2006-07 Κυπελλούχος Ελλάδος

ΠΟΡΕΙΑ ΚΥΠΕΛΛΟΥ 2007

Στην 65η διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδας 2006-07 μετείχαν συνολικά 67 ομάδες (16 Α' εθνικής, 18 Β' εθνικής και 33 Γ' εθνικής κατηγορίας). Διεξήχθη σε 7 γύρους, συμπεριλαμβανομένου του τελικού.
Στον τελικό, που για τρίτη συνεχόμενη χρονιά διεξήχθη στην περιφέρεια (στο Πανθεσσαλικό Στάδιο του Βόλου), έφτασαν ο Παναθηναϊκός που στην πορεία του απέκλεισε μεταξύ άλλων τον Απόλλωνα Καλαμαριάς στα πέναλτι και τον ΠΑΟΚ στην παράταση και μετά από 22 χρόνια η Λάρισα, η οποία νικώντας με 2-1 κατέκτησε το τρόπαιο για δεύτερη φορά στην ιστορία της, μετά την επιτυχία του 1985.

Scorer : 81΄ Μπαχαρίδης – 12΄ Γκαλίτσιος, 21΄ Καλαντζής, 58΄ Νταµπίζας

Πανθρακικός: Καρκάνης, Κουλακιώτης, Ροµπίνιο, Σουλτανίδης, Μπαχαρίδης, Αντρέεφ (67΄ Γεµενέτζης), Έρος, Κωνσταντινίδης, Βάγκνερ, Σουάνης (46΄ Μουρατίδης), Αθανασιάδης (63΄ Ντιαλό).

ΑΕΛ (Δώνης): Χριστόπουλος, Νταµπίζας, Γκαλίτσιος, Βενέτης, Κατσιαρός, Κλέιτον (71΄ Αµπούνα), Μπασιλά, ∆ιγκόζης, Καλαντζής (61΄ Χατζηλιόντας), Αλωνεύτης (46΄ Φέρστερ), Χλωρός.

Διαιτητής: Καλόπουλος

ΓήπεδοΔημοτικό Κομοτηνής

Ο Γιώργος Δώνης ζήτησε από τους παίκτες του να μην υποτιμήσουν τον αντίπαλο τους και όπως φαίνεται εκείνοι τον άκουσαν.

Οι "βυσσινί" όντας σοβαροί, δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα της Β' Εθνικής και "σφράγισαν" με χαρακτηριστική άνεση το εισιτήριο τους για την επόμενη φάση της διοργάνωσης στην οποία έχουν υψηλούς στόχους.

Άλλωστε πριν από δύο χρόνια η ΑΕΛ είχε φτάσει στα προημιτελικά ενώ πέρυσι έφτασε μία ανάσα από τον τελικό, όταν και αποκλείστηκε στους "τέσσερις" του θεσμού από τον Ολυμπιακό. Ο τεχνικός της Λάρισας άφησε εκτός αποστολής τους Κοτσόλη, Βάλλα, Γκίκα, Βενετίδη και Αλεξάνδρου για να πάρουν ανάσες και επέλεξε ένα σχήμα με νέο πρόσωπο τον Χριστόπουλο κάτω από τα δοκάρια.

Η Θεσσαλική ομάδα έδειξε τις διαθέσεις της από νωρίς καθώς στο 11΄ πήρε το προβάδισμα στο σκορ με τον Γκαλίτσιο. Δέκα λεπτά αργότερα η Λάρισα έβαλε από νωρίς γερές βάσεις για τη νίκη-πρόκριση με τον Καλαντζή να βρίσκει δίχτυα αυτή την φορά και να ζευγαρώνει τα τέρματα της ομάδας του.

Με το σημαντικό αυτό προβάδισμα πήγε η ΑΕΛ στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα και το έργο του Πανθρακικού ο οποίος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν μπορούσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιουργούσε, φάνταζε πλέον εξαιρετικά δύσκολο.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν ένα ακόμη γκολ και αυτό ήρθε στο 58' με τον Νταμπίζα μετά από ασίστ του Κλέιτον να πετυχαίνει το 3-0. Το τελευταίο μισάωρο απέκτησε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Πανθρακικό να προσπαθεί έστω να πετύχει το γκολ της τιμής.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο πάντως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της τιμής. Ηταν το 81' όταν η ομάδα της Κομοτηνής κέρδισε πέναλτι και ο Μπαχαρίδης όντας εύστοχος στην εκτέλεση μείωσε σε 1-3.

Με το τελευταίο σφύριγμα έτσι η Λάρισα πήρε άνετα την πρόκριση για τον επόμενο γύρο και συνεχίζει να έχει υψηλές βλέψεις για την παρουσία της στο Κύπελλο.

Aγώνες Δ' Γύρου

ΟΦΗ - ΑΕΛ 1-1

21 Δεκεμβρίου 2006

Scorer : 84΄ Οφορίκουε – 48΄ Αλωνευτής

ΟΦΗ (Μάουρερ): Σηφάκης, Ουέλινγκτον (54΄ Αρβανίτης), Μπελεβώνης (75΄ Νουαφόρ), Πίτσος, Ντρούλιτς, Οφορίκουε, Ισά, Ρουµπάκης, Σφακιανάκης, ∆έντσας, Μιχελακάκης (71΄ Σιλά).

ΑΕΛ (Δώνης): Κοτσόλης, Νταµπίζας, Γκίκας, Γκαλίτσιος, Φέρστερ, Καλατζής (81΄ Ζιάγκας), Βενέτης (71΄ Κατσιαρός), Μπασιλά, Χατζηλιόντας (72΄ Χλωρός), Αλωνευτής, ∆ιγκόζης.

