2002-03 Γ' #15

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ' ΕΘΝΙΚΗΣ 2002-2003

Η ηρωική 11αδα της ΑΕΛ, σε αναμνηστική φωτογραφία, έτσι όπως παρατάχθηκε στον αγώνα που έκρινε την μοίρα της, για να παραμείνει στην Γ' εθνική, κόντρα στη Νίκη Βόλου την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος Γ' εθνικής.

ΟΡΘΙΟΙ : Κατσάρας, Νούσιας, Παπαβασιλείου, Σωτρίνης, Παλαιολόγος, Θεοδοσιάδης.
ΚΑΘΙΣΤΟΙ : Παγκαρλιώτας, Κακαζούκης, Παπακώστας, Κανωτίδης, Φλώρος.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ
Τάκης Σουρλατζής3 αγώνες (1η-3η αγωνιστική)
Χρήστος Γκάτας22 αγώνες (4η-25η αγωνιστική)
Οράσιο Μοράλες5 αγώνες (26η-30η αγωνιστική)
Τάκης Παραφέστας8 αγώνες (31η-38η αγωνιστική)

Μεταγραφές χειμώνα
Αποχωρήσεις πριν τη λήξη της σεζόν

Αγωνιστική περίοδος 2002-2003
Η ΑΕΛ αγγίζει τη Δ’ Εθνική κατηγορία. Οι ελπίδες συγκεκριμένες, θέλει τέσσερις βαθμούς στα τελευταία δύο παιχνίδια. Παίρνει τον ένα στα Χανιά, σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς με τελικό σκορ 3-3 και την Κυριακή 1 Ιουνίου φιλοξενεί στο Αλκαζάρ τη Νίκη Βόλου.
Κατάμεστο το Αλκαζάρ, η αγωνία στο κατακόρυφο, αποπνικτική η ατμόσφαιρα έστω και αν το ματς ξεκινά στις 6 το απόγευμα. Το παιχνίδι, είναι νικητήριο για την ΑΕΛ χάρις στο γκολ του Γιάννη Τσάγγαρη στο 59ο λεπτό (είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο μόλις οκτώ λεπτά πριν από την επίτευξη του τέρματος). Το 1-0 ήταν αρκετό για την ΑΕΛ να τη διατηρήσει στη Γ’ Εθνική κατηγορία και την επόμενη χρονιά να ξεκινήσει την αντεπίθεσή της για την επιστροφή της στο μεγάλο εθνικό πρωτάθλημα της χώρας.

20Α.Ο. Τρίκαλα03854292270-48

* Η Λάρισα έχει ένα μηδενισμό και -3 βαθμούς.

Scorers : -

Λύκοι : Τσικμίσογλου, Παπαχρήστος, Σαμαράς, Κ. Γεωργιάδης, Καλόγηρος, Μπερισβίλι, Η. Γεωργιάδης (55' Ιωάννου), Π. Παππάς (65'Κοσίδης), Ν. Παππάς Μόσχου, Σιαμπάνης (77' λαδάκης).

ΑΕΛ (Τάκης Σουρλατζής): Νούσιας, Κοντοδήμος, Ν. Βιλανάκης, Παλαιολόγος (31 Τσάγγαρης), Κοντοδήμος, Χρόνης, Ζιάγκας, Μπακογιάννης, Πλίτσης (74' Κοτζαφίλιος), Τσακμακίδης, Φλώρος.

Διαιτητής : Τσέλιος (Χαλκιδικής)

