2011-12 Β' #10

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ FOOTBALL LEAGUE 2011-2012

Η ΑΕΛ όπως παρατάχθηκε στον επεισοδιακό αγώνα για την 19η αγωνιστική κόντρα στον Πανσερραϊκό.

ΟΡΘΙΟΙΨωμάςΜπλέντι, ΚολοβέτσιοςΠαπαγεωργίουΓκρούμπιεσιτςΣωτηρίου.
ΚΑΘΙΣΤΟΙΒούζας, Νεμπρεγλέρας, Καρανίκας, Βενετίδης, Κατσιαρός.

12 Νοεμβρίου 2011

ΑΕΛ (Κόουλμαν): Σωτηρίου, Κατσιαρός, Παπαγεωργίου, Ταλ, Ααράμπ, Μπόα Μόρτε, Νεμπεγλέρας, Γκονζάλες (24΄ λ.τ. Σιατραβάνης), Σεσίνια (80΄ Ζεκίνια), Πλιάγκας (60΄ Τσιμπάμπα), Σαϊτιώτης.

Βύζας (Παντέλης)Κοτταράς, Γκούμας, Αρκουμάνης, Στατάκης, Λίτσης (67΄ Ρούσσος), Σανόκο, Μωυσίδης, Ουατάρα (90΄+1΄ Ρωμαίδης), Πλάτανος, Χριστοφιλέας, Σκαφτούρος (79΄ Πέτρου).

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)
ΕπόπτεςΧριστοδούλου(Αθηνών), Δόσης(Αθηνών)
4οςΜαλουτάς (Ημαθίας)

Γήπεδο: AEL FC arena
Εισιτήρια: 5113

Η ΑΕΛ μετά από έξι χρόνια επέστρεψε στη Β΄ Εθνική κατηγορία και όλοι περίμεναν ότι θα έδειχνε αμέσως τη δύναμή της και τις προθέσεις να επιστρέψει στη Σούπερ Λίγκα. Ο πρώτος αγώνας ήταν εντός έδρας, στο πανέμορφο AEL FC ARENA, ο αντίπαλος ο Βύζαντας Μεγάρων από τους εύκολους και μάλιστα ήρθε με προπονητή μιας ημέρας τον Νίκο Παντέλη, ενώ έπαιξε και ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες (λόγω αποβολής στο 39΄ του Στατάκη). Παρόλα αυτά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και ήρθε ισόπαλη με 0-0 παρά την πληθώρα των φάσεων που δημιούργησε (είχε και δοκάρι στο 52΄ με τον Νεμπεγλέρα) και τη συντριπτική κατοχή της μπάλας.

Η ΑΕΛ όπως παρατάχθηκε πριν την έναρξη της πρεμιέρας.

4η αγωνιστική : Βέροια - ΑΕΛ 0-3

20 Νοεμβρίου 2011

Scorers: 23' Κολοβέτσιος, 29' Τσιμπάμπα, 70' Σεσίνια

Βέροια (Καλαϊτζίδης): Κοτταρίδης, Σαμαράς, Μπάρμπας, Καλτσάς (46’ Τάντιτς), Λαγκλέν (62’ Γελαδάρης), Φαρινόλα, Ολαϊτάν, Κάντι, Καλογέτρης, Βεργώνης, Γεωργιάδης (46’ Αμαραντίδης).

ΑΕΛ (Κόουλμαν): Μιχαηλίδης, Παπαγεωργίου, Ταλ, Καλί, Κολοβέτσιος, Νεμπεγλέρας (50’ Χασομέρης), Μπόα Μόρτε (87’ Βούζας), Χατζής, Σιατραβάνης, Σεσίνια, Τσιμπάμπα (84’ Σαϊτιώτης).

