32η αγωνιστική : 16/5/1982 : ΑΕΛ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-0
33η αγωνιστική : 23/5/1982 : Καστοριά - ΑΕΛ 1-0
34η αγωνιστική : 30/5/1982 : ΑΕΛ - ΟΦΗ 1-2

Δόξα Δράμας (Κ.Χατζημιχαήλ) : Γκατζηλάκης, Λευκόπουλος, Κασδοβασίλης, Σταύρου, Βασιλακάκης (72’ Κατσαρίδης), Κόντος, Τσεβρεντζής, Στράντζαλης, Παπαδόπουλος (72’ Μπανάσας), Αθανασιάδης, Παντελίδης.

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης) : Πλίτσης, Παραφέστας, Ράμμος, Αργυρούλης, Γκαλίτσιος, Δράμαλης, Γκαμπέτας (58’ Γκόλαντας), Ανδρεούδης, Μαλουμίδης, Κουτάς (73’ Πολυζόπουλος), Βαλαώρας.

Διαιτητής : Μπαλλής

Γήπεδο : Δόξας Δράμας
Εισιτήρια - Εισπράξεις : 4.078 - 1.100.000 δρχ.

Θετικό ξεκίνημα του πρωταθλήματος για τους βυσσινί σε μια έδρα που η παράδοση δεν τους ευνοούσε . Η ΑΕΛ ήταν πολύ καλή σε όλο το ματς και με λίγη τύχη θα μπορούσε να είχε φύγει νικήτρια. Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά σε ένα δίλεπτο. η Δόξα προηγήθηκε με κεφαλιά του Παντελίδη, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αθανασιάδη. Η ισοφάριση από την ΑΕΛ ήρθε γρήγορα, μετά από δύο λεπτά, ύστερα από ατομική προσπάθεια του Μαλουμίδη και σέντρα, την οποία απομάκρυνε ο τερματοφύλακας Γκατζηλάκης, και να ισοφαρίσει με σουτ ο Πολυζόπουλος.

Η 11άδα της ΑΕΛ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, στο γήπεδο της Δόξας Δράμας.

ΟΡΘΙΟΙ: Μαλουμίδης, Αργυρούλης, Πλίτσης, Δράμαλης, Γκαλίτσιος, Ράμμος.

ΚΑΘΙΣΤΟΙ : Παραφέστας, Γκαμπέτας, Ανδρεούδης, Κουτάς, Βαλαώρας.

2η αγωνιστική : Ρόδος - ΑΕΛ 3-0

13 Σεπτεμβρίου 1981

Scorers: 15' (αυτ.) Αργυρούλης, 84' Ρήγας, 88' (πέν.) Λαμπρινός

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Πλίτσης, Παραφέστας, Ράμμος, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης, Μαλουμίδης, Γκαμπέτας (44' Γκόλαντας),Κουτάς (27' Πολυζώπουλος), Ανδρεούδης, Βαλαώρας.

Διαιτητής: Τσολάκης

Εισιτήρια - Εισπράξεις: 6.265 - 1.675.900 δρχ.

Αν και η ΑΕΛ ήτανε καλύτερη στο 2ο ημίχρονο δέχθηκε 2 τέρματα απο αντεπιθέσεις.

3η αγωνιστική : ΑΕΛ - Παναθηναϊκός 2-2

20 Σεπτεμβρίου 1981

Scorers: 50' Βαλαώρας, 86' Αργυρούλης - 64', 69' Ντόκεν

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης) : Παπαδόπουλος, Παραφέστας, Ράμμος, Αργυρούλης, Γκαλίτσιος, Δράμαλης, Βουτυρίτσας (73’ Γκόλαντας), Ανδρεούδης (73’ Χάσεμπουργκ), Μαλουμίδης, Πολυζόπουλος, Βαλαώρας.

Παναθηναϊκός (Λ.Πετρόπουλος) : Κωνσταντίνου, Κυράστας, Καρούλιας, Κόβης, Σημαιοφορίδης, Λιβαθηνός, Ρότσα, Αναστασιάδης (88’ Ζιάκος), Υφαντίδης (67’ Χαραλαμπίδης), Ντόκεν, Γαλάκος.

Διαιτητής: Σπυρόπουλος

ΓήπεδοΔημοτικό Τρικάλων (λόγω εργασιών στο Αλκαζάρ)
Εισιτήρια - Εισπράξεις: 16.779 - 4.679.050 δρχ.

Στο κατάμεστο στάδιο των Τρικάλων (εντός έδρας σε ένα ουδέτερο γήπεδο ουσιαστικά) η ΑΕΛ είχε πολύ καλή απόδοση κόντρα στον Παναθηναϊκό των εκατομμυρίων παίζοντας με ψυχή ωστόσο η έλλειψη ψυχραιμίας του τερματοφύλακα της Θεολόγη Παπαδόπουλου τής στέρησε μια μεγάλη νίκη. Η ΑΕΛ κατέθεσε ένσταση για αντικανονική συμμετοχή του Ρότσα στον αγώνα. Στον επαναλληπτικό αγώνα μέσα στη λεωφόρο πιθανότατα γι' αυτή την ενσταση, η αποστολή της ΑΕΛ θα γνωρίσει πρωτοφανή επίθεση απο παράγοντες και οπαδους του ΠΑΟ.

Η 11άδα της ΑΕΛ όπως παρατάχθηκε στο γήπεδο Τρικάλων κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Όρθιοι : Πολυζόπουλος, Παπαδόπουλος, Ράμμος, Γκαλίτσιος, Δράμαλης, Αργυρούλης.
Καθιστοί : Μαλουμίδης, Ανδρεούδης, Παραφέστας, Βουτυρίτσας, Βαλαώρας.