Διαιτητής: Παπασταµάτης (Αθηνών)

Γήπεδο: Παγκρήτιο Στάδιο

Το α' ημίχρονο δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική. Οι δύο ομάδες απέδωσαν κακό ποδόσφαιρο και μόνο μια φορά έγιναν απειλητικές για τον αντίπαλό τους. Αρχικά η Λάρισα στο 6', όταν ο Αλωνεύτης βρέθηκε απέναντι από τον Σηφάκη, αλλά σούταρε απελπιστικά άουτ, και στη συνέχεια ο ΟΦΗ στο 44', όταν ο Σφακιανάκης μπήκε από αριστερά και γύρισε επικίνδυνα την μπάλα, αλλά οι αμυντικοί της Λάρισας κατάφεραν τελευταία στιγμή να διώξουν.

Με το ξεκίνημα του β' ημιχρόνου (48') οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο γκολ. Ο Γκαλίτσιος σέντραρε από δεξιά και ο Αλωνεύτης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει αμέσως, αλλά το σουτ του Σφακιανάκη στο 49' κατέληξε στο δοκάρι.

Στο 61' η Λάρισα έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, όταν ο Καλαντζής μπήκε μόνος στην περιοχή, αλλά σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα του ΟΦΗ. Με τους γηπεδούχουν να προσπαθούν να πιέσουν και τους φιλοξενούμενους να αμύνονται και να επιχειρούν αντεπιθέσεις, κύλησαν τα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα.

Τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 84' με τον Οφορίκουε κι αφού είχε προηγηθεί διαγώνιο σουτ του Ντρούλιτς στο δεξί κάθετο δοκάρι.

ΑΕΛ - ΟΦΗ 3-1

11 Ιανουαρίου 2007

Scorer : 28΄ Μπασιλά, 31΄ ∆ιγκόζης, 66΄ Φωτάκης – 50΄ Ντρούλιτς

ΑΕΛ (Δώνης): Κοτσόλης, Γκαλίτσιος (27΄ Βενέτης), Νταµπίζας, Βάλλας, Κατσιαρός, Μπασιλά, ∆ιγκόζης, Κλέιτον, Φωτάκης (83΄ Χατζηλιόντας), Γκούγκα, Καλαντζής (78΄ Πούτας).

ΟΦΗ (Μάουρερ): Σηφάκης, Αρβανίτης (46΄ Νουαφόρ), Ουέλινγκτον, Ισά, Ρουµπάκης, Πίτσος, Μπελεβώνης, Κωνσταντινίδης (51΄ Εντνιλσον), Σφακιανάκης, Οφορίκουε, Ντρούλιτς.

Διαιτητής: Φινοκαλιώτης (Αθηνών)

Γήπεδο : Αλκαζάρ

Το όνειρο του Γιώργου Δώνη να δει την ΑΕΛ στον τελικό του Κυπέλλου (5η Μαΐου) παραμένει ζωντανό. Στον επαναληπτικό του 1-1 με τον ΟΦΗ, η θεσσαλική ομάδα έκανε το Αλκαζάρ έδρα κι επικρατώντας με 3-1 πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του θεσμού κλείνοντας την... παρέα των οκτώ. Στο δρόμο πλέον των "βυσσινί" η Κέρκυρα, αντίπαλος επικίνδυνος μεν, προσπελάσιμος δε.
Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν πλήρως την αδυναμία των φιλοξενούμενων να αμυνθούν. Μολονότι ο Δώνης σπατάλησε την πρώτη αλλαγή του αντικαθιστώντας αναγκαστικά τον Γκαλίτσιο, σε ένα... διαβολικό τρίλεπτο οι παίκτες του σκόραραν δύο φορές. Στο 28' ο Μπασιλά με ένα άπιαστο φαλτσαριστό σουτ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 31' ήταν η σειρά του Διγκόζη να... χτυπήσει, αφού μόνος απέναντι στο Σηφάκη έκανε το 2-0.

Ο ΟΦΗ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά δεν τα παράτησε. Την αρχή έκανε ο Μάουρερ ρίχνοντας στη μάχη τρίτο επιθετικό (Νουαφόρ αντί Αρβανίτη), ενώ το... σύνθημα έλαβε στο 51' ο... φονικός Ντρούλιτς. Υπερίσχυσε της άμυνας των "βυσσινί" και με παλικαρίσιο τρόπο μείωσε σε 2-1. Ίσως μάλιστα οι Κρητικοί να είχαν φτάσει και στην ισοφάριση, όμως στο 52' ο Οφορίκουε κόπηκε αντικανονικά.

Αλήθεια είναι βέβαια πως η ΑΕΛ ήταν πολύ πιο επικίνδυνη όταν βρισκόταν στην επίθεση. Είχε καλύτερη ανάπτυξη και πιο έξυπνες κινήσεις στον αγωνιστικό χώρο. Μπορεί βέβαια το γκολ να μην ήρθε από την κεφαλιά του Γκούγκα στο 65', ήρθε όμως από τον Φωτάκη δύο λεπτά μετά (67'). Ο χαφ των γηπεδούχων έφυγε καλυπτόμενος και με ψηλοκρεμαστό πλασέ συνδύασε τη δεύτερη συμμετοχή του με τα βυσσινί με το παρθενικό γκολ του.

Γιώργος Δώνης:
"Κάναμε ένα καλό παιχνίδι και με βάση τους δύο αγώνες μπορώ να πω ότι προκριθήκαμε δίκαια, αφού ήμασταν η καλύτερη ομάδα. Στόχος μας είναι να συνεχίσουμε σε έναν θεσμό που μας ενδιαφέρει και να πάμε στο Πανθεσσαλικό. Αν δεν γίνει εκεί ο αγώνας, τι να κάνουμε".