Γήπεδο «Στέλιος Ηλιάδης» Καλοχώρι

Με το αριστερό μπήκε στη νέα περίοδο, η Λάρισα, αν και γι αυτό δεν φέρουν την παραμικρή ευθύνη ούτε οι παίκτες ούτε ο προπονητής της, ίσως ούτε και οι οπαδοί της. Ο αγώνας με τους Λύκους στο Καλοχώρι πήρε άδοξο τέλος στο 84', λόγω τραυματισμού του επόπτη Κλημαντάκη και το φύλλο αγώνα είναι καταδικαστικό για τους Θεσσαλούς, παρότι ισχυρίζονται πως δεν έχουν καταλάβει τι ακριβώς συνέβη... Ας πάρουμε, όμως, τα πράγματα από την αρχή: Το παιχνίδι είχε φτάσει στο 84' και οι Λύκοι με τη Λάρισα ήταν ισόπαλοι με σκορ 1-1, όταν ο βοηθός διαιτητή Κλημαντάκης σωριάστηκε στο έδαφος. Παρά τις προσπάθειες που έγιναν για να συνέλθει, κάτι τέτοιο δεν κατέστη δυνατό κι έτσι το ματς διεκόπη οριστικά. «Στο 84' του παιχνιδιού ο βοηθός μου Κλημαντάκης δέχθηκε αντικείμενο κατά δήλωσή του (προφανώς πέτρα) και διέκοψα το παιχνίδι γιατί δεν μπορούσε να συνεχίσει», ανέφερε στο φύλλο αγώνα ο διαιτητής Τσέλιος (Χαλκιδικής). Αντικείμενο, ωστόσο, δεν βρέθηκε, ενώ ούτε ο τραυματισμός του επόπτη ήταν σοβαρός. Το τελευταίο το επιβεβαίωσαν και οι γιατροί του νοσοκομείου «Παπαγεωργίου» όπου διακομίσθηκε ο Κλημαντάκης μετά τη διακοπή του παιχνιδιού. Ο ίδιος ο επόπτης, πάντως, ισχυρίστηκε ότι παρότι το τραύμα ήταν επιφανειακό, αισθανόταν έντονη ζαλάδα και πόνους στον αυχένα.

Η ιστορία αυτή χάλασε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι. Οι Λύκοι μπήκαν δυνατά και άνοιξαν το σκορ στο 20' με κεφαλιά του Πέτρου Παππά, η Λάρισα όμως ισοφάρισε στο 29' με πλασέ του Μιμη Τσακμακίδη. Στα 40' δυνατό σουτ του Μπερισβίλι τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Νούσια, ενώ πρέπει να σημειωθεί ότι στο 78' οι φιλοξενούμενοι «φωνάζουν» για ένα ανύπαρκτο οφσάιντ που υπέδειξε ο Κλημαντάκης. Αυτή η φάση ξεσήκωσε την οργή του κόσμου, με τα γνωστά επακόλουθα...

Τιμωρία της ΑΕΛ με μείον τρεις (-3) βαθμούς και πρόστιμο 2.800 ευρώ, με τον αγώνα 2-0 υπέρ των Λύκων, διότι η ΑΕΛ θεωρήθηκε υπαίτια για την διακοπή του συγκεκριμένου αγώνα.

Οι φίλαθλοι της ΑΕΛ στο γήπεδο Καλοχωρίου.

8η αγωνιστική : Εθνικός - ΑΕΛ 1-1

10 Νοεμβρίου 2002

Scorers: 92' Κατικαρίδης - 56' Μόλας

Εθνικός: Φακής, Χαραλαμπόπουλος, Ιωαννίδης, Μπαλιάκας, Παϊτέρης, Μήτσης, Σταυρακόπουλος (75' Ναστόπουλος), Σιφνάκης (46' Ρούβαλης), Κουκουτσέλας (62' Κουτσόγιαννος), Κατικαρίδης, Φειδάς.

ΑΕΛ: Μπρέλλας, Φλώρος, Ζιάγκας, Κατσάρας, Κοντοδήμος, Χρόνης, Κανωτίδης (62' Μπακογιάννης), Τσακμακίδης (87' Κοτζαφίμος), Παλαιολόγος, Σωτρίνης, Μωλλάς (93' Βιλανάκης).

Διαιτητής: Λουκάς (Φθιώτιδα)
Επόπτες: Βελέτζας, Καμπαξής

10η αγωνιστική : ΑΕΛ - Ναυπακτιακός 2-0

20 Νοεμβρίου 2002

Scorers: 15' Σοτρίνης, 50' Ζιάγκας

ΑΕΛ : Μπρέλας, Μολάς (68' Κανοτίδης), Μπακογιάννης, Κατσάρας, Χρόνης (73' Ν. Βιλανάκης), Κοντοδήμος, Τσακμακιδης, Ζιάγκας, Φλώρος, Πλίτσης (60' Τσάγγαρης), Σωτρίνης.

