1983-84 Κύπελλο UEFA

ΚΥΠΕΛΛΟ UEFA 1983-84

Στην πρώτη της ευρωπαϊκή παρουσία η ΑΕΛ κλήθηκε να αντιμετωπίσει την ισχυρή ουγγρική Χόνβεντ, ομάδα του στρατού της χώρας. Παρά την εκπληκτική της εμφάνιση στο παιχνίδι του α' γύρου στο Αλκαζάρ και το ευνοϊκό 2-0, δεν κατάφερε να προκριθεί. Δύο εβδομάδες μετά, πραγματοποιώντας μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της αποκλείστηκε στην παράταση, χάνοντας με σκορ 3-0. Πάντως και η πορεία της Χόνβεντ ήταν σύντομη καθώς στον επόμενο γύρο αποκλείστηκε από την γιουγκοσλαβική τότε -κροατική σήμερα- Χάιντουκ Σπλιτ.

Α’ γύρος Κυπέλλου UEFA

ΑΕΛ – Χόνβεντ 2-0

14 Σεπτεμβρίου 1983

Scorers 14’(πεν.) Μαλουμίδης, 75’ Κμίετσικ

ΑΕΛ (Β.Σκότσικ) : Πλίτσης, Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Μητσιμπόνας, Γκαλίτσιος, Βουτυρίτσας, Χάσεμπουργκ, Μαλουμίδης, Ζιώγας (46’ Κμίετσικ), Ανδρεούδης (67’ Γκαμπέτας), Βαλαώρας.

Χόνβεντ (Ίμρε Κόμορα) : Όντρους, Ντέταρι, Κερεπέτσκι, Τοτ, Νάγκι, Σίκεσντι, Μπόντονι, Γκέρε (69’ Εστερχάζι), Σάλαϊ, Ντάικα (80’ Κόζμα), Γκίμεσι.

Διαιτητής : Γιορντάν Ζέζοφ (Βουλγαρία)
Επόπτες : Μίλεφ, Τσβετάνοφ (Βουλγαρία)

Γήπεδο : Αλκαζάρ

Εισιτήρια – Εισπράξεις : 10.448 – 3.799.300 δρχ.

Η ΑΕΛ έχασε ευκαιρίες με το τσουβάλι και μαζί ένα ακόμη πιο ασφαλές σκορ για την ρεβάνς της Βουδαπέστης. Το γρήγορο γκολ του Μαλουμίδη με πέναλτι (ανατροπή του Βαλαώρα από τον Γκέρε) ξεσήκωσε τον κόσμο που παρότρυνε την ομάδα οδηγώντας την στη μεγάλη νίκη. Αναμφίβολα το σκορ αδικεί τη λαρισινή ομάδα που έπαιξε την Χόνβεντ στο μισό γήπεδο, αλλά ο μοιραίος Κώστας Μαλουμίδης έχασε σημαντικές ευκαιρίες να διευρύνει το υπέρ της προβάδισμα.

Είσοδος ομάδων στο Αλκαζάρ.

Άρθρο εφημερίδας "Ελευθερία"

Άρθρο εφημερίδας "ο Φίλαθλος"

Χόνβεντ – ΑΕΛ 3-0

28 Σεπτεμβρίου 1983

Scorers53’, 71’, 114’ Ντάικα

Χόνβεντ (Ίμρε Κόμορα) : Όντρους, Γκέρε (46’ Κόζμα), Κερεπέτσκι, Βάργκα, Νάγκι, Σάλαϊ, Μπόντονι, Γκάραμπα (91’Σίγκεσντι), Εστερχάζι, Ντάικα, Γκίμεσι.

ΑΕΛ (Β.Σκότσικ) : Πλίτσης, Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Μητσιμπόνας, Γκαλίτσιος, Βουτυρίτσας, Χάσεμπουργκ (79’ Ζιώγας), Κμίετσικ (50’ Δράμαλης), Μαλουμίδης, Ανδρεούδης, Βαλαώρας.

Διαιτητής : Φραντς Λατζίν (Αυστρία)

Γήπεδο : Κίσπεστ

Τρεις κεφαλιές του Λάζλο Ντάικα έδωσαν τελικά την πρόκριση στην ουγγρική ομάδα. Ο προπονητής Βάλτερ Σκότσικ παρέταξε την ομάδα με αμυντικούς προσανατολισμούς, προσπαθώντας να διαφυλάξει το ευνοϊκό σκορ της πρώτης αναμέτρησης, αλλά με έναν τρόπο που η ομάδα δεν ήταν συνηθισμένη να αγωνίζεται. Η ΑΕΛ παρά την παρουσία 2.000 Ελλήνων οπαδών παρουσιάστηκε αγνώριστη, δέχτηκε μεγάλη πίεση από την αντίπαλό της και κατέρρευσε στο β’ ημίχρονο. Μετά το 2-0, και με είσοδο του Ζιώγα, η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, προς το τέλος του κανονικού αγώνα αλλά και στην αρχή της παράτασης, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι ομάδες θα οδηγούνταν στα πέναλτι, άλλη μία κεφαλιά του Ντάικα από φάουλ του Γκίμεσι έδωσε την πρόκριση στους Ούγγρους.