"Επανήλθαμε στην αγαπημένη μου τακτική την οποία λόγω προβλημάτων υποχρεωθήκαμε να την αλλάξουμε. Καταλαβαίνετε όλοι ποιες είναι οι δυνατότητές μας και που θα ήμασταν αν παίζαμε πλήρεις. Όταν μείωσε ο ΟΦΗ χάσαμε σπουδαίες ευκαιρίες για να πετύχουμε πιο γρήγορα το 3-1. Το άσχημο είναι ότι το επόμενο παιχνίδι του κυπέλλου διεξάγεται την άλλη Τετάρτη και δεν θα προλάβουν όλοι οι παίκτες μου να είναι 100% έτοιμοι όπως ο Αλεξάντερ και ο Βενετίδης. Με ενδιαφέρει να γίνει πάλι το Αλκαζάρ δυνατή έδρα παίζοντας σωστό ποδόσφαιρο".

"Υπάρχει η περίπτωση ενός επιθετικού, του Σλοβάκου Γιόζεφ Κόσλεϊ που παίζει στην Ανόρθωση, και περιμένουμε να τελειώσει άμεσα το θέμα ώστε να αγωνιστεί την Κυριακή. Είναι έτοιμος και σε καλή κατάσταση. Από την αρχή θέλω ο δεύτερος παίκτης να αποτελεί μία εξαιρετική περίπτωση και την παλεύουμε καιρό. Μακάρι να τον αποκτήσουμε διότι θα μας λύσει το πρόβλημα για τα επόμενα τρία χρόνια. Δεν μπορώ να πω πολλά εκτός ότι προέρχεται από χώρα της Ευρώπης".

Προημιτελική φάση

Κέρκυρα - ΑΕΛ 0-0

24 Ιανουαρίου 2007
Σκόρερ: -

Κέρκυρα (Τεννες): Σιντιµπέ, Πετράς, Σίκοφ, Αναστασιάδης, Καραδήµος, Φούφουλας, Φλαβίνιο, Ντα Σίλβα (56΄ Κακιούζης), Σκούφαλης, Φότι, Ζαχαρόπουλος (60΄ Γκουστάβο)

ΑΕΛ (Δώνης): Κηπουρός, Φέρστερ, Βενέτης, Γκαλίτσιος, Κατσιαρός, Γκίκας, Αλεξάνδρου (74΄ ∆ιγκόζης), Κλέιτον (80΄ Ζιάγκας), Μπασιλά, Χατζηλιόντας, Κόζλεϊ.

Διαιτητής: Τσαχειλίδης (Πειραιά)
Επόπτες: Πασπαλιάρης (Πειραιά), Κωνσταντινίδου (Πειραιά)
4ος: Φινοκαλιώτης (Αθηνών)

Γήπεδο: Κέρκυρας Εθνικό

Σε έναν αγώνα με ελάχιστες φάσεις και συγκινήσεις, Κέρκυρα και Λάρισα φάνηκαν κουρασμένες από την αγωνιστική που προηγηθεί το περασμένο Σαββατοκύριακο και δεν κατάφεραν να αποδώσουν ούτε καν "υποφερτό" ποδόσφαιρο.

Η Κέρκυρα αν και με τον αέρα κόντρα στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να απειλήσει με τον Φλαβίνιο, ο οποίος όμως δεν πρόλαβε να σουτάρει στο 13ο λεπτό καθώς τον έκοψε με τάκλιν ο Κατσιαρός. Μέσα σε διάστημα 5 λεπτών η Λάρισα κατάφερε να κάνει δύο ευκαιρίες με τον Κλέιτον, ο οποίος στην πρώτη προσπάθειά του στο 22ο λεπτό έστειλε την μπάλα μετά από εκτέλεση φάουλ πάνω στον Σιντιμπέ, που χρειάστηκε και δεύτερη προσπάθεια για να μπλοκάρει, ενώ σε σουτ του Βραζιλιάνου στο 27 ο Σιντιμπέ, έστειλε την μπάλα αποκρούοντας στον Κατσιαρό, ο οποίος όμως ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αλεξάνδρου είχε την μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την Λάρισα όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στην ρίζα του δεξιού κάθετου δοκαριού του Σιντιμπέ.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα για την ανάπαυλα. Στην επανάληψη το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό και οι ποδοσφαιριστές να κινούνται κυρίως στον χώρο του κέντρου και οι λάθος μεταβιβάσεις να είναι το κύριο χαρακτηριστικό του αγώνα. Και πάλι η Κέρκυρα ήταν καλύτερη, όμως η Λάρισα, ήταν αυτή που σε μια αντεπίθεση έχασε την μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει. Στο 76ο λεπτό, ο Κόζλεϊ έφυγε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, βγήκε απέναντι στον Σιντιμπέ, όμως ο τελευταίος κατάφερε να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του.

Η Κέρκυρα ανέβασε και πάλι ρυθμό και είχε την μοναδική μεγάλη της ευκαιρία να πάρει την νίκη 2 λεπτά πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας, όταν ο Γκουστάβο έκανε την σέντρα από δεξιά, όμως ο Φλαβίνιο από το ύψο της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά, ο Σκούφαλης με μια στραβοκλωτσιά σχεδόν μπροστά σε κενό τέρμα, έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία χαμένη ευκαιρία του αγώνα.