Ναυπακτιακός : Αθανασόπουλος, Βίνκοφ, Τσιμπούκας, Ασλανιδης, Ουσταγιάν (46' Καρζής), Αριτζής, Δ. Παπαδόπουλος, Ανδρεόπουλος, Πέτας (65' Δ. Σκανιάς), Κοντοπάνος, Στέλιος (46' Κ. Σκανιάς)

Διαιτητής: Χατζόπουλος

Γήπεδο: Αλκαζάρ
Εισιτήρια: 568

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η Λάρισα, η οποία επικράτησε του Ναυπακτιακού Αστέρα με 2-0 και «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, στην οποία πλέον βρίσκονται οι Ρουμελιώτες. Το ντέρμπι ουραγών ήταν υπόθεση αποκλειστικά και μόνο της Λάρισας, η οποία κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, ενώ από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ κακοί και δεν απείλησαν καθόλου. Οι «βυσσινι» είχαν οριζόντιο δοκάρι στο 14' σε γυριστό σουτ του Κατσάρα, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο αμαρκάριστος Σωτρίνης από πού κοντά άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 50', πάλι με κεφαλιά, του Ζιάγκα αυτή τη φορά.

Scorers: 45' Στάϊκος, 80' Ντελμεκούρας

ΑΕΛ: Μπρέλας, Κανοτίδης, Θεοδοσιάδης (60' Λιάπης), Κατσάρας, Σωτρίνης, Πουλόπουλος (46' Κοτζαφίλιος), Παπαβασιλείου, Τόνκοβιτς, Παλαιολόγος, Τσάγκαρης (74' Τάσιος), Παγκαρλιώτας
Βύζας: Διαμαντής, Ρούσος, Συρίγος, Κολώνης, Γιαννακάρης, Κατικαρίδης, Καλαμπάκας, Ποδαράς, Χωματάς (82' Λινάρδος), Ντελμεκούρας (93' Κουφάδεης), Στάικος (94' Βαλσάμης)

Διαιτητής: Ντάντης(Χίου)

Εισιτήρια: 1.124

Δηλώσεις

Συνέντευξη τύπου - Κατσάρας:
«Δύο πραγματάκια θέλω να πω μόνο, ένα είναι, ένα συγνώμη αληθινό κι όχι ότι πρέπει να το πω, από τους ανθρώπους που ήρθαν σήμερα στο γήπεδο και αγαπάνε την ομάδα»

36η αγωνιστική : ΑΕΛ - Ποσειδών Νέων Πόρων 3-0

22 Μαΐου 2003

Scorers: 39' Πουλιόπουλος, 78' Τόνκοβιτς, 90' Κανωτίδης

ΑΕΛ (Παραφέστας): Νούσιας, Κανουτίδης, Θεοδοσιάδης, Κατσάρας, Σοτρίνης, Κοντοδημας (70' Χρόνης), Φλώρος, Πουλιόπουλος (55' Κοτζαφίλιος), Τόνκοβιτς (Παπαβασιλείου), Κακαζούκης, Παπακώστας.

Ποσειδών : Κυριακούλης, Κουρδής, Χατζηρίζος, Βαγγελόπουλος, Παπαντωνίου, Σεού (80' Πραματάροφ), Σταλίκας (57' Καρκολέτσης), Μπουντούρης (66' Δ. Τσακμακίδης), Κοντοθανάσης, Κυπαρίσσης, Μαυρίδης.

Εισιτήρια: 1.606

Τεράστιο βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία έκανε η Λάρισα, η οποία κατάφερε να επιβληθεί του Ποσειδώνα Νέων Πόρων με 3-0. Βέβαια, με τη νίκη της αυτή κατάφερε να βάλει εκ νέου... φωτιά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, καθώς πλέον δυο αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος, η πρώτη θέση παραμένει ρευστή, αφού οι ομάδες που διεκδικούν την άνοδο έχουν διαφορά μόλις δύο βαθμών.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, η Λάρισα θύμισε παλιές καλές εποχές και εκμεταλλευόμενη τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, πήρε τους τρεις βαθμούς, οι οποίοι ίσως να αποδειχθούν χρυσοί. Παράλληλα το Αλκαζάρ έμοιαζε με αυτό της δεκαετίας του '80, αφού στις κερκίδες του βρέθηκε πολύς κόσμος, ο οποίος μάλλον έφυγε ευχαριστημένος.
Χθες ωστόσο, οι γηπεδούχοι πάρα το γεγονός ότι νίκησαν με 3-0 τον πρωτοπόρο, μάλλον θα πρέπει να ευγνωμονούν την τύχη τους, καθώς οι φιλοξενούμενοι πρώτα στο 10ο λεπτό με την κεφαλιά του Μπουντούρη και στο 29ο με τον Κουρδή σημάδεψαν τα δοκάρια των γηπεδούχων. Βέβαια, η «βασίλισσα» δικαιούται να φωνάζει, αφού στο 22' ο Κουρδής απομάκρυνε τη μπάλα με το χέρι προ του τέρματος, ωστόσο ο επόπτης Καλόπουλος (που αν το παιχνίδι τελείωνε με άλλο σκορ, ίσως να είπε πρόβλημα) δεν καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Η Λάρισα όμως δεν το έβαλε κάτω και στο 38' κατάφερε να σκοράρει με τον Πουλιόπουλο, ο οποίος ήταν ο τελικός αποδέκτης του ωραίου συνδυασμού του Παπακώστα και του Κανοτίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «βυσσινί» ευτύχησαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ και μάλιστα σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα. Ήταν το 77ο λεπτό όταν ο Τόνκοβιτς σούταρε, η μπάλα βρήκε και σε κάποια σώματα και κατέληξε στα δίχτυα. Εννιά λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 86' ο Κακαζούκης με ένα ασύλητο σουτ σημάδεψε το δοκάρι του Κυριακούλη. Όμως χθες τα ψυχικά αποθέματα που είχε ήταν αστείρευτα και έτσι στο 90ο λεπτό ο Κανοτίδης διαμόρφωσε το τελικό 3-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Συνέντευξη τύπου