4η αγωνιστική : Πανιώνιος - ΑΕΛ 1-0

27 Σεπτεμβρίου 1981

Scorer: 36' (πέν.) Σαραβάκος

Πανιώνιος: Συρίγος, Ζαχαρόπουλος, Γραβάνης, Εμβολιάδης, Χατζόπουλος, Λατουσέ, Σαραβάκος, Σοφιανός (46' Μαδωνής), Μαυρίκης, Λίμα (56' Καναράς), Καλτσάς.

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Πλίτσης, Παραφέστας, Ράμμος, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης, Μαλουμίδης, Χάσεμπουργκ, Πολυζόπουλος (69' Βουτυρίτσας), Ανδρεούδης (52' Γκόλαντας), Βαλαώρας.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος

Γήπεδο: Νέας Σμύρνης

Καλύτερος ο Πανιώνιος απο την ΑΕΛ. Δίκαιη η νίκη του.

Η αρχική εντεκάδα της ΑΕΛ όπως παρατάχθηκε στην αναμέτρηση στη Νέα Σμύρνη με τον Πανιώνιο, σε ένα σπάνιο χαρτάκι από την Golden.

ΟΡΘΙΟΙ: Πολυζόπουλος, Πλίτσης, Γκαλίτσιος, Δράμαλης, Βαλαώρας.
ΚΑΘΙΣΤΟΙ: Ράμμος, Χάσεμπουρ, Ανδρεούδης, Παεραφέστας, Αργυρούλης, Μαλουμίδης.

5η αγωνιστική : ΑΕΛ - Καβάλα 8-2

4 Οκτωβρίου 1981

Scorers : 7', 12', 48' Γκαμπέτας, 27', 46', 72' Κουτάς, 66' Χάσενμπουργκ, 79' Γκόλαντας - 21' Κονσταντίνι, 80' Μόσχος

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης) : Πλίτσης, Παραφέστας, Ράμμος, Αργυρούλης, Γκαλίτσιος, Δράμαλης, Γκαμπέτας (67’ Σταματίου), Χάσεμπουργκ, Μαλουμίδης (59’ Γκόλαντας), Κουτάς, Βαλαώρας.

Καβάλα (Β.Δανιήλ) : Τσανάκαλης, Καπετανίδης, Κονσταντίνι, Πέτσας, Τζιόλας, Ανθουλάκης, Φ.Παπαδόπουλος, Ισαακίδης (46’ Χατζηπαρασκευάς), Δ.Φιλιππίδης, Μόσχος, Κατρακυλάκης (46’ Σφακιανάκης).

Διαιτητής : Δημητριάδης

Γήπεδο : Δημοτικό Τρικάλων (λόγω εργασιών στο Αλκαζάρ)
Εισιτήρια - Εισπράξεις : 3.114 - 750.000 δρχ.

Η ΑΕΛ διέλυσε την Καβάλα θέλοντας να πάρει εκδίκηση από το 0-3 της προηγούμενης σεζόν. Η Καβάλα προέρχονταν από δύο επιτυχημένα αποτελέσματα (ισοπαλία με 1-1 στο Καραϊσκάκη από τον Ολυμπιακό την 3η αγωνιστική, και νίκη επί του Άρη με 3-2 την 4η) και πίστεψε πως θα μπορούσε να επαναλάβει την περσινή της επιτυχία στο Αλκαζάρ. Το σκορ θα μπορούσε να πάρει πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις αν οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ ήταν πιο ομαδικοί. Περίπου 3.000 ήταν οι οπαδοί που ακολούθησαν την ομάδα, με τους Ιερολοχίτες πάντως να μην είναι παρόντες στην αναμέτρηση. Περίπου 100 φίλοι της Καβάλας να έμειναν έκθαμβοι από την εικόνα της ομάδας τους και αποχώρησαν μετά την επίτευξη του πέμπτου γκολ, αποδοκιμάζοντας τους ποδοσφαιριστές.

Η νίκη της ΑΕΛ επί της Καβάλας με 8-2 αποτελεί τη μεγαλύτερη ιστορικά νίκη των βυσσινί σε επίπεδο πρωταθλήματος Α' Εθνικής. Η φωτογραφία απεικονίζει την αθλητική σελίδα της εφημερίδας "Ελευθερία" της 06/10/1981, δύο ημέρες μετά τον αγώνα.

6η αγωνιστική : Ηρακλής - ΑΕΛ 2-1

25 Οκτωβρίου 1981

Scorers: 25' Καλαμπάκας, 66' (πέν.) Ξανθόπουλος - 84' Γκαμπέτας

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Πλίτσης, Παραφέστας, Ράμμος, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης (51' Ανδρεούδης), Μαλουμίδης, Γκαμπέτας, Γκόλαντας (76' Πολυζόπουλος), Χάσεμπουργκ, Βαλαώρας

Διαιτητής: Σταμάτης

Γήπεδο: Καυτανζόγλειο
Εισιτήρια Εισπράξεις: 4.479 - 1.009.770 δρχ.

7η αγωνιστική : ΑΕΛ - Απόλλων Αθηνών 1-0

1 Νοεμβρίου 1981

Scorer: 80' Βαλαώρας

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Πλίτσης, Παραφέστας, Ράμμος, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Γκαμπέτας, Μαλουμίδης, Χάσεμπουργκ, Κουτάς (65' Πολυζόπουλος), Ανδρεούδης (36' Γκόλαντας), Βαλαώρας.