ΑΕΛ - Κέρκυρα 2-0

31 Ιανουαρίου 2007

Scorer : 15΄,92΄ Κόζλεϊ

ΑΕΛ (Δώνης): Κηπουρός, Φέρστερ, Βενέτης, Κατσιαρός, Κλέιτον, Μπασιλά, ∆ιγκόζης, Ντα Κόστα (61’ Φωτάκης), Αλεξάνδρου (70’ Αλωνεύτης), Καλαντζής (70’ Γκούγκα), Κόζλεϊ.

Κέρκυρα (Τεννές): Σιντιµπέ, Μοσχογιάννης, Αναστασιάδης (61’ Βιτουλαδίτης), Γκουστάβο (61’ Φλαβίνιο), Τζαβέλλας, Πετράς, Ντα Σίλβα, Καραδήµος, Καγκιούζης, Βαρτζιώτης (83’ Φούφουλας), Φότι.

Διαιτητής: Ζωγράφος (Αθήνων)

Γήπεδο : Αλκαζάρ

Κύπελλο, Κύπελλο ξανά στον Πηνείο φώναζαν στις εξέδρες του Αλκαζάρ οι οπαδοί της Λάρισας. Μέσα στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του Γιώργου Δώνη διατήρησαν ζωντανό το μεγάλο όνειρο των Λαρισαίων. Η ΑΕΛ νίκησε 2-0 την Κέρκυρα, προκρίθηκε στα ημιτελικά και ζει πλέον ημέρες 1985, χρονιά κατά την οποία κατέκτησε το Κύπελλο.
Η Λάρισα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με τον αέρα της ομάδας που είναι το φαβορί. Πίεσς ψηλά, έπνιξε την Κέρκυρα στο χώρο του κέντρου και εξαπέλυσε επιθέσεις κατά κύματα. Κατά ένα περίεργο λόγο όμως μεγάλες φάσεις δεν δημιούργησε. Εξαίρεση αποτέλεσε η φάση του 15’. Ο Κόζλεϊ πήρε την κόντρα από τον Βαρτζιώτη, μπήκε στην περιοχή και με αριστερό σουτ έγραψε το 1-0.

Η αντίδραση της Κέρκυρας στο γκολ; Μάλλον δεν υπήρξε ποτέ. Από τη στιγμή που οι Φαίακες μπλέχτηκαν στα δίχτυα του Αλεξάνδρου και του Μπασιλά δεν μπορούσαν καν να κατεβάσουν την μπάλα. Και αυτή τη φορά ο Τεννές δεν επιχείρησε αλλαγές πριν από το ημίχρονο για να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του.

Mόνο στο πρώτο 20λεπτο της επανάληψης η Κέρκυρα έκανε αισθητή την παρουσία της. Και αυτό γιατί οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο και περίμεναν πια τους αντιπάλους τους κάτω από τη σέντρα. Ο Γιώργος Δώνης για να αλλάξει την εικόνα της αναμέτρησης έβαλε στα πλάγια Αλωνεύτη και Γκούγκα, χαρίζοντας έτσι οξυγόνο και ταχύτητα στην ομάδα του.

Η κίνηση αυτή του προπονητή της ΑΕΛ αποδείχθηκε ματ. Η ομάδα του κέρδισε μέτρα, πλαγιοκόπησε τον αντίπαλο και δεν τον άφησε να ξεμυτίσει από την περιοχή του, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Μάλιστα, αν οι Κόζλεϊ και Κλέιτον παρουσιάζονται περισσότερο πλουραλιστές και μοίραζαν σωστά την μπάλα, το σκορ θα ήταν μεγαλύτερο. Τελικά περιορίστηκε στα επίπεδα του 2-0. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κόζλεϊ πήρε την ασίσττου Κλέιτον καιέβαλε το κερασάκι στηντούρτα της πρόκρισης.

Ημιτελική φάση

ΑΕΛ - ΠΑΣ Γιάννινα 2-0

14 Μαρτίου 2007

Scorer : 36΄, 52΄ Αντσουέ

ΑΕΛ (Γιώργος Δώνης) : Κοτσόλης, Νταµπίζας, Φέρστερ, Γκαλίτσιος (55΄ Αλωνευτής), Κατσιαρός, ∆ιγκόζης, Αλεξάνδρου, Μπασιλά, Κλέιτον, Κόσλεϊ (86΄ Βενέτης), Αντσουέ (80΄ Καλαντζής).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Παπακώστας): Καραβελίδης, Κούσας, Ντεκάµπς, Ντάσιος (54΄ Καζναφέρης), Κατερίνης, Γεωργιάδης, Γήττας, Τάτσης (58΄ Ρεπέρν), Μιχαλόπουλος, (74΄ Κάσερες), Μπελά, Σαϊτιώ της

Διαιτητής: Μιχάλης Γερμανάκος (Αθηνών)

Σημαντικό πλεονέκτημα για την πρόκρισή της στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας έκανε η Λάρισα, που επικράτησε με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Αλκαζάρ» και ατενίζει με αισιοδοξία τη ρεβάνς της 18ης Απριλίου. Ο Ανρί Αντσουέ πέτυχε και τα δύο γκολ της ΑΕΛ και έδωσε το δικαίωμα στους φιλάθλους της θεσσαλικής ομάδας να κάνουν και πάλι όνειρα για κατάκτηση του Κυπέλλου και να αναβιώνουν στον κάμπο στιγμές του 1985.

Η Λάρισα… θυμήθηκε την ένδοξη ιστορία της και στο πρώτο ημίχρονο έδειξε τη θέλησή της για να βρεθεί ξανά σε έναν τελικό Κυπέλλου και να διεκδικήσει τον τίτλο.

Έτσι μπορεί να εξηγηθεί το πάθος των παικτών της και η διάθεσή τους για να πιέσουν νωρίς για το γκολ.

