29η αγωνιστική : 13/04/2008 : ΑΕΛ - Εργοτέλης 3-2
30η αγωνιστική : 20/04/2008 : ΑΕΛ - ΠΑΟΚ 4-3

1η αγωνιστική : Αστέρας Τρίπολης - ΑΕΛ 0-1

Αστέρας Τρίπολης (Πάουλο Κάμπος): Συμεωνίδης, Λαδάκης, Μοσχογιάννης, Μασάδο, Λαζαρίδης, Μασάρα, Κανακούδης (78' Πορτουλίδης), Ροτζέριο, Ζουντί (77' Παντελιάδης), Φιλομένο, Ιωάννου

ΑΕΛ (Γιώργος Δώνης): Κοτσώλης, Κώτσιος, Νταμπίζας, Κυριακίδης, Γκαλίτσιος, Αλεξάνδρου, Σαρμιέντο (30' Κλέιτον), Φωτάκης, Καλαντζής (59' Κόσλεϊ), Μπακαγιόκο (80' Βενέτης), Κατσιαρός

Διαιτητής: Β.Παμπορίδης (Κιλκίς)
Βοηθοί: Δ. Ιτσκος (Σερρών), Ν. Τζούνας (Κοζάνης)

Γήπεδο : Αστέρα Τρίπολης

Σπουδαίο διπλό πήρε η ΑΕΛ στην Τρίπολη, αφού νίκησε 1-0 τον Αστέρα στην πρεμιέρα της Superleague και μπήκε με το… δεξί στη νέα χρονιά έχοντας τη συμπαράσταση περίπου 400 φίλων της. Σκόρερ του «χρυσού» γκολ ο Νεκτάριος Αλεξάνδρου στο 74ο λεπτό με κοντινή προβολή μετά από εξαιρετικό ομαδικό συνδυασμό Φωτάκη-Αλεξάνδρου-Κατσιαρού και σέντρα του τελευταίου στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η ΑΕΛ πήρε τον έλεγχο του κέντρου. Οι επιθέσεις των "βυσσινί" έφταναν μέχρι έξω από την περιοχή του Συμεωνίδη, ο οποίος δεν χρειάστηκε στο πρώτο ημίχρονο να επέμβει. Με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου ο Γιώργος Δώνης αναγκάστηκε να κάνει την πρώτη του αλλαγή, καθώς ο Σαρμιέντο που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του, τραυματίστηκε και έδωσε τη θέση του στον Κλέιτον. Στην αντίπερα όχθη, ο Πάουλο Κάμπος δεν ήταν ευχαριστημένος από τους παίκτες του. Ο Αστέρας δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή του, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να εκδηλώσει ορθόδοξες επιθέσεις και να απειλήσει την εστία του Κοτσώλη.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο τερματοφύλακες ήταν θεατές στο παιχνίδι, καθώς δεν υπήρχαν αξιόλογες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Ο Δώνης νωρίς νωρίς πραγματοποίησε και τη δεύτερη του μετεγγραφή ρίχνοντας στον αγώνα το Κόσλει. Η κίνηση αυτή απέδωσε καρπούς, αφού οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και έφτασαν στο γκολ με τον Αλεξάνδρου στο 75'. Ο Πάουλο Κόστα μετά το γκολ ξεκίνησε να κάνει τις αλλαγές του, αλλά πλέον ο χρόνος ήταν λίγος και ο Αστέρας Τρίπολης δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση, ακόμα και όταν οι "βυσσινί' έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κλέιτον στο 86'.