Διαιτητής: Γιαννακουδάκης

Γήπεδο: Δημοτικό Τρικάλων (λόγω εργασιών στο Αλκαζάρ)
Εισιτήρια-Εισπράξεις: 3.375 - 826.050 δρχ.

Η ΑΕΛ κέρδισε εύκολα τον Απόλλων που έπαιξε παθητικά και θα μπορούσε να διευρύνει το σκόρ.

Ο Γιάννης Βαλαώρας παραβιάζει την εστία του Πολωνού τερματοφύλακα Κούκλα και δίνει την νίκη στην ΑΕΛ.

8η αγωνιστική : Ολυμπιακός - ΑΕΛ 2-1

8 Νοεμβρίου 1981

Scorers : 52' Αναστόπουλος, 77' Γκρέγκορι - 44' Δράμαλης

Ολυμπιακός (Χ.Σενέκοβιτς) : Αρβανίτης, Ξανθόπουλος, Βαμβακούλας, Νοβοσέλατς, Παπαδόπουλος, Μίχος, Περσίας (67’ Γκρέγκορι), Νικολούδης, Αναστόπουλος, Μητρόπουλος, Ορφανός (46’ Κοκολάκης)

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης) : Πλίτσης, Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Αργυρούλης, Γκαλίτσιος, Δράμαλης, Γκαμπέτας (80’ Ράμμος), Ανδρεούδης, Μαλουμίδης, Κουτάς (57’ Πολυζόπουλος), Βαλαώρας.

Διαιτητής : Αγγελίδης

Γήπεδο : Καραϊσκάκη
Εισιτήρια Εισπράξεις : 14.572 - 3.185.471 δρχ.

Η ΑΕΛ, αν και προηγήθηκε στο ημίχρονο, δεν κατόρθωσε να πάρει έστω την ισοπαλία, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που δεν ήταν καλύτερος από τους βυσσινί. Οι παίκτες της ΑΕΛ έδειξαν να μην πιστεύουν ότι μπορούν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα. Το γκολ της ΑΕΛ προήλθε από εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Κουτά και σέντρα προς τον σκόρερ Δράμαλη. Πριν την επίτευξη του τέρματος της ΑΕΛ σημειώθηκαν και ακυρώθηκαν άλλα τρία. Δύο για τον Ολυμπιακό και ένα για την ΑΕΛ. Αρχικά, γκολ του Βαμβακούλα ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ. Στη συνέχεια ακυρώθηκε γκολ του Κουτά ως οφσάιντ ενώ ακόμη ένα γκολ του Αναστόπουλου ακυρώθηκε, καθώς ο επιθετικός του Ολυμπιακού πήρε την μπάλα με το χέρι πριν τη στείλει στα δίχτυα.

Η ΑΕΛ όπως παρατάχθηκε κόντρα στον Ολυμπιακό στο Στάδιο Καραϊσκάκη.

ΟΡΘΙΟΙ : Γκαλίτσιος, Πατσιαβούρας, Βαλαώρας, Γκαμπέτας, Δράμαλης, Αργυρούλης.
ΚΑΘΙΣΤΟΙ : Μαλουμίδης, Ανδρεούδης , Κουτάς, Πλίτσης, Παραφέστας.

9η αγωνιστική : ΑΕΛ - Άρης 0-0

22 Νοεμβρίου 1981

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Πλίτσης, Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης, Μαλουμίδης, Γκαμπέτας, Κουτάς (39' Πολυζώπουλος/80' Γκόλαντας), Ανδρεούδης, Βαλαώρας.

Διαιτητής: Κοσμόπουλος

Εισιτήρια - Εισπράξεις: 6.681 - 1.893.000 δρχ.

Καλύτερη η ΑΕΛ όπου ασκούσε πίεση χωρίς να μετουσιώσει τις προσπάθειές της σε τέρμα.

10η αγωνιστική : ΑΕΛ - Πανσερραϊκός 2-0

6 Δεκεμβρίου 1981

Scorers : 88' Μαλουμίδης, 90' Γκαμπέτας

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης) : Πλίτσης, Σελιώνης, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Δράμαλης, Γκαμπέτας, Ανδρεούδης, Χάσεμπουργκ (46’ Αργυρούλης), Μαλουμίδης, Κουτάς (65’ Βουρούκος), Βαλαώρας.

Πανσερραϊκός (Έγκον Πίχατσεκ) : Σκούνας, Ταράσης, Ιωάννου, Πάντσιος, Αϊβαζίδης, Γουραλές, Μπάτης, Κεραμιδάς, Αναστασιάδης, Πανταζής, Παπαδημητρίου.

Διαιτητής : Μπιτίτσιος

Γήπεδο : Αλκαζάρ
Εισιτήρια Εισπράξεις : 5.011 - 1.027.500

Το πρώτο παιχνίδι της σεζόν στο Αλκαζάρ μετά την "εξορία" των Τρικάλων, παρουσία σχεδόν 7.000 θεατών. Η ΑΕΛ ξεκίνησε δυνατά χάνοντας τρεις ευκαιρίες με τον Κώστα Κουτά στο πρώτο τέταρτο, αλλά στη συνέχεια η απόδοσή της έπεσε. Η είσοδος των Αργυρούλη και Βουρούκου στην επανάληψη βελτίωσε τους βυσσινί και ο βομβαρδισμός της εστίας του Πανσερραϊκού συνεχίστηκε. Τα γκολ ήρθαν στα τελευταία λεπτά όταν όλος ο κόσμος είχε απογοητευτεί αναφορικά με την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Η αρχική 11άδα της ΑΕΛ στον αγώνα με αντίπαλο τον Πανσερραϊκό.