Παραφέστας:
«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και για τις δυο ομάδες, που είχαν διαφορετικούς στόχους. Η Λάρισα για να σωθεί και ο Ποσειδών για να ανέβει κατηγορία. Ήταν πολύ καλή η ομάδα των Πόρων και δίκαια βρίσκεται εκεί που βρίσκεται. Εμείς είχαμε αγωνιστική πειθαρχία, πάθος και αν εξαιρέσουμε τα πρώτα 5 λεπτά κάθε ημιχρόνου, είχαμε προγραμματισμό στο παιχνίδι μας και κερδίσαμε δίκαια ένα μεγάλο αντίπαλο. Βέβαια δεν παραγνωρίζουμε ότι σταθήκαμε τυχεροί σε δυο φάσεις, σε αυτές των δοκαριών».

Δηλώσεις

Παραφέστας:
«Δεν κάναμε τίποτα ακόμα. Πριν από αυτό το ματς είχαμε 3 τελικούς μπροστά μας. Κερδίσαμε τον έναν, επομένως απομένουν ακόμα δύο. Δεν πρέπει να υποτιμήσουμε τα Χανιά, που είναι μια πολύ καλή ομάδα στην έδρα τους. Χρειάζεται προσοχή. πρέπει να δώσουμε συνέχεια στην προσπάθεια που ξεκινήσαμε», ενώ στη συνέχεια αναφέρθηκε και στην παρουσία του κόσμου «Ήταν συγκλονιστικός. Για πρώτη φορά φέτος είχαμε τέτοια ατμόσφαιρα. Τέτοιες στιγμές που θύμισαν την εποχή που ήμουν παίκτης της ΑΕΛ».

Τόνκοβιτς
«θέλω να το αφιερώσω στο γιο μου, που περιμένω σε μερικές ημέρες να γεννηθεί».

Σωτηρούλης
«Δεν είναι ώρα για πανηγυρισμούς. Ας τελειώσουμε το πρωτάθλημα και θα πανηγυρίσουμε μια και καλή την παραμονή, όπως αυτή της αρμόζει».

37η αγωνιστική : Χανιά - ΑΕΛ 3-3

28 Μαΐου 2003

Scorers : 44' Μπουγάς, 50' Μαρκουλάκης, 66' Παπαδόπουλος  - 18' (αυτ.) Πυρένης, 21' Κοντοδήμος, 79' Παπαβασιλείου

Χανιά : Λεκίδης, Πυρένης, Παρλάκογλου (83' Βέρμπης), Μισαηλίδης, Καλαγκάνης, Δοξάκης, Περάκης, Μπουγάς, Ατανάσοφ, Μαρκουλάκης, Παπαδόπουλος.

ΑΕΛ (Παραφέστας): Νούσιας, Θεοδοσιάδης, Κοντοδήμας (64' Τσάγγαρης), Παπακώστας (52' Χρόνης). Παπαβασιλείου, Παγκαριλιώτας, Κανοτίδης, Κακαζούκης, Κατσάρας, Σοτρίνης, Φλώρος.