Η ΑΕΛ κυριάρχησε στο πρώτο μέρος, με τους Διγκόζη και Κλέιτον να έχουν κέφια και να δημιουργούν, έπαιξε καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα και σε αρκετές περιπτώσεις κατάφερε να τρυπήσει την αντίπαλη άμυνα, φτάνοντας και στο γκολ.

Ο ΠΑΣ, σε ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι του για το Κύπελλο, προσπάθησε να στηριχθεί στην καλά οργανωμένη άμυνά του και θέλησε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Τα αποτελέσματα όμως δεν ήταν ανάλογα. Το κέντρο, όπου είχε δοθεί και η μεγαλύτερη βαρύτητα, έκανε αρκετά λάθη, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να βγουν στην επίθεση με αξιώσεις, ενώ και η άμυνα είχε αρκετά κενά.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα ήταν για την Λάρισα και ήρθε στο 18, μετά το κόρνερ του Κλέιτον και την κεφαλιά του Αντσουέ, που έφυγε άουτ.

Ίδια κατάληξη είχε στο 26 και η καλή κεφαλιά του Αλεξάνδρου, μετά από σέντρα του Διγκόζη, ενώ στο 36, η τρίτη ευκαιρία της ΑΕΛ, αποδείχθηκε και φαρμακερή για τον ΠΑΣ.

Ο Διγκόζης έβγαλε τη σέντρα και ο Αντσουέ με κοντρόλ και ωραίο σουτ από πλάγια θέση, έκανε το 1-0.

Ο ΠΑΣ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά χωρίς επιτυχία. Στο 41 το φάουλ του Σαϊτιώτη, μπλόκαρε εύκολα ο Κοτσόλης, ενώ στο 43 το σουτ του Μπελά μέσα από την περιοχή, έφυγε λίγο άουτ.

Το ημίχρονο έκλεισε με άλλες δύο καλές στιγμές για την Λάρισα. Στο 44, μετά από το στρώσιμο του Κλέιτον, το σουτ του Μπασιλά, έφυγε άουτ, ενώ στο 45, από τη σέντρα του Κόζλεϊ, το πλασέ του Αντσουέ, πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Καραβελίδη.

Η Λάρισα στο δεύτερο μέρος συνέχισε την πίεσή της. Τα πλάγια των φιλοξενούμενων είχαν πολλά κενά και από τις δύο πλευρές. Το κέντρο της άμυνας είχε προβλήματα, κυρίως στον αέρα και η ΑΕΛ τα εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο.

Στο 51 ο Αλεξάνδρου είδε το κενό στο κέντρο της άμυνας του ΠΑΣ και τον Αντσουέ να παραμονεύει μέσα στην περιοχή. Ο Κύπριος σέντραρε και ανενόχλητος ο επιθετικός της Λάρισας με κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και έκανε το 2-0.

Η Λάρισα δεν σταμάτησε τις προσπάθειές της για να φτάσει και σε ένα τρίτο γκολ, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, χωρίς όμως να βρει δίχτυα. Από την άλλη πλευρά, ο ΠΑΣ θέλησε να αντιδράσει και να μειώσει το σκορ, βγήκε από την άμυνά του, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει καθόλου την εστία του Κοτσόλη, με αποτέλεσμα το 2-0 να μείνει μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΠΑΣ Γιάννινα - ΑΕΛ 0-2

18 Απριλίου 2007

Scorers: 4΄ (αυτ.) Ντάσιος – 29΄ Αλωνευτής

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Παπακώστας): Καραβελίδης, Ντάσιος, Κούσας, Ντεκάµπς, Κατερίνης, Αντάντο, Γήττας (54΄ Τάτσης), Μπελά, Καζναφέρης (57΄ Σανχούρχο), Τζάνης (71΄ Κοντογουλίδης)

ΑΕΛ (Γιώργος Δώνης) : Κοτσόλης, Γκαλίτσιος, Νταµπίζας, Φέρστερ, Βενετίζης (46΄ Κατσιαρός), Μπασιλά, Φωτάκης, ∆ιγκόζης, Κλέιτον, Αλωνευτής (66΄ Χατζηλιόντας), Κόσλεϊ (46΄ Γκούγκα)

Διαιτητής: Καλόπουλος (θεσ/νίκης)

Η ΑΕΛ έκανε επαγγελματική δουλειά στα Γιάννενα, όπως ταιριάζει σε μία μεγάλη ομάδα. Πάτησε με άνεση στο 2-0 του πρώτου αγώνα και φρόντισε από νωρίς να κόψει τα πόδια του αντιπάλου με ένα ακόμη τέρμα. Μόλις στο 4’ ο Αλωνεύτης με πλασέ (και τη βοήθεια του Ντάσιου) έκανε το 0-1 και ουσιαστικά τσέκαρε το εισιτήριο της Λάρισας για τον τελικό.

Το γκολ του Κύπριου προκάλεσε ένα μικρό σοκ στους παίκτες του ΠΑΣ που είχαν μπει με ενθουσιασμό και ορμή στο γήπεδο. Ειχαν πια Γολγοθά να ανέβουν καθώς τέσσερα γκολ δεν έρχονται εύκολα. Πόσο μάλλον όταν με τον αντίπαλο σε χωρίζει μία κατηγορία.

Το φορτίο ήταν βαρύ για τον ΠΑΣ και ήταν φυσικό να μην μπορέσει να το σηκώσει. Η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε την απογοήτευση των γηπεδούχων και βρήκε την ευκαιρία να πετύχει ένα ακόμη τέρμα, διαλύοντας και τις τελευταίες αμφιβολίες για το ποια ομάδα θα πάρει την πρόκριση. Στο 29’ ο Κλέιτον σέντραρε στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΣ και ο Αλωνεύτης, που κινήθηκε σαν βέλος, έκανε με προβολή το 0-2.

Στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης ο διαιτητής Καλόπουλος διέκοψε προσωρινά τον αγώνα αφού οπαδοί των γηπεδούχων έριχναν αντικείμενα στο βοηθό Κωτσιαντή. Μάλιστα, ο βοηθός μάζεψε κάθισμα και το παρέδωσε στο 4ο διαιτητή.

Δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι από το συγκεκριμένο χρονικό σημείο και μετά, το παιχνίδι απέκτησε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο ΠΑΣ, προς τιμήν του, προσπάθησε πολύ να αποζημιώσει το κοινό του με ένα, έστω, γκολ αλλά δεν δημιούργησε πολλές ευκαιρίες να τα καταφέρει. Αντίθετα, η ΑΕΛ δεν είχε λόγους να φορτσάρει. Παρόλα αυτά έφτασε κάποιες φορές μπροστά στο 0-3 χωρίς ωστόσο να το κατορθώσει. Αλώστε και το 0-2 έφτανε και περίσσευε για να ξεσπάσει θύελλα ενθουσιασμού στις τάξεις των οπαδών της ομάδας.

Σοβαρά επεισόδια έλαβαν χώρα στο γήπεδο των Ιωαννίνων πριν τη σέντρα του αγώνα του ΠΑΣ με την ΑΕΛ για το Κύπελλο. Φανατικοί οπαδοί των δύο ομάδων πετούσαν εκατέρωθεν φωτοβολίδες, κροτίδες και καθίσματα ενώ κάποιοι ήρθαν και στα χέρια αφού τους χώριζε μόνο ένα κάγκελο. Τα πνεύματα αργότερα ηρέμησαν και το παιχνίδι άρχισε κανονικά, πλην όμως η ζημιά είχε ήδη γίνει. Τα έκτροπα συνεχίστηκαν και μετά το τέλος του αγώνα με οδομαχίες και πετροπόλεμο στους δρόμους των Ιωαννίνων.

Γιώργος Δώνης
«Είναι η πιο ευτυχισμένη μέρα από τότε που ήρθα στην ΑΕΛ. Σε μία δύσκολη σεζόν πήγαμε μετά από 22 χρόνια στον τελικό. Αυτή η διάκριση θα είναι το σημείο αναφοράς για την ομάδα που θα «χτίσουμε» τα επόμενα χρόνια. Ευτυχήσαμε να προηγηθούμε γρήγορα και να γίνουν πιο απλά τα πράγματα για μας. Τώρα πρέπει να πάρουμε τους απαραίτητους πόντους για να μείνουμε στην κατηγορία. Εύχομαι στον ΠΑΣ να ανέβει στην Α’ Εθνική. Αυτά που έκανε στο Κύπελλο δεν ήταν λίγα».

Νίκος Νταμπίζας:
"Είχαμε πει ότι για να πάρουμε την πρόκριση θα πρέπει να δούμε τον ΠΑΣ σαν Ολυμπιακό. Στο πρόσωπο του Κοντογουλίδη, βλέπαμε τον Ριβάλντο. Ετσι νικήσαμε».

Στάθης Αλωνεύτης
«Η ομάδα ζει μία μεγάλη στιγμή με την πρόκρισή της στον τελικό. Το γκολ έκανε πιο εύκολα τα πράγματα για μας και μας έδιωξε το άγχος».

Στέφανος Κοτσόλης:
«Είναι μία μεγάλη μέρα αλλά εύχομαι μετά τον τελικό να ζήσουμε μία ακόμη μεγαλύτερη. Η ΑΕΛ είναι μία ομάδα με σπουδαία κληρονομιά και δυναμική και είμαστε ευτυχείς που συνεχίζουμε σε αυτό το δρόμο».

Τελικος Κυπελλου

Οι 11 της ΑΕΛ, πριν την έναρξη του τελικού.

ΟΡΘΙΟΙ : Μπασιλά, Κόζλεϊ, Γκαλίτσιος, Κοτσόλης, Φέρστερ, Νταμπίζας (c).
ΚΑΘΙΣΤΟΙ : Αλωνεύτης, Διγκόζης, Βενετίδης, Φωτάκης, Κλέιτον.

Παναθηναϊκός - ΑΕΛ 1-2

5 Μαΐου 2007

Scorers : 44' (πεν.) Παπαδόπουλος - 3' Κόζλεϊ, 82' Αντσουέ

Κίτρινες: Ιβανσιτς, Λεοντίου, Σέριτς - Διγκόζης, Φέρστερ, Φωτάκης, Αντσουέ
Κόκκινες: -

ΠΑΟ (Βίκτορ Μουνιόθ) : Εμπέντε, Νίλσον (84' Σέριτς), Βύντρα, Μόρις, Γκούμας, Λεοντίου, Τζιόλης (86' Μπίσκαν), Ιβανσιτς, Νίνης (72' Ρομέρο), Παπαδόπουλος, Μάντζιος.

ΑΕΛ (Γιώργος Δωνης) : Κοτσόλης, Γκαλίτσιος, Βενετίδης, Φέρστερ, Νταμπίζας, Μπασιλά, Φωτάκης, Διγκόζης, Κλέιτον (86' Βάλλας), Αλωνεύτης (72' Καλατζής), Κόζλεϊ (60' Αντσουέ).