ΟΡΘΙΟΙ : Πλίτσης, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Βαλαώρας, Σελιώνης, Χάσεμπουργκ.
ΚΑΘΙΣΤΟΙ : Μαλουμίδης, Ανδρεούδης, Κουτάς, Δράμαλης, Γκαμπέτας.

Ο πεσμένος Μαλουμίδης ανοίγει το σκορ και δίνει τέλος στον 87λεπτο εφιάλτη με κολλημένο το σκορ στο 0-0.

11η αγωνιστική : ΑΕΚ - ΑΕΛ 2-0

13 Δεκεμβρίου 1981

Scorers: 48' Μπαλλής, 61' (πέν.) Καραββίτης

ΑΕΚ (Χ.Τιλκόφσκι): Χρηστίδης, Τζιράκης (56' Γεωργαμλής), Στυλιανόπουλος, Νικολάου, Μανωλάς, Καραβίτης, Αρδίζογλου, Θώδης, Καραγκιοζόπουλος, Μπαλής, Δίντσικος.

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Πλίτσης (46' Μιχαήλ), Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης, Κουτάς (46' Μαλουμίδης), Γκαμπέτας, Χάσεμπουργκ, Βουτυρίτσας, Βαλαώρας.

Διαιτητής: Βασίλης Βουράκης (Πειραιά)

Γήπεδο: Νέας Φιλαδέλφειας
Εισιτήρια-Εισπράξεις: 8.270 - 1.858.250 δρχ.

Μια μέτρια ΑΕΚ κέρδισε μια κακή ΑΕΛ. Ο Καραβίτης στο 71ο λεπτό εκτέλεσε πέναλτυ στο δοκάρι.

12η αγωνιστική : ΑΕΛ - Εθνικός 0-0

20 Δεκεμβρίου 1981

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Παπαδόπουλος, Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης, Κυρικλίδης (62' Γκόλαντας), Γκαμπέτας (30' Βουρούκος), Μαλουμίδης, Βουτυρίτσας, Βαλαώρας.

Εισιτήρια-Εισπράξεις: 5.602 - 1.169.400 δρχ.

Πιο δημιουργική ΑΕΛ αντιμετώπισε εναν Εθνικό παραταγμένο σε άμυνα. Οι βυσσινί διαμαρτύρονται σε 3 περιπτώσεις για πέναλτι.

13η αγωνιστική : ΠΑΟΚ - ΑΕΛ 3-0

27 Δεκεμβρίου 1981

Scorers: 37' (πέν.), 78', 87' Κωστίκος

ΠΑΟΚ (Χέερ): Παντέλης, Γούναρης, Ιωσηφίδης, Αλαβάντας, Σίγγας, Δαμανάκης, Ψαρράς, Γεωργόπουλος, Δημόπουλος, Κούδας (77' Γκουερίνο), Κωστίκος.

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Παπαδόπουλος, Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης, Γκόλαντας, Τσιτσιλής (61' Ανδρεούδης), Μαλουμίδης, Βουτυρίτσας (46' Βουρούκος), Βαλαώρας.

Διαιτητής: Κουναλάκης

Γήπεδο: Τούμπας
Εισιτήρια-Εισπράξεις: 6.143 - 1.488.350 δρχ.

Στο πρώτο ημίχρονο το μάτς ήταν ποιοτικά αδιάφορο η μοναδική φάση που έγινε ήταν αυτή του πέναλτι όταν στο 37' ο Δαμανάκης βρήκε τον Ψαρρά στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αυτός μπήκε στην περιοχή, σούταρε και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Αργυρούλη. Ο Κωστίκος ετέλεσε και άνοιξε το σκορ. Στο 2ο ημίχρονο και μετά απο αποδοκιμασίες των φιλάθλων, ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε και στο 78' ο Κωστίκος από κοντά, μετά από αδυναμία του Παπαδόπουλου να αποκρούσει τη σέντρα του Δημόπουλου, έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 87'. Ο Δαμανάκης έκλεψε την μπάλα από τον Αργυρούλη, βρήκε τον Κωστίκο και αυτός τα δίχτυα της ΑΕΛ, κάνοντας χατ-τρικ.

14η αγωνιστική : ΑΕΛ - Κόρινθος 3-0

3 Ιανουαρίου 1982

Scorers: 5' Γκαμπέτας, 72' Γκόλαντας, 83' Μαλουμίδης

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Πλίτσης, Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης, Γκόλαντας, Γκαμπέτας, Κουτάς (69' Βαλαώρας), Χάσεμπουργκ (46' Βουτυρίτσας), Μαλουμίδης.

Διαιτητής: Φιλιππίδης

Εισιτήρια-Εισπράξεις: 5.349 - 1.222.200 δρχ.

Παρά τα 3 τέρματα που πέτυχε η ΑΕΛ, πραγματοποίησε μέτρια εμφάνιση. Στο 39ο λεπτό η Κόρινθος θα μπορούσε να ισοφαρίσει, αλλά ο Πετρινιώτης εκτέλεσε πέναλτι, που απέκρουσε ο Πλίτσης.

Ο Γιάννης Γκαμπέτας με καρφωτή κεφαλιά ανοίγει το σκορ στον αγώνα.

