ΟΡΘΙΟΙ : Άνταμτσικ, Κολομητρούσης, Πλίτσης, Γκαλίτσιος, Βαλαώρας, Μητσιμπόνας.
ΚΑΘΙΣΤΟΙ : Παραφέστας, Βουτυρίτσας, Τσιώλης, Ανδρεούδης, Ζιώγας.

Προπονητές
Aντζέι Στρειλάου - 26 αγώνες
Κώστας Τσάκος - 4 αγώνες

Το πρωτάθλημα 1985-86, σημαδεύτηκε από δύο γεγονότα:

• Την υπόθεση δωροδοκίας με εμπλεκόμενο παράγοντα της ΑΕΚ στον αγώνα της 29ης αγωνιστικής (Πανσερραϊκός - ΑΕΚ) με σκοπό την μειωμένη απόδοση τριών παικτών της ΑΕΚ, όφελος αυτού, η αποφυγή υποβιβασμού του Πανσερραϊκού.
  • Στην ίδια σεζόν υπήρχε και εντοπισμός, για πρώτη φορά στο ελληνικό ποδόσφαιρο, παίκτη που είχε προβεί σε χρήση απαγορευμένης ουσίας του μέσου του ΟΦΗ Αλεσάντρο Ίσις σε 2 αγώνες. Η τιμωρία θα ήταν αποκλεισμός του παίκτη σε κάθε διοργάνωση αλλά και αφαίρεση τεσσάρων (4) βαθμών στην ομάδα σε κάθε αγώνα που βρισκόταν θετικός ο παίκτης. Εν τέλη δεν εφαρμόστηκε καμία τιμωρία λόγω ληξηπρόθεσμης καταβολής του δείγματος ούρων που προέβλεπε από άρθρο ο Κανονισμός Αγώνων Ποδοσφαίρου και έτσι ο ΟΦΗ τερματίζει στην καλύτερη θέση που είχε ποτέ στο πρωτάθλημα της πρώτης κατηγορίας.

Σύστημα βαθμολογίας : Νίκη 2 - Ισοπαλία 1 - Ήττα 0.

30η Αγωνιστική : 27/4/1986 : Δόξα Δράμας - ΑΕΛ 2-1

Δείτε τα στιγμιότυπα των αγώνων της ΑΕΛ.

Στιγμιότυπα αγώνων

1η αγωνιστική : ΑΕΛ - Ολυμπιακός 2-1

8 Σεπτεμβρίου 1985

Scorers : 8’ Ζιώγας, 57’ Βαλαώρας - 32’ Σέστιτς

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης, Παραφέστας, Κολομητρούσης, Μητσιμπόνας, Γκαλίτσιος, Βουτυρίτσας, Ζιώγας, Τσιώλης (79’ Στάμος), Άνταμτσικ, Ανδρεούδης, Βαλαώρας (89’ Αλεξούλης).

Ολυμπιακός (Αντ.Γεωργιάδης) : Μουκέας, Αποστολάκης, Μίχος, Κασδοβασίλης, Παπαχρήστου (74’ Αγγελίνας), Σεμερτζίδης, Σέστιτς (58’ Παπαγγέλης), Μπάριος, Ξανθόπουλος, Τόγιας, Κοκολάκης.

Διαιτητής : Δημητριάδης

Γήπεδο : Αλκαζάρ
Εισιτήρια Εισπράξεις : 16.890 - 5.255.500 δρχ.

Στο κατάμεστο Αλκαζάρ η ΑΕΛ δεν έπιασε σπουδαία απόδοση αλλά ήταν καλύτερη από τον Ολυμπιακό ειδικά στο α' ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι από επιπολαιότητα έχασαν ευκαιρίες που θα μπορούσαν να τους είχαν εξασφαλίσει τη νίκη νωρίτερα. Στο περιθώριο της αναμέτρησης δημιουργήθηκαν εκτεταμένα επεισόδια μετά τη λήξη του παιχνιδιού.

Είσοδος των ομάδων πριν τον αγώνα.

2η αγωνιστική : Απόλλων Καλαμαριάς - ΑΕΛ 0-0

14 Σεπτεμβρίου 1985

Καλαμαριά: Σκούνας, Χατζηιωαννίδης, Τραϊανόπουλος, Τομπουλίδης, Αλεξίου, Νεντίδης (75' Ζήνδρας), Κότσαλος, Κατρακυλάκης, Τσαλκιτζής, Σαββάκης, Χατζηαντωνίου (53' Περέϊρα).

