ΑΕΛ vs Ολυμπιακός | προϊστορία/στατιστικά

ΑΕΛ vs Ολυμπιακος

Προϊστορία/στατιστικά

Εν όψη του εντός AEL FC arena αγώνα της ΑΕΛ, κόντρα στον Ολυμπιακό (Κυριακή, 1 Σεπτεμβρίου 2019 - 19:15), το vissini.gr, συγκέντρωσε και σας παραθέτει ιστορικά αποτελέσματα από όλους τους αγώνες στους μεταξύ τους αγώνες.

Οι ομάδες έχουν έρθει αντιμέτωποι στο παρελθόν σε επίπεδο πρωταθλήματος 29 φορές.

• Τις 25 έδρα το ΑΛΚΑΖΑΡ
  • Τις 4 έδρα το AEL FC arena
  • Συνολικός μέσος όρος εισιτηρίων : 10.377
  • Πιο επιθετική ήταν η δεκαετία 1980-89, με 11 γκολ υπέρ και 4 νίκες υπέρ της ΑΕΛ.
  • Χειρότερη αμυντικά ήταν η δεκαετία 2010-19, με 4 ήττες και 9 γκολ κατά της ΑΕΛ.
  • Τα περισσότερα αποτελέσματα έχουνε λήξει ισόπαλα 12 από τα 29.

Αρχείο φωτογραφιών

Άρθρο εφημερίδας μετά τον 1ο αγώνα της ΑΕΛ κόντρα στον Ολυμπιακό.
15η αγωνιστική : 13/1/1974 : ΑΕΛ - Ολυμπιακός 0-3

Πρωτοσέλιδα εφημερίδων "Αθλητική Φωνή" και "Ελευθερία" μετά την 1η νίκη της ΑΕΛ κόντρα στον Ολυμπιακό.
13η αγωνιστική : 9/1/1983 : ΑΕΛ - Ολυμπιακός 2-0

Άρθρο της εφημερίδας "Αθλητική Φωνή" από τον προτελευταίο αγώνα της σεζόν 1995-96.
33η αγωνιστική : 26/5/1996 : ΑΕΛ - Ολυμπιακός 3-2

10 χρόνια μετά, ο Αλωνεύτης στο 57ο λεπτό, σημειώνει το νικηφόρο τέρμα υπέρ της ΑΕΛ.
28η αγωνιστική : 16/4/2006 : ΑΕΛ - Ολυμπιακός 2-1

Ο Νίκος Γκόλιας στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, βρίσκει δίχτυα και δίνει την νίκη στην ΑΕΛ. Τελευταία νίκη της ΑΕΛ κόντρα στον Ολυμπιακό μέχρι και σήμερα.
5η αγωνιστική : 25/9/2016 : ΑΕΛ - Ολυμπιακός 1-0