15η αγωνιστική : ΠΑΣ Γιάννινα - ΑΕΛ 3-1

10 Ιανουαρίου 1982

Scorers: 35' Μάϊπας, 37' Παπαχρήστος, 55' Ανανιάδης - 61' (αυτ.) Παπαχρήστος

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Πλίτσης, Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης, Γκόλαντας (81' Μητσιμπόνας), Τσιτσιλής (39' Πολυζόπουλος), Μαλουμίδης, Ανδρεούδης, Βαλαώρας.

Διαιτητής: Τικμόγλου

Εισιτήρια-Εισπράξεις: 3.726 - 780.400 δρχ.

Ντεμπούτο του αείμνηστου Γιώργου Μητσιμπόνα με τα βυσσινί χρώματα στο 81ο λεπτό αντικαθιστώντας τον Γιάννη Γκόλαντα, παίζοντας στην επιθετική γραμμή, ενώ αργότερα θα καθιερωθεί ώς αμυντικός.

16η αγωνιστική : ΑΕΛ - Καστοριά 2-0

17 Ιανουαρίου 1982

Scorer: 1', 69' Βαλαώρας

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Πλίτσης, Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης, Γκόλαντας (76' Γκαμπέτας), Κουτάς, Μαλουμίδης, Ανδρεούδης, Βαλαώρας (76' Χάζεμπουργκ).

Διαιτητής: Μαχαλιώτης

Εισιτήρια-Εισπράξεις: 5.364 - 1.101.000 δρχ.

Δευτερόλεπτα μετά την σέντρα ο Βαλαώρας σημείωσε το 1-0 που έδωσε άλλο αέρα στην ΑΕΛ που δεν κινδύνευσε σε καμία περίπτωση απο την Καστοριά.

17η αγωνιστική : ΟΦΗ - ΑΕΛ 1-2

24 Ιανουαρίου 1982

Scorers: 66' Καρυώτης - 5' Κουτάς, 78' Βαλαώρας

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Πλίτσης, Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης, Μαλουμίδης, Γκόλαντας, Κουτας (88' Μητσιμπόνας), Ανδρεούδης, Βαλαώρας (84' Πολυζόπουλος).

Διαιτητής: Μεσσαλάς

Εισιτήρια: 4.458

Οι βυσσινί έπιασαν εκπληκτική απόδοση και έχασαν πολλές ευκαιρίες για να βάλουνε κι άλλα τέρματα. Στο 5ο λεπτό μετά απο πλάγια εκτέλεση ανοίγει το σκορ ο Κουτάς με κεφαλιά. Το τέρμα της ισοφάρισης απο τον ΟΦΗ ήρθε σε μια άτυχη στιγμή ασυνεννοησίας απο τους αμυντικούς της ΑΕΛ. Ο Κουτάς στο 78' άφησε την μπάλα να περάσει απο τα πόδια του σε πλαγια σέντρα που έγινε και άφησε να σουτάρει ο επερχόμενος Βαλαώρας για να γράψει το τελικό 1-2.

18η αγωνιστική : ΑΕΛ - Δόξα Δράμας 2-2

31 Ιανουαρίου 1982

Scorers: 8' Κουτάς, 29' Βαλαώρας - 3', 83' Αθανασιάδης

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Πλίτσης, Παραφέστας (65' Ράμμος), Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης, Μαλουμίδης, Γκόλαντας, Κουτάς (74' Βουτυρίτσας), Ανδρεούδης, Βαλαώρας.

Δόξα Δράμας (Κ.Χατζημιχαήλ) : Δάφκος, Λευκόπουλος, Κασδοβασίλης, Σταύρου, Κόντος, Στράντζαλης (86’ Τσελεμπής), Κατσαρίδης, Παπαδόπουλος, Αθανασιάδης, Παντελίδης (88’ Κανέλλος), Βουτσέκοβιτς.

Διαιτητής: Κωτούλας

Εισιτήρια-Εισπράξεις: 6.946 - 1.458.650 δρχ.

Μετά το εντυπωσιακό πέρασμα με νίκη από το Ηράκλειο η ΑΕΛ επιζητούσε άλλη μία νίκη, στην πρεμιέρα του β΄γύρου, για να βελτιώσει τη βαθμολογική της θέση.
Κυρίαρχη η ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο, παρά την ψυχρολουσία των πρώτων λεπτών, όταν δέχτηκε πρώτη γκολ. Μέσα σε 20 λεπτά είχε ανατρέψει το σκορ, δίνοντας την εντύπωση πως θα πετύχαινε μία άνετη νίκη.
Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν. Η ΑΕΛ δεν είχε το ίδιο πάθος,υποχώρησε, δίνοντας πρωτοβουλία στους Δραμινούς. Ο τραυματισμός του Παραφέστα, η κακή απόδοση του Ανδρεούδη και η αντικατάσταση του δραστήριου Κουτά αποδείχθηκαν καθοριστικά στην διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος. Οι φιλοξενούμενοι, έσφιξαν τον κλοιό γύρω από την εστία του Πλίτση όσο πλησίαζε το φινάλε, και κατόρθωσαν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας με σουτ του Αθανασιάδη μετά από σέντρα του Λευκόπουλου.

Η ΑΕΛ όπως παρατάχθηκε στον εντός έδρας αγώνα, κόντρα στη Δόξα.

ΟΡΘΙΟΙ : Βαλαώρας, Πλίτσης, Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος.
ΚΑΘΙΣΤΟΙ : Μαλουμίδης, Ανδρεούδης, Κουτάς, Δράμαλης, Αργυρούλης, Γκόλαντας.

19η αγωνιστική : ΑΕΛ - Ρόδος 1-0

7 Φεβρουαρίου 1982

Scorer : 2' Μητσιμπόνας

ΑΕΛ : Πλίτσης, Ράμμος, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης, Μαλουμίδης, Γκόλαντας, Μητσιμπόνας, Ανδρεούδης, Βαλαώρας (68' Γκαμπέτας).

Διαιτητής : Μαχαλιώτης

Γήπεδο : Αλκαζάρ
Εισιτήρια – Εισπράξεις : 5.226 - 1.043.950 δρχ

Το πρώτο γκολ του αείμνηστου Γιώργου Μητσιμπόνα με τη βυσσινί φανέλα...
Είναι το 2ο λεπτό της αναμέτρησης  και ο Μητσιμπόνας (δεξιά στη φωτογραφία) στέλνει με κοντινό σουτ τη μπάλα στα δίχτυα του Δοξάκη, δίνοντας τη νίκη στους βυσσινί.

20η αγωνιστική : Παναθηναϊκός - ΑΕΛ 1-1

14 Φεβρουαρίου 1982

Scorers: 86' Χαραλαμπίδης - 36' Βαλαώρας

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Πλίτσης, Ράμμος, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης (54' Γκαμπέτας), Μαλουμίδης (85' Πολυζογόπουλος), Γκόλαντας, Μητσιμπόνας, Ανδρεούδης, Βαλαώρας.

Διαιτητής: Δημητριάδης

Εισιτήρια - Εισπράξεις: 18.726 - 5.016.550 δρχ.

Ο αγώνας κρίθηκε μεσα σε 2 λεπτά. Στο 85' ο Μαλουμίδης έχασε τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 0-2 αλλα αντί αυτού, στο 86' ο Χαραλαμπίδης ισοφάρισε.
Η αποστολή της ΑΕΛ έπεσε θύμα επεισοδίων στα αποδυτήρια, απο παράγοντες και οπαδούς της Αθηναϊκής ομάδας, πιθανότατα για αντίποινα λόγω του ότι η ΑΕΛ κατέθεσε ένσταση για την αντικανονική συμμετοχή του Ρότσα στον πρώτο αγώνα.

Η εντεκάδα της ΑΕΛ πριν την έναρξη του αγώνα κόντρα στον ΠΑΟ.

21η αγωνιστική : ΑΕΛ - Πανιώνιος 0-1

21 Φεβρουαρίου 1982

Scorer: 31' Μπάσο

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Πλίτσης, Ράμμος, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Δράμαλης, Γκαμπέτας (63' Κουτάς), Μαλουμίδης, Γκόλαντας, Μητσιμπόνας, Ανδρεούδης, Βαλαώρας (71' Σταματίου).

Διαιτητής: Μπιτίτσιος

Εισιτήρια Εισπράξεις: 2.748 - 503.150 δρχ.

22η αγωνιστική : Καβάλα - ΑΕΛ 1-0

28 Φεβρουαρίου 1982

Scorer: 74' (πέν.) Ολιβέϊρα

Αποβολή: 84' Πλίτσης

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Πλίτσης, Ράμμος, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης, Μαλουμίδης (83' Πολυζόπουλος), Γκόλαντας, Κουτάς (79' Μητσιμπόνας), Ανδρεούδης, Βαλαώρας.

Εισιτήρια Εισπράξεις: 1.828 - 399.450 δρχ.

Στο 84' της αναμέτρησης ο διαιτητής αποβάλλει τον Γιώργο Πλίτση λόγω διαπληκτισμού με αντίπαλό του. Ο Γιώργος Μητσιμπόνας, που είχε μπει ως αλλαγή 5 λεπτά νωρίτερα στη θέση του Κώστα Κουτά, παίρνει θέση κάτω από τα δοκάρια.

23η αγωνιστική : ΑΕΛ - Ηρακλής 4-1

7 Μαρτίου 1982

Scorers: 8', 60' Βαλαώρας, 22' Πατσιαβούρας, 55' Κουτάς - 67' Παπαδόπουλος Δ

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Παπαδόπουλος, Ράμμος, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης, Μαλουμίδης (81' Βουτυρίτσας), Γκαμπέτας, Κουτάς, Ανδρεούδης (81' Μητσιμπόνας), Βαλαώρας

Διαιτητής: Βούλγαρης

Εισιτήρια Εισπράξεις: 2.509 - 422.500 δρχ.

Η ΑΕΛ ανώτερη απο τον Ηρακλή, όπου θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα τέρματα.

24η αγωνιστική : Απόλλων Αθηνών - ΑΕΛ 2-0

14 Μαρτίου 1982

Scorers: 67' Παθιακάκης, 89' Κλης

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Παπαδόπουλος, Ράμμος, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης, Μαλουμίδης (74' Πολυζόπουλος), Γκαμπέτας (67' Γκόλαντας), Κουτάς, Ανδρεούδης, Βαλαώρας.

Διαιτητής: Αργυρίου

Εισιτήρια Εισπράξεις: 4.286 - 2.066.850 δρχ.

Η ΑΕΛ ήταν ανώτερη στο 1ο ημίχρονο απο τον Απόλλωνα και έχασε σωρεία ευκαιριών για τέρμα. Ο διαιτητής Αργυρίου σφύριξε πρόωρα την λήξη του ημιχρόνου επάνω στην φαση που ο Κουτάς ετοιμαζόταν να ανοιξει το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο πλήρωσε την ανικανοτητά της να σκοράρει. Στο 2ο τέρμα οι παίκτες της ΑΕΛ νόμιζαν οτι η μπάλα είχε βγεί εκτός και άφησαν αμαρκάριστο τον Κλή ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Αρχηγοί των ομάδων και διαιτητές σε αναμνηστική φωτογραφία πριν την έναρξη του αγώνα.

25η αγωνιστική : ΑΕΛ - Ολυμπιακός 0-1

21 Μαρτίου 1982

Scorers: 31' Αναστόπουλος

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Παπαδόπουλος, Ράμμος, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης, Μαλουμίδης, Γκαμπέτας (46' Γκόλαντας), Κουτάς (70' Πολυζόπουλος), Ανδρεούδης, Βαλαώρας.

Ολυμπιακός (Α.Παναγούλιας): Σαργκάνης, Μίχος, Βαμβακούλας, Κοκολάκης, Νοβοσελατς, Περσίας, Κουσουλάκης, Ξανθόπουλος, Αναστόπουλος (62' Ορφνός), Μητρόπουλος, Λεμονής (87' Γκαβασιάδης).

Εισιτήρια Εισπράξεις: 17.000 - 4.765.000 δρχ.

Μετά απο μια εκτέλεση φάουλ λίγα μέτρα έξω απο την μεγάλη περιοχή υπήρχε μια στιγμιαία σύγχιση στους αμυντικούς της ΑΕΛ μετα την πρώτη κεφαλιά και ο Ανεστόπουλος έπιασε με κοντινό βολέ και έστειλε την μπάλα στην άκρη της εστίας του Παπαδόπουλου. Η ΑΕΛ πίεσε για να βάλει γκολ, έκανε ευκαιρίες, αλλα δεν τα κατάφερε. Η ΑΕΛ θα έπρεπε στην καλύτερη περίπτωση να φέρει ισοπαλια κόντρα σε εναν Ολυμπιακό που δεν απέδωσε αντίστοιχα για να πάρει την νίκη απο το Αλκαζάρ.

Φωτογραφικό στιγμιότυπο πριν την έναρξη της αναμέτρησης όπου το κατάμεστο Αλκαζάρ κυριολεκτικά φλέγεται ! Οι παικτες της ΑΕΛ χαιρετουν τον κόσμο μπροστά στην κερκίδα των Ιερολοχητών.

26η αγωνιστική : Άρης - ΑΕΛ 1-1

28 Μαρτίου 1982

Scorers: 45' Ζελελίδης - 34' Μητσιμπόνας

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Πλίτσης, Ράμμος, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης, Γκόλαντας, Βουτυρίτσας, Μητσιμπόνας, Σταματίου (74' Τσιτσιλής), Μαλουμίδης (25' Πολυζόπουλος).

Εισιτήρια Εισπράξεις: 5.690 - 1.176.150 δρχ.

27η αγωνιστική : Πανσερραϊκός - ΑΕΛ 0-1

4 Απριλίου 1982

Scorers: 36' Μητσιμπόνας

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Πλίτσης, Ράμμος, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης, Γκόλαντας, Βουτυρίτσας (70' Κουτάς), Μητσιμπόνας, Ανδρεούδης (85' Τσιτσιλής), Μαλουμίδης.

Διαιτητής: Μπαλλής

Εισιτήρια Εισπράξεις: 3.111 - 646.550 δρχ.

Πέντε λεπτά πριν την λήξη του αγώνα ο διαιτητής του αγώνα σφύριξε πέναλτι υπέρ των Σερρών, αλλα στην συνέχεια υπέδειξε έμμεσο φάουλ και η ΑΕΛ λίγο έλλειψε να φύγει απο τις Σέρρες με τον βαθμό της ισσοπαλίας.

28η αγωνιστική : ΑΕΛ - ΑΕΚ 1-2

11 Απριλίου 1982

Scorers: 50' (πέν.) Μαλουμίδης - 20' Λέτσας, 47' Μπαλλής

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Πλίτσης, Ράμμος (73' Παραφέστας), Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης, Μαλουμίδης, Γκόλαντας, Κουτάς (20' Μητσιμπόνας), Ανδρεούδης, Βαλαώρας.

ΑΕΚ (Ζ. Τζαϊκόφσκι): Χρηστίδης, Μανωλάς, Στυλιανόπουλος (82' Ρήγας), Νικολάου (67' Παραπραστανίτης), Καραγκιοζόπουλος, Καραβίτης, Γεωργαμλής, Λέτσας, Ράντονιτς, Μπαλής, Μαύρος.

Διαιτητής: Βαρδάκας

Εισιτήρια Εισπράξεις: 11.627

Εντυπωσιακή η ΑΕΛ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά φωνάζει και για δεύτερο πέναλτι που δεν της δόθηκε, επίσης το πρώτο τέρμα της ΑΕΚ προήλθε απο επιθετικό φαουλ.

Με ψύχραιμη εκτέλεση ο Κώστας Μαλουμίδης ξεγελά το Νίκο Χρηστίδη και μειώνει το σκορ σε 1-2 στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης.

29η αγωνιστική : Εθνικός - ΑΕΛ 1-0

25 Απριλίου 1982

Scorers: 74' Πίττας

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Παπαδόπουλος, Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης, Γκόλαντας, Βουτυρίτσας (46' Μαλουμίδης), Μητσιμπόνας, Ανδρεούδης, Βαλαώρας (73' Κουτάς).

Διαιτητής: Καραθανάσης

Εισιτήρια Εισπράξεις: 2.708 - 510.900 δρχ.

Οπως και στην προηγούμενη αγωνιστική κοντρα στην ΑΕΚ παρα τις θετικές εντυπώσεις, η ΑΕΛ έφυγε για ακόμη μια φορά ηττημένη απο τον αγωνιστικό χώρο.

30η αγωνιστική : ΑΕΛ - ΠΑΟΚ 1-0

2 Μαΐου 1982

Scorer : 35' (πεν.) Μαλουμίδης

Αποβολή: 51' Τσουρέλας

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης) : Πλίτσης, Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Αργυρούλης, Γκαλίτσιος, Δράμαλης (61’ Τσιτσιλής), Γκαμπέτας (83’ Μητσιμπόνας), Κουτάς, Μαλουμίδης, Γκόλαντας, Βαλαώρας.

ΠΑΟΚ (Χ.Χέερ) : Φορτούλα, Γούναρης, Ιωσηφίδης, Τσουρέλας, Σίγγας, Ψαρράς (31’ Αποστολίδης), Πέλλιος, Γεωργόπουλος, Αλαβάντας, Τριανταφυλλίδης (57’ Κούδας), Κωστίκος.

Διαιτητής : Κολοκυθάς

Εισιτήρια Εισπράξεις : 9.949 – 2.621.200 δρχ.

Η ΑΕΛ πήρε την ουσία του αποτελέσματος σε ένα ματς που ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος, χάρη σε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι που κέρδισε ο Κουτάς και εκτέλεσε εύστοχα ο Μαλουμίδης. Η ΑΕΛ ξεκίνησε δυνατά χάνοντας ευκαιρίες, αλλά μετά το 20λεπτο η επιθετικότητά της κόπασε για να αναλάβουν την πρωτοβουλία οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι δημιούργησαν με τη σειρά τους ευκαιρίες για να σκοράρουν. Στο 51' αποβλήθηκε ο Τσουρέλας του ΠΑΟΚ. Με την ήττα στο Αλκαζάρ εξανεμίστηκαν οι όποιες ελπίδες του ΠΑΟΚ για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το τέρμα του Μαλουμίδη που σημειώθηκε απο την άσπρη βούλα, είναι το διακοσιοστό τέρμα της ΑΕΛ στην Α΄ εθνική.

Στην αναμνηστική φωτογραφία διακρίνονται ο αρχηγοί του ΠΑΟΚ και της ΑΕΛ, Γιάννης Γούναρης και Τάκης Παραφέστας. Στο μέσο ο διαιτητής της αναμέτρησης Χρήστος Κολοκυθάς.

31η αγωνιστική : Κόρινθος - ΑΕΛ 0-2

9 Μαΐου 1982

Scorers: 50' Γκαμπέτας, 63' Βαλαώρας

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Πλίτσης, Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Τσιτσιλής, Κουτάς, Βουτυρίτσας, Γκαμπέτας (76' Μαλουμίδης), Ανδρεούδης, Βαλαώρας (80' Μητσιμπόνας).

Διαιτητής: Αγγελίδης

Εισιτήρια - Εισπράξεις: 1.296 - 273.600 δρχ.

Οι βυσσινί σκόραραν και στο πρώτο ημίχρονο αλλα παρότι η μπάλα είχε περάσει την γραμμή, το τέρμα δεν μέτρησε.

32η αγωνιστική : ΑΕΛ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-0

16 Μαΐου 1982

Scorer: 75' Κουτάς

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Πλίτσης, Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης, Μαλουμίδης, Γκόλαντας (46' Ανδρεούδης), Κουτάς, Βουτυρίτσας (60' Γκαμπέτας), Βαλαώρας.

Διαιτητής: Ασβεστόπουλος

Εισιτήρια - Εισπράξεις: 2.870 - 561.100 δρχ.

Καλύτερη η ΑΕΛ απο εναν καλό ΠΑΣ, πήρε δίκαια την νίκη.

33η αγωνιστική : Καστοριά - ΑΕΛ 1-0

23 Μαΐου 1982

Scorer: 25' Τσιρώνης

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Πλίτσης, Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης (46' Ανδρεούδης), Τσιτσιλής, Μαλουμίδης, Δράμαλης, Μητσιμπόνας (59' Κουτάς), Βουτυρίτσας, Βαλαώρας.

Διαιτητής: Αγγελάκης

Εισιτήρια - Εισπράξεις: 1.986 - 496.400 δρχ.

Μετά απο αυτή την ήττα η Καστοριά πήρε τον άτυπο τίτλο της πρώτης επαρχιακής ομάδας.
Στη βαθμολογία 8η η Καστοριά, 9η η ΑΕΛ και ακολουθεί ο ΟΦΗ στη 10η θέση, όπου στην επόμενη αγωνιστική καλείται να παίξει στο Αλκαζάρ κόντρα στην ΑΕΛ.

34η αγωνιστική : ΑΕΛ - ΟΦΗ 1-2

30 Μαΐου 1982

Scorers: 73' Γκαμπέτας - 26' Κίρισιτς, 67' (πέν.) Τασσόπουλος

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης): Παπαδόπουλος, Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Γκαλίτσιος, Αργυρούλης, Δράμαλης (70' Σταματίου), Γκόλαντας, Βουτυρίτσας (46' Γκαμπέτας), Μητσιμπόνας, Ανδρεούδης, Μαλουμίδης.

Διαιτητής: Φακής

Εισιτήρια - Εισπράξεις: 2.748 - 517.000 δρχ.

Η ΑΕΛ θεωρητικά κρατούσε δυνάμεις για τον τελικό κυπέλλου κόντρα στον ΠΑΟ και δίκαια ήρθε αυτό το αποτέλεσμα. Η ΑΕΛ με αυτή την ήττα τερματίζει 10η στον βαθμολογικό πίνακα.