Διαιτητής : Παπασταμάτης (Αθηνών)

Γήπεδο : Εθνικό Στάδιο Χανίων

Ένα μεγάλο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στα Χανιά, όπου η τοπική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με την Λάρισα. Και οι δυο ομάδες ήθελαν πάση θυσία τους τρεις βαθμούς στην προσπάθεια που κάνουν για να παραμείνουν στην κατηγορία και προσπάθησαν έως το τέλος για να το καταφέρουν. Ωστόσο, το αποτέλεσμα αυτό, βολεύει τους Θεσσαλούς, που στάθηκαν «όρθιοι» στην έδρα των Κρητικών και πλέον έχουν τον πρώτο λόγο στην υπόθεση παραμονής, αφού διατήρησαν τον ένα βαθμό διαφορά που είχαν πριν από την χθεσινή αναμέτρηση και τώρα θα τα παίξουν όλα για όλα στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, όπου και θα αντιμετωπίσουν στο Αλκαζάρ τη Νίκη Βόλου, η οποία είναι βαθμολογικά αδιάφορη.

Στο χθεσινό παιχνίδι, η Λάρισα μπήκε με πολύ πόθος και δύναμη, δείχνοντας ότι θα «πουλήσει ακριβά» το «τομάρι» της. Μάλιστα, κατάφερε να αιφνιδιάσει πλήρως του γηπεδούχους, αφού προηγήθηκε με 2-0 πριν καλά, καλά συμπληρωθεί το μισάωρο. Στο 18ο λεπτό ο Παπαβασιλείου, επιχείρησε την σέντρα, ο τερματοφύλακας Λεκίδης την διώχνει σθεναρά τη μπάλα αφού εκτίμησε λάθος την πορεία της και στη συνέχεια ο Πυρένης στην προσπάθεια να την απομακρύνει την έστειλε στα δίκτυα . Και πριν περάσουν τρία λεπτά, πέτυχε και δεύτερο γκολ. 'Ήταν το 21ο λεπτό όταν ο Κοντοδήμος βγήκε μόνος του απέναντι από τον τερματοφύλακα και δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει.

Το σκορ αυτό φαίνεται πως έκανε τους φιλοξενούμενους να επαναπαυτούν, πιστεύοντας ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει. Και παραλίγο να το πληρώσουν. Στο 44' ο Ατανάσοφ εκτέλεσε το φάουλ, ο Νούσιας δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα και με κοντινή προβολή ο Μπουγάς την προώθησε στο τέρμα. Και πριν καταλάβουν οι «βυσσινί» τι είχε συμβεί, τα Χανιά με το... καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Συγκεκριμένα στο 50' ο Μαρκουλάκης με κεφαλιά, ύστερα από την σέντρα του Παπαδόπουλου έκανε το 2-2. Η αντεπίθεση των Κρητικών συνεχίστηκε και στο 66' έφεραν τα «πάνω κάτω» πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ. 0 Μαρκουλάκης από εκτελεστής μετατράπηκε σε δημιουργό και με ωραία σέντρα βρήκε τον Παπαδόπουλο, ο οποιος με άψογη κεφαλιά έκανε το 3-2.

Ωστόσο, τα ψυχικά αποθέματα της Λάρισας ήταν μεγάλα και στο 79' παρ' όλη την ψυχρολουσία που δέχθηκε κατάφερε να ισοφαρίσει όταν από λάθος των αμυντικών των γηπεδούχων, ο Τσάγγαρης βρέθηκε μέσα στην περιοχή, όπου και ανατράπηκε από τον Δοξάκη. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Παπαβασιλείου, ο οποίος έκανε το 3-3. Στο 82' τα Χανιά πέτυχαν και τέταρτο γκολ, ωστόσο η κεφαλιά του Περάκη δεν κατοχυρώθηκε ως γκολ, αφού ο διαιτητής Παπασταμάτης (Αθηνών) είδε ότι ο παίκτης χρησιμοποίησε το χέρι του.

38η αγωνιστική : ΑΕΛ - Νίκη Βόλου 1-0

1 Ιουνίου 2003

Scorer : 64' Τσάγγαρης

ΑΕΛ : Νούσιας, Κανοτίδης(64' Πουλιόπουλος), Κακαζούκης(60' Τσάγγαρης), Σωτρίνης, Κατσάρας, Φλώρος, Θεοδοσιάδης, Κοντοδήμος, Παγκαρλιώτας, Παπακώστας (76' Χρόνης), Παπαβασιλείου.

Νικη Βόλου : Τζέκας, Ρουμελιώτης (78' Κάιας), Μπαλάφας, Πέτρου, Πιζάτης, Κάγκας, Παππάς, Νούσιας, Λαΐτσος, (68' Ζαρκάδας), Κακόφσκι (88' Ταχτιντής), Λέντζος.

Διαιτητής : Γκούντας (Κοζάνης)

Γήπεδο : Αλκαζάρ
Εισιτήρια - Εισπράξεις : 4.566 - 27.880€ (θεατές : ~10.000)

Στιγμές από τη δεκαετία του '80 έζησε το στάδιο Αλκαζάρ στον αγώνα της Λάρισας με τη Νίκη Βόλου, όπου οι βυσσινί επικράτησαν με 1-0 και εξασφάλισαν την παραμονή τους στη Γ'Εθνική. Περίπου 10.000 φίλαθλοι της ομάδας του θεσσαλικού κάμπου βρέθηκαν στο γήπεδο για να στηρίξουν την ομάδα στη πολύ δύσκολη τελευταία αναμέτρηση της χρονιάς. Αξίζει να σημειωθεί ότι λίγη ώρα πριν την έναρξη του αγώνα είχαν πουληθεί όλα τα εισιτήρια, αλλά έξω από το γήπεδο βρισκόντουσαν περίπου 2.000 φίλαθλοι. Τότε οι υπεύθυνοι του γηπέδου αποφάσισαν ότι όλοι αυτοί οι φίλαθλοι δεν έπρεπε να μείνουν εκτός, οπότε άνοιξαν τις θύρες και μπήκαν κι αυτοί μέσα.

Το μοναδικό μελανό σημείο του αγώνα ήταν λίγη ώρα πριν την έναρξη, όταν μερικοί από τους λιγοστούς φίλαθλους της Νίκης Βόλου εισχώρησαν στον αγωνιστικό χώρο. Οι φίλαθλοι της Λάρισας απάντησαν, μπήκαν κι αυτοί μέσα και για μερικά λεπτά δημιουργήθηκε πανικός. Οι αστυνομικές δυνάμεις που βρισκόντουσαν στο γήπεδο, καθυστέρησαν να αντιληφθούν τη σοβαρότητα της κατάστασης, αλλά τελικά επέβαλαν την τάξη.

Όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος, διεξήχθη ένα αρκετά κάλο ματς με καλές φάσεις, που σίγουρα άφησε ικανοποιημένους τους φίλους και των δύο ομάδων που βρέθηκαν στο γήπεδο. Οι γηπεδούχοι είχαν μια ελαφρά υπεροχή, αλλά έδειξαν ότι είχαν και αρκετό άγχος. Τελικά κατάφεραν να πάρουν το αποτέλεσμα που ζητούσαν και να παραμείνουν στην κατηγορία. Μόλις στο 12' η Λάρισα έχασε μια καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ ο Ρουμελιώτης συγκρούστηκε με τον Τζέκα, από τη φάση ευνοήθηκε ο Παπακώστας, ο οποίος όμως δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο ίδιος παίκτης στο 26' έκανε μια πολύ καλή ενέργεια μέσα στη περιοχή αλλά το σουτ που δοκίμασε πέρασε λίγο άουτ. Παρ' όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου όταν ο Παππάς έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή αλλά ο Παγκαρλιώτας απομάκρυνε ακριβώς πάνω στη γραμμή.

Η φάση που έκρινε το παιχνίδι σημειώθηκε στο 64', όταν ο Κανωτίδης από δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Παπακώστας άφησε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο επερχόμενος Τσαγκάρης με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0. Να σημειωθεί ότι ο Τσαγκάρης είχε περάσει στον αγώνα μόλις τέσσερα λεπτά πριν. Ακριβώς με την επίτευξη του τέρματος, οι φίλοι της ομάδας εισχώρησαν στον αγωνιστικό χώρο. Για πέντε λεπτά οι φίλαθλοι της ομάδας περιφέρονταν στο γήπεδο, απλά για να πανηγυρίσουν το γκολ της ομάδας τους, ενώ από τα μεγάφωνα του γηπέδου γινόντουσαν εκκλήσεις για να αποχωρήσουν οι φίλαθλοι. Τέλος με την λήξη του αγώνα, όλοι οι φίλαθλοι μπήκαν και πάλι στον αγωνιστικό χώρο για να γιορτάσουν την παραμονή της ομάδας στη Γ' Εθνική. Πολύ καλή η διαιτησία του Γκούντα (Κοζάνης).

Αναμνηστική φωτογραφία αρχηγών πριν την έναρξη του αγώνα.

Πανηγυρισμοί των φιλάθλων κατά την επίτευξη του τέρματος.