία του Κηπουρού, ανέτρεψε το αποτέλεσμα κάνοντας το 1-2. Στο 73' ο Άγγελος Χαριστέας εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Τάσου Βενέτη και κατάφερε να εδραιώσει τη νίκη της Νυρεμβέργης πετυχαίνοντας το 3-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι οι Γερμανοί είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση, ενώ η ΑΕΛ είχε ολοκληρώσει την πορεία της στους ομίλους του UEFA χωρίς βαθμό.