Διαιτητής : Κύρος Βασάρας (Θεσσαλονίκης)
Επόπτες : Δημήτρης Σαραϊδάρης, Δημήτρης Μποζατζίδης (Θεσσαλονίκης)
4ος : Χριστόφορος Ζωγράφος (Αθηνών)
Παρατηρητής Α: Γιώργος Μπίκας (Χαλκιδικής)
Παρατηρητής Β: Δημήτρης Τακίδης (Κιλκίς)

Γήπεδο : Πανθεσσαλικό Στάδιο
Θεατές : 16.000 (8.000 από κάθε ομάδα)

"Είναι μεγάλη στιγμή για την ομάδα. Το Κύπελλο είναι ο θεσμός των εκπλήξεων. Όση τύχη δεν είχαμε στο πρωτάθλημα, την είχαμε σήμερα σε κάποια σημεία του αγώνα. Πιστεύω ότι η Λάρισα δίκαια πήρε το Κύπελλο. Σημασία έχει να χαρούμε σήμερα αλλά από τη Δευτέρα θα ασχοληθούμε με την Καλαμαριά. Οποιος έχει γνώσεις και δουλεύει, πετυχαίνει. Πίστευα πως αυτή η χρονιά περιπέτεια, κάτι μας χρωστάει".

Κώστας Πηλαδάκης:
"Το ποδόσφαιρο μας έχει γεμίσει πολλές γκρίζες τρίχες από τις πολλές πίκρες, αλλά μας χαρίζει μερικές έντονες χαρές. Είναι μια νίκη πολύ σημαντική, αφού σε μια νέα γενιά ανθρώπων στη Λάρισα θα δείξει την επόμενη ημέρα. Οι καλές ημέρες έρχονται μετά από πολλή δουλειά. Μπορεί να χαμηλώνω τους τόνους, αλλά το γλέντι πρέπει να κρατήσει μόνο μία ημέρα".

Στέλιος Βενετίδης
"Κάθε Κύπελλο είναι ξεχωριστό. Είναι μια μεγάλη στιγμή για την ομάδα, για την πόλη, για την Θεσσαλία".

"Είναι το πρώτο μου Κύπελλο. Είχα δύο αποτυχημένες προσπάθειες στην Αγγλία. Είναι η πιο σημαντική στιγμή στην καριέρα μου, με εξαίρεση την Εθνική ομάδα στο Euro. Ευχαριστώ τον Θεό που με αξίωσε να είμαι αρχηγός της ΑΕΛ σε αυτήν την ιστορική στιγμή. Πριν από 7 χρόνια ο πατέρας μου με είχε δει σε έναν τελικό στην Αγγλία. Σήμερα δεν βρίσκεται στη ζωή και πιστεύω ότι με είδε μέσα από τα μάτια των παιδιών μου"..

Γιώργος Γκαλίτσιος:
"Ήρθε όντως η σειρά μου. Τα συναισθήματα δεν περιγράφονται. Το αξίζει αυτή η ομάδα. Είναι ό,τι καλύτερο. Ευχαριστούμε τον κόσμο ο οποίος στηρίζει την ομάδα από την αρχή της χρονιάς. Είμαι σίγουρος πως έρχονται καλύτερες ημέρες γι αυτήν την ομάδα".

Άγγελος Διγκόζης
"Είναι όνειρο, ανεπανάληπτη επιτυχία, αφού είμαστε μια ομάδα χωρίς τα οικονομικά μεγέθη των μεγάλων. Πιστεύω πως θα καταφέρουμε να γίνουμε μεγάλη ομάδα. Δεν μπορούμε βέβαια να χαρούμε αυτήν την επιτυχία, αφού έχουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι στην Καλαμαριά".

Στέφανος Κοτσόλης
"Τρόμαξα πάρα πολύ στην τελευταία φάση, αφού ήμουν εξουδετερωμένος. Ο Θεός όμως είναι μεγάλος. Το μόνο που θέλουμε είναι να χαρούμε τη σημερινή ημέρα".

Χρήστος Καλαντζής
"Το μόνο που μπορώ να νιώθω αυτή τη στιγμή είναι υπερηφάνεια για αυτούς τους φιλάθλους. Συγχαρητήρια σε όλους"

Ζήσης Ζιάγκας
"Ευχήθηκε «να μη χρειαστεί να περάσουν άλλα 20 χρόνια, για να πάρουμε ξανά το Κύπελλο» και έσπευσε να αφιερώσει το Κύπελλο «στα παιδιά που φόρεσαν τη φανέλα της ΑΕΛ σε δύσκολες στιγμές, δίχως να πάρουν κάποιον τίτλο. Αυτή η χαρά ανήκει και στον κόσμο, που μας συμπαραστέκεται συνεχώς».

Σπύρος Βάλλας
"Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στον κόσμο. Είναι τεράστια η χαρά μας. Ειδικά για μια ομάδα όπως η ΑΕΛ".

"Νιώθω διάφορα συναισθήματα. Είχαμε κάποια προβλήματα κατά τη διάρκεια της χρονιάς. Με αυτό το Κύπελλο ξεπληρώνονται όλα τα κακά και πιστεύω ότι με νίκη στην Καλαμαριά να κλείσει καλά η χρονιά. Δικαιούμαστε να χαρούμε αυτό το Κύπελλο μετά από 22 χρόνια".

Φώτης Κηπουρός
"Είναι ένα πρωτόγνωρο συναίσθημα. Συγχαρητήρια στα παιδιά και στον κόσμο. Ελπίζω να μείνουμε και εμείς στην ιστορία όπως και οι παλιοί. Είμαστε μια μεγάλη ομάδα, χαίρομαι και εγώ για την συμβολή μου. Το αφιερώνουμε στον κόσμο στη Λάρισα."

Παναγιώτης Μπαχράμης:
"Μοναδικά συναισθήματα. Κάτι πρωτόγνωρο. Αυτή η ομάδα μας έχει προσφέρει τα μέγιστα. Αυτές οι στιγμές δεν συγκρίνονται. Όλη η Ελλάδα είναι καλεσμένη στη γιορτή που θα γίνει στην Λάρισα. Μην την χάσετε".

Κύρος Βασσάρας
"Είμαι πολύ χαρούμενος, αφού ήταν ο πρώτος τελικός μου. Εύχομαι η διαιτησία να έχει τη στήριξη που της αξίζει. Στον τελικό κάποιος κερδίζει, κάποιος χάνει".

Βασίλης Γκαγκάτσης
"Συγχαρητήρια σε όλους όσους συνέβαλαν σε αυτή τη γιορτή. Οι φίλαθλοι των δύο ομάδων απέδειξαν πως υπάρχει η δυνατότητα τέτοιοι αγώνες να εξελίσσονται σε γιορτή. Συγχαρητήρια στις δύο ομάδες και ειδικά στην ΑΕΛ που έφτασε σε έναν τίτλο μετά από τόσα χρόνια. Η περιφέρεια δικαιούται να έχει τελικούς. Βεβαίως τα προβλήματα είναι πολλά, αλλά προσπαθούμε να τα αντιμετωπίσουμε".

Η συνέντευξη Τύπου του Γιώργου Δώνη:
"Είναι πολύ μεγάλη τιμή για μας να είμαστε Κυπελλούχοι, σε μια χρονιά που ήταν πολύ καλό μάθημα. Τώρα απολαμβάνουμε την στιγμή, γιατί ξέρετε ότι οι ποδοσφαιρικές χαρές έχουν μικρή διάρκεια. Στο αγωνιστικό μέρος το ματς ήταν ισορροπημένο, πετύχαμε ένα γρήγορο γκολ και στην συνέχεια κλείσαμε τους χώρους, όμως από μια δική μας απροσεξία ήρθε η ισοφάριση". "Στο τέλος είχαμε και λίγο τύχη που μας έλειψε όλη την σεζόν, αλλά νομίζω ότι τελικά είμαστε δίκαια Κυπελλούχοι. Θέλω να αφιερώσω αυτό το τρόπαιο στην διοίκηση και τους οργανωμένους οπαδούς που στις δύσκολες στιγμές έμενα με στήριξαν πάρα πολύ. Τα αγωνιστικά προβλήματα που έχουμε είναι δεδομένα, πιστεύω όμως ότι σε σχέση με το πρωτάθλημα και το Κύπελλο δεν είχαμε καθόλου τύχη". Η ομάδα δεν αξίζει να βρίσκεται σε αυτή την θέση και αφού εξασφαλίσουμε την παραμονή θα κάνουμε τις κινήσεις που απαιτούνται για την επόμενη σεζόν. Δεν ζω από μέσα την ομάδα του Παναθηναϊκού, οπότε δεν μπορώ να μιλήσω. Μπορώ να σας πω ότι θέλετε για την ομάδα που ήμουν μέλος της". "Την Κυριακή αυτό που θέλουμε είναι όλος αυτός ο κόσμος να είναι στο πλάι μας και στον αγώνα με την Καλαμαριά. Ακόμα και στην Β' Εθνική είχα πει ότι ομάδες σαν την Λάρισα δεν μπορούν να σνομπάρουν το Κύπελλο και κάθε χρόνο θα διεκδικούμε οτι καλύτερο μπορούμε. Όταν πετυχαίνεις έναν στόχο πρέπει να είσαι προσγειωμένος και να σκέφτεσαι τον τρόπο που θα φθάσεις στον επόμενο στόχο. "Δεν ψάχνουμε για δικαιολογίες που δεν έχουμε εξασφαλίσει την παραμονή. Υπήρχαν συγκυρίες, τραυματισμοί και λάθος επιλογές που είμαστε εδώ. Όσο για το πέναλτι του Παναθηναϊκού δεν έχω αντίληψη της φάσης οπότε δεν θέλω να πω κάτι".

Δευτερόλεπτα μετά τη λήξη του τελικού, χιλιάδες φίλαθλοι της Λάρισας ξεχύθηκαν στους δρόμους για να πανηγυρίσουν τη μεγάλη νίκη .
Στην κεντρική πλατεία της πόλης, στην πλατεία Ταχυδρομείου, δημιουργήθηκε το αδιαχώρητο από εκστασιασμένους φιλάθλους της ΑΕΛ που πανηγύριζαν την σπουδαία επιτυχία.

Λίγο μετά άπαντες έσπευσαν να πάρουν θέση στο "Αλκαζάρ" όπου κατέφτασε η αποστολή της ομάδας για τη μεγάλη φιέστα. Το πούλμαν της ΑΕΛ συνοδευόταν σε όλη τη διαδρομή από τον Βόλο από τους φίλους που βρέθηκαν στις εξέδρες του Πανθεσσαλικού. Οι παίκτες και η τεχνική ηγεσία της ομάδας δεν σταμάτησαν να τραγουδούν σε όλη τη διάρκεια της διαδρομής, ενώ το γλέντι συνεχίστηκε στο "Αλκαζάρ".

Η συνέχεια δόθηκε στα νυχτερινά μαγαζιά της πόλης που είναι ουκ ολίγα. Ο κόσμος ξεφάντωσε για τα καλά, τα λουλούδια έπεφταν κατά ριπάς στις πίστες ενώ στους δρόμους τα κορναρίσματα δεν σταμάτησαν ούτε τα ξημερώματα. Αλλωστε, ουδείς ήθελε να πάει για ύπνο.