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Μιχαήλ, Παραφέστας, Κολομητρούσης, Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας, Άνταμτσικ, Κούπσεβιτς, Ζιώγας (11' Αλεξούλης), Ανδρεούδης, Βαλαώρας.

Διαιτητής : Γιαννακουδάκης

Γήπεδο: Νέας Ευκαρπίας
Εισιτήρια - Εισπράξεις: 8.230 - 2.759.000 δρχ

3η αγωνιστική : ΑΕΛ - ΟΦΗ 3-0

22 Σεπτεμβρίου 1985

Scorers 28' Κούπτσεβιτς, 70' Βουτυρίτσας, 84' Βαλαώρας

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης, Παραφέστας, Κολομητρούσης, Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας, Τσιώλης (86' Αλεξούλης), Κούπσεβιτς, Ζιώγας (46' Καθόλος), Ανδρεούδης, Βαλαώρας.

Διαιτητής: Βασσάρας

Εισιτήρια - Εισπράξεις: 6.149 - 1.596.950 δρχ

Η φορμαρισμένη ΑΕΛ, φιλοδόρησε με 3 τέρματα τον αφορμάριστο ΟΦΗ στα πλαίσια προσαρμογής του νέου του προπονητή Ευγένιου Γκέραρντ.

Ο Θοδωρής Βουτυρίτσας πλασάρει τον Βαγγέλη Χοσάδα και εδραιώνει τη νίκη της ΑΕΛ, κάνοντας το 2-0 στο 70'.

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα.

4η αγωνιστική : ΑΕΛ - Παναχαϊκή 3-0

29 Σεπτεμβρίου 1985

Scorers: 4', 41' (πέν.) Ζιώγας, 54' Βαλαώρας

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης, Παραφέστας (46' Κυριλίδης), Κολομητρούσης, Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας, Άνταμτσικ, Κούπσεβιτς (52' Τσιώλης), Ζιώγας, Ανδρεούδης, Βαλαώρας

Παναχαϊκή (Πεκόφσκι): Μακρυνιώτης, Βασιλόπουλος, Παπαγιαννόπουλος, Τασσόπουλος, Κίζας, Πατρώνης (78' Δρακόπουλος Α.), Ζερδεβάς, Νταλάκας, Βουγιαντίνοβιτς, Χαρδαλιάς, Γεωργακόπουλος (46' Κυριακόπουλος).

Διαιτητής: Κυραλέος (Θεσ/νίκης)

Εισιτήρια - Εισπράξεις: 7.722 - 1.964.850 δρχ.

Ακόμη μια εύκολη νίκη της ΑΕΛ κόντρα στην Παναχαϊκή αυτή τη φορά. Η Παναχαϊκή παρά τα 2 δοκάρια δεν απείλησε με κλασική ευκαιρία την εστία του Πλίτση.

5η αγωνιστική : ΠΑΣ Γιάννενα - ΑΕΛ 1-0

6 Οκτωβρίου 1985

Scorer: 18' (πέν.) Λάππας

Αποβολές: 85' Λάππας, 88' Χαρίσης - 88' Βουτυρίτσας

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης, Παραφέστας, Κολομητρούσης, Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας, Άνταμτσικ, Τσιώλης (66' Αλεξούλης), Ζιώγας, Ανδρεούδης, Βαλαώρας.

Διαιτητής: Νίκος Καπετανάκης

Στο 85 και μετά απο έντονα παράπονα, αποβλήθηκε απο το παιχνίδι με 2η κίτρινη κάρτα ο αργηγός του ΠΑΣ και 3 λεπτά αφού το κλίμα ήταν ήδη τεταμένο, Βουτυρίτσας και Χαρίσης αλληλοσπρώχτηκαν γιατί ο Χαρίσης έκανε σκληρό μαρκάρισμα σε παίκτη της ΑΕΛ. Και οι δυο παίκτες αντίκρισαν κόκκινη κάρτα. Παράλληλα με το σφύριγμα της λήξης, ο Ζιώγας σημείωνε τέρμα το οποίο δεν μέτρησε και ως αποτέλεσμα είχε τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών της ΑΕΛ προς τον διαιτητή. Έγινε είσοδος της αστυνομίας στον αγωνιστικό χώρο για να λήξουν τα επεισόδια.

Η επιτυχημένη εκτέλεση πέναλτι του Λάππα.

