2001-02 Γ' #7

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ' ΕΘΝΙΚΗΣ 2001-2002

Η ηρωική ΑΕΛ των πέτρινων χρόνων, φωτογραφίζεται στο γήπεδο του Μεσσηνιακού πριν τον αγώνα με αντίπαλο την ομάδα της Καλαμάτας για τη φάση των ομίλου του κυπέλλου Ελλάδας, αγώνας που έγινε στις 19/8/2001. (*ο αγώνας έληξε 1-2 υπέρ της ΑΕΛ)

ΟΡΘΙΟΙ : Ζιάγκας, Ταχτιντής, Κοντοδήμος, Μάγγος, Νούσιας, Κατσάρας.
ΚΑΘΙΣΤΟΙ : Στάθης, Νανούλης, Κανωτίδης, Κοντοθανάσης, Καρατζιόλης.

4 Νοεμβρίου 2001

Τρίκαλα (Λαγάρας): Καρκαμάνης. Νασιάκος Αριτζής (91' Μπλέτσος), Πράπας. Μανίκας Μιχελίδης Παπαευθυμίου, Μάνγκαν, Καρτάλης (65' Παππάς), Τρουβάς. Μουρατίδης (76' Τσιούκας).

ΑΕΛ (Βουρούκος): Νούσιας Κανοτίδης. Καρατζιόλης. Κατσάρας, Παπαρίζος. Ζιάγκας (91' Μπακογιάννης), Κοντοθανάσης, Μάγγος, Στάθης (85' Παλαιολόγος), Ταχτιντής, Κοντοδημος

Διαιτητής: Σκουρτιάς (Θεσ/νίκης)

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Τρικάλων
Εισιτήρια - Εισπράξεις: 459 - 623.000 δρχ.

Τα Τρίκαλα μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Μόλις στο 4' ο Μιχελίδης επιχείρησε ένα χλιαρό σουτ, όμως οι αμυντικοί της Λάρισας απέκρουσαν. Στο 12' οι γηπεδούχοι έχασαν άλλη μία καλή ευκαιρία με τον Κάρταλη που δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν την μοναδική καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο με χτύπημα φάουλ του Ζιάγκα όμως ο Καρκαμάνης απέκρουσε.
Στην επανάληψη η Λάρισα μπήκε παθιασμένη στο γήπεδο και κυνήγησε το γκολ της νίκης. Στο 47' ο Μάγγος επιχείρησε δυνατό σουτ, μπλόκαρε όμως ο Καρκαμάνης. Ένα λεπτό αργότερα ο Κοντοδήμος με σουτ-κεραυνό έστειλε την μπάλα λίγο άουτ και λόγο πριν την λήξη στο 85' ο Μάνγκαν εκτέλεσε φάουλ αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Νούσια.

Δηλώσεις

Βουρούκος:
"Με λίγη τύχη θα μπορούσαμε να κερδίσουμε".

7η αγωνιστική : Φωστήρας - ΑΕΛ 2-1

18 Νοεμβρίου 2001

Scorers : 37' Ροζάλες,  72' Τσαγκάρης – 16' Κοντοθανάσης

Φωστήρας (Τ.Πιστόλης): Μαλιαρίτσης, Δημούδης, Τασιόπουλος, Μήτσης, Παπαχρήστος (56’ Σκοπελίτης), Καραμάνος, Τζίμας, Κοζανίδης (66’ Τσαγκάρης), Μούτας (72’ Αντωνιάδης), Ροζάλες, Αρμύλαγος.

ΑΕΛ (Β.Βουρούκος) : Νούσιας, Κυριάκος, Νανούλης (78’ Μολάς), Κατσάρας, Καρατζιόλης, Κοντοθανάσης, Ζιάγκας, Μάγγος, Κοντοδήμος, Ταχτιντής (59’ Χρόνης), Ευθυμιάδης (67’ Παλαιολόγος).

Διαιτητής : Ντόμπροβιτς (Πειραιάς)

Γήπεδο : Ταύρου Δημοτικό

H ΑΕΛ όπως παρατάχθηκε στον αγώνα κόντρα στον Φωστήρα .

ΟΡΘΙΟΙ : Ζιάγκας, Ταχτιντής, Ευθυμιάδης, Μάγγος, Νούσιας, Κατσάρας.
ΚΑΘΙΣΤΟΙ : Νανούλης, Καρατζιόλης, Κοντοδήμος, Κυριάκος, Κοντοθανάσης.

29η αγωνιστική : ΑΕΛ - Καβάλα 1-2

28 Απριλίου 2002

Scorers83' Πλίτσης - 69' Γκόγκας, 72' Σαλπιγγίδης

ΑΕΛ (Σιαβάλας): Νούσιας, Κατσάρας, Παπαρίζος, Κυριάκος, Κοντοδήμος, Σακελλαρίου (76' Αλεξανδρής), Στάθης Δ. (73' Παλαιολόγος), Στάθης Ν. (46' Ζιάγκας), Ευθυμιάδης, Πλίτσης, Μπακογιάννης.

Καβάλα: Κηπουρός, Ξάνθος, Αρβανιτίδης, Μαναφής, Σαλπιγγίδης, Ορφανίδης, Αγγελίδης (50' Γκόγκας), Αριτογλίδης (57' Ντε Σόουζα), Βαγγελόπουλος (53' Σαλονίδης), Αμαραντίδης, Καρυπίδης.

Διαιτητής: Αρκουμάνης (Αττικής).
Επόπτες: Σίσκος, Τσακαλόπουλος.

Γήπεδο: Αλκαζάρ
Εισιτήρια - Εισπράξεις: 59 - 320 ευρώ

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ είχε 2 δοκάρια στο 13' ο Στάθης Ν. και στο 33' ο Πλίτσης. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ οπισθοχώρησε δίνοντας χώρο στους Καβαλιώτες, έτσι στο 69'  μετά από μπαλιά του Σαλπιγγίδη ο Γκόγκας έκανε το 0-1 και στο 72' ο Σαλπιγγίδης μετά από πάσα του Ντε Σόουζα έγραψε με βολέ το 0-2. Στο 83' ο κορυφαίος παίκτης της ΑΕΛ, ο Πλίτσης μείωσε με κεφαλιά σε 1-2. Η φάση του αγώνα έγινε στο 90' όταν ο Ζιάγκας με κεφαλιά σημάδεψε λίγο άουτ χάνοντας την ευκαιρία της ισοφάρισης πάνω στην εκπνοή του αγώνα.