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών)
Επόπτες: Χαρίτος(Αθηνών), Νακόπουλος(Αθηνών)

Η ΑΕΛ απέδειξε ότι υπάρχει μια βασίλισσα στη Β’ εθνική αυτή του θεσσαλικού κάμπου και όχι του Βορρά (όπως ονομάζουν τη Βέροια) και τεχνική ηγεσία και παίκτες σεβάστηκαν τους χίλιους οπαδούς, που σε εποχή οικονομικής κρίσης ταξίδεψαν για να δουν την αγαπημένη τους ομάδα.
Οι γηπεδούχοι με τον αέρα της έδρας στα πρώτα λεπτά αιφνιδίασαν την ΑΕΛ και απείλησαν σοβαρά την εστία του Μιχαηλίδη που για δέκα λεπτά είχε συνέχεια πίεση. Στη συνέχεια οι «βυσσινί» με Νεμπεγλέρα, Χατζή και Μπόα Μόρτε πήραν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και κυριάρχησαν πλήρως και σε δύο φάσεις πέτυχαν δύο γκολ με Κολοβέτσιο (23’) και Τσιμπάμπα (28’). Δυο τέρματα καθαρά επαγγελματικά από μια ομάδα που στόχο έχει την άνοδο στη Σούπερ Λίγκα. Στη συνέχεια η λαρισινή ομάδα έκανε διαχείριση αποτελέσματος κοιτώντας τα μετόπισθεν και στις αντεπιθέσεις να δημιουργεί προϋποθέσεις για τρίτο. Στο δεύτερο ημίχρονο η Βέροια προσπάθησε να πετύχει ένα γκολ για να μπει στο παιχνίδι και πιέζει ενώ εκμεταλλεύεται και τον τραυματισμό του Νεμπεγλέρα. Αλλά στην καλύτερή της ευκαιρία (62’) είχε την ατυχία να βρεθεί ο Σιατραβάνης στην πιο κατάλληλη θέση και να αποκρούσει την κεφαλιά του Σαμαρά. Και στο 69’ ο Σεσίνια κάνει το 0-3 , μετά από υπέροχη σέντρα του Παπαγεωργίου και εκεί τελείωσαν όλα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της τιμής αλλά δεν το κατάφεραν σε αντίθεση με τη λαρισινή ομάδα που πάντα δημιουργούσε καλύτερες συνθήκες να αυξήσει το σκορ.  Το τελικό 0-3 έφερε τον κόσμο της Βέροιας να αποχωρεί από το 80’ και τους παίκτες της ΑΕΛ στο τέλος να πανηγυρίζουν την πρώτη φετινή τους νίκη.

Ο Κολοβέτσιος πανηγυρίζει το 1ο τέρμα του αγώνα.

O Τσιμπάμπα μόλις έχει κάνει το 0-2.

O Σεσίνια μόλις έχει κάνει το τελικό 0-3.

5η αγωνιστική : ΑΕΛ - Πιερικός 0-0

27 Νοεμβρίου 2011

ΑΕΛ (Κρις Κόουλμαν): Μιχαηλίδης (69' λ.τ. Σωτηρίου), Ααράμπ, Καλί, Παπαγεωργίου, Κατσιαρός, Χατζής, Μπόα Μόρτε, Σιατραβάνης, Σεσίνια, Σαϊτιώτης (55' Πλιάγκας), Τσιμπάμπα (68' Ζεκίνια).

Πιερικός (Σούλης Παπαδόπουλος): Καρακούτσης, Χατζηζήσης, Γιαζιτζόγλου, Κοντέων, Δήμου, Ιντζόγλου, Περουτζίνι (83' Τόσκας), Μπλαζέφσκι (74' Σεχολάρι), Γκουγκουλιάς, Θάνος (90+2' Κωνσταντινίδης), Πέντα.

Διαιτητής: Καλογερόπουλος (Αθηνών)
Επόπτες: Πασχάλης (Ηπείρου), Ζυγούρης (Αιτ/νίας)

Εισιτήρια: 5.440

Όρθιος στάθηκε ο Πιερικός στο AEL FC ARENA κρατώντας στο 0-0 τη Λάρισα, η οποία όπως και στην πρεμιέρα με τον Βύζαντα... κλώτησε δύο πολύτιμους βαθμούς φέρνοντας «λευκή» ισοπαλία.
Οι ελλιπείς «βυσσινί» παρά το γεγονός ότι... σπρώχθηκαν από τους περίπου 8.000 οπαδούς τους, παρουσιάστηκαν αγχωμένοι, χωρίς ουσία αλλά και χωρίς λύσεις απέναντι στην καλά οργανωμένη αμυντική γραμμή της ομάδας της Μακεδονίας, που τελικά έφυγε με ψηλά το κεφάλι από τη θεσσαλική πρωτεύουσα.
Ο Πιερικός ήταν καλύτερος στα πρώτα λεπτά της συνάντησης, έχοντας απέναντί του τη νευρική ΑΕΛ. Οι Μακεδόνες απείλησαν πρώτοι με κεφαλιά του Θάνου στο 13' αλλά η μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 24' από τους Λαρισαίους με κεφαλιά του Σαϊτιώτη και τους αμυντικούς να διώχνουν πάνω στη γραμμή. Πάντως, οι γηπεδούχοι υποστήριξαν ότι η μπάλα είχε περάσει και άρα έπρεπε να κατακυρωθεί γκολ.
Στην επανάληψη, η ΑΕΛ διατήρησε τον έλεγχο αλλά και πάλι δεν μπορούσε να δημιουργήσει ρήγματα αμυντική γραμμή των «μελανόλευκων» και απειλούσε αποκλειστικά και μόνο με «στημένες» φάσεις.
Εντούτοις, στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές -κυρίως λόγω της εισόδου του Ζεκίνια στο γήπεδο- και δημιούργησαν ορισμένες σημαντικές ευκαιρίες αλλά ο Μπόα Μόρτε στο 73' και στο 75' και ο Ααράμπ στο 77' αστόχησαν από ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση.

Ο Πιερικός οπισθοχώρησε και κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα προς τέρψιν των οπαδών του που βρέθηκαν στο AEL FC ARENA.

19η αγωνιστική : ΑΕΛ - Πανσερραϊκός 0-1

14 Μαρτίου 2012

Scorer: 74' Ντιόγκο

Αποβολή: 70' Γκρούμπιεσιτς

ΑΕΛ (Νίκος Κεχαγιάς): Σωτηρίου, Παπαγεωργίου (77' Λαζιμάν), Κολοβέτσιος, Ψωμάς, Κατσιαρός, Νεμπεγλέρας, Βενετίδης (52' Ζεκίνια), Καρανίκας, Βούζας (79' Καούνος), Μπλέντι, Γκρούμπιεσιτς.

Πανσερραϊκός (Μιχάλης Γρηγορίου): Γουμάγιας, Καρατζάς, Ντιόγκο, Σαλαμαστράκης, Μιλένκοβιτς, Τριανταφύλλου, Ανάκογλου (82' Σιάκκας), Κιάσσος, Γκούρτσας (46' Μπανγκουρά), Παππάς (31' Ντα Κόστα), Τάντιτς.

Βοηθοί: Χριστοδούλου(Αθηνών), Δανέζης (Αθηνών)
4ος: Μπλούνας (Φθιώτιδας)

Γήπεδο: AEL FC Arena
Εισιτήρια: 2.225

Στο 46’ ο βοηθός Δανέζης έδωσε οφσάιντ (!) από πλάγιο άουτ του Κατσιαρού με τον Γκρούμπιεσιτς να βγαίνει τετ-α-τετ, ενώ στο 70’, ο διαιτητής Παπαπέτρου απέβαλε τον Σέρβο, ωστόσο δεν φαίνεται κανένα χτύπημα στον αντίπαλο τερματοφύλακα (Γουμάγια) που σωριάστηκε στο έδαφος.
Έξαλλος ο πρόεδρος των «βυσσινί» με τις αποφάσεις του διαιτητή, έχασε την ψυχραιμία του και εισέβαλλε οργισμένος στο γήπεδο φωνάζοντας στον 4ο «αλήτες, αλήτες, αυτά δεν γίνονται πουθενά», ενώ τον ακολούθησαν οπαδοί που κινήθηκαν με άγριες διαθέσεις προς το διαιτητικό τρίο. Μοιραία το ματς διακόπηκε με τους διαιτητές και τους βοηθούς του να φυγαδεύονται στα αποδυτήρια. Μέχρι εκείνη την ώρα οι Σερραίοι προηγούνταν 1-0 στο σκορ με το τέρμα του Ντιόγκο από το 74’.
Μετά από 1,5 ώρα διακοπής, οι ποδοσφαιριστές επέστρεψαν για τα εναπομείναντα 15 λεπτά της αναμέτρησης. Σε αυτά ο Πανσερραϊκός υπερασπίστηκε το προβάδισμά του και έφυγε με ένα περιπετειώδες «διπλό» από το «AEL FC ARENA».