6η αγωνιστική : ΑΕΛ - Πανιώνιος 0-0

13 Οκτωβρίου 1985

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης, Παραφέστας, Κολομητρούσης, Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας (25' Καθόλος), Άνταμτσικ, Κούπσεβιτς, Ζιώγας, Ανδρεούδης, Βαλαώρας.

Πανιώνιος: Μανίκας, Μπέριος, Παπαχρηστόπουλος, Κουτρόπουλος, Χαλκίδης, Γραβάνης, Μαυρίκης, Αποστολίδης (89' Καναράς), Μπαρζώφ, Λίμα, Καραμίχαλος (65' Τσιαντάκης).

Διαιτητής: Κουκουλάκης

Εισιτήρια - Εισπράξεις: 8.753 - 2.274.900 δρχ

Ο Πανιώνιος άντεξε στην πίεση των βυσσινί κι έτσι οι δύο ομάδες, μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

7η αγωνιστική : ΑΕΚ - ΑΕΛ 2-2

19 Οκτωβρίου 1985

Scorers: 20' Σάντμπεργκ, 34' Μαύρος - 57' Βαλαώρας, 83' Ζιώγας

ΑΕΚ (Γ.Γκμόχ) : Αρβανίτης, Χατζής, Αρμόδωρος, Μανωλάς, Γεωργαμλής, Παπαϊωάννου, Δίντσικος, Ακριβόπουλος (5' λ.τ. Πιάς (73' Μπαλής)), Σάντμπεργκ, Εστερχάζι, Μαύρος.

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Μιχαήλ, Παραφέστας, Κολομητρούσης, Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνας, Στάμος, Άνταμτσικ, Κυριλίδης, Ζιώγας, Καραπιάλης (46' Αγορογιάννης), Βαλαώρας.

Διαιτητής: Καλπακίδης (Θεσ/νίκης)

Γήπεδο: Ο.A.K.A. "Σπύρος Λούης"
Εισιτήρια - Εισπράξεις: 26.641 - 6.436.200 δρχ

Οι 2 ομάδες μοιράστηκαν ανωτερότητα και τον βαθμό της ισοπαλίας. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη η ΑΕΚ, στο 2ο η ΑΕΛ. Ο Βασίλης Καραπιάλης κάνει ντεμπούτο με τα βυσσινί χρώματα.

8η αγωνιστική : ΑΕΛ - Απόλλων Αθηνών 3-0

3 Νοεμβρίου 1985

Scorers: 34', 84' Βαλαώρας, 68' Μητσιμπόνας

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης, Παραφέστας, Κολομητρούσης, Στάμος, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας (82' Κούπσεβιτς), Άνταμτσικ (82' Αγορογιάννης), Καραπιάλης, Ζιώγας, Ανδρεούδης, Βαλαώρας.

Διαιτητής: Νικάκης

Εισιτήρια - Εισπράξεις: 6.864 - 1.722.250 δρχ.

Ακόμη μια τριάρα φιλοδώρησε φιλοξενούμενη ομάδα στο Αλκαζάρ η ΑΕΛ, αυτή τη φορά τον Απόλλων Αθηνών. Η ΑΕΛ με εξαιρετικά επιθετικό παιχνίδι και με τον νεοαποκτηθέντα από τον Τοξότη Λάρισας, Βασίλη Καραπιάλη να ξεχωρίζει δείχνοντας τα πρώτα σημάδια της κλάσης του.

9η αγωνιστική : Εθνικός - ΑΕΛ 0-0

10 Νοεμβρίου 1985

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης Παραφέστας, Κολομητρούσης, Στάμος, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας (73' Καραπιάλης), Άνταμτσικ, Κούπσεβιτς, Ζιώγας, Ανδρεούδης, Βαλαώρας.

Διαιτητής: Ιατρόπουλος

Γήπεδο: Νέας Σμύρνης
Εισιτήρια Εισπράξεις: 5.222 - 1.625.750 δρχ

Τα δοκάρια και ο Πλίτσης με τις καίριες επεμβάσεις του κράτησαν απαραβίαστη την εστία του και η ΑΕΛ έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Νέα Σμύρνη.

10η αγωνιστική : ΑΕΛ - Ηρακλής 2-0

24 Νοεμβρίου 1985

Scorers: 13' Μητσιμπόνας, 71' Αλεξούλης

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης, Παραφέστας, Κολομητρούσης, Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας, Άνταμτσικ (62' Αλεξούλης), Καