1η αγωνιστική : ΑΕΛ - Αστέρας Τρίπολης 1-2

Scorers : 42' Μιλοσάβλιεβιτς - 45 + 4' (πεν.) Μπαράλες, 55' Λ.Φερνάντεθ

ΑΕΛ (Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπέρτος, Μιχαήλ, Μόρας (36' λ.τ. Ζίζιτς), Μούζεκ (70' Φιλίπ), Σεσέροβιτς (70' Μπούστος), Αλί Γκαζάλ (58' Ηλιάδης), Τόρζε, Βινίσιους, Μιλοσάβλιεβιτς, Πινάκας (58' Ασούμπρε).

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Πασαλίδης, Τασουλής, Βαλιέντε, Μουνάφο (84' Φερναντες), Μ. Φερνάντεθ (61' Σίτο), Ντέλετιτς (62' Ριέρα), Λ. Φερνάντεθ (69' Κρέπσιτς), Μπαράλες (85' Χαουρέγκι).

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
Επόπτες: Χριστακόγλου (Χαλκιδικής), Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας)
VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
AVAR: Δημόπουλος (Δ.Αττικής)

Γήπεδο: AEL FC arena
Εισιτήρια: Δεν εκδόθηκαν εισιτήρια λόγω περιορισμού πανδημίας COVID-19

Δεν ξεκίνησε θετικά η ΑΕΛ την Κυριακή (7/6) τα πλέι άουτ, αφού γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης (1-2) στο ΑΕΛ FC ARENA.
Ήταν καλύτερη σε γενικές γραμμές η ΑΕΛ στο πρώτο μισό του αγώνα, βρήκε το γκολ με τον Μιλοσάβλιεβιτς, αλλά οι Πελοποννήσιοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο φινάλε με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαράλες.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και «μπλόκαραν» την ΑΕΛ που δεν είχε ιδιαίτερες απαντήσεις. Ελάχιστες οι φάσεις στην επανάληψη, προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού από την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου.

Όπως έγινε και στα παιχνίδια του Σαββάτου στη Super League, έτσι έγινε και στο AEL FC Arena λίγο πριν «σφυρίξει» για πρώτη φορά στην αναμέτρηση της ΑΕΛ με τον Αστέρα Τρίπολης για τη 1η αγωνιστική των πλέι άουτ ο κ. Ζαχαριάδης, έγινε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα από τον Covid – 19.

Ο Μιλοσάβλιεβιτς άνοιξε το σκορ για τους βυσσινί στο 42ο λεπτό. Κατά τους πανηγυρισμούς του σήκωσε μία φανέλα, η οποία ήταν αφιερωμένη προς τους γιατρούς και τους νοσηλευτές που έδωσαν και δίνουν μεγάλη μάχη απέναντι στον κορονοϊό. "Ευχαριστούμε τους γιατρούς και τους νοσηλευτές του ΕΟΔΥ" έγραφε συγκεκριμένα η μπλούζα.

Μόλις στο 36' της σημερινής αναμέτρησης της ΑΕΛ με τον Αστέρα Τρίπολης αντικαταστάθηκε ο Βαγγέλης Μόρας. Ο αρχηγός της Λάρισας αντιμετώπισε ένα μυικό πρόβλημα και η πρώτη εκτίμηση αναφέρει πως υπέστη θλάση στον δικέφαλο. Ο έμπειρος στόπερ θα υποβληθεί σε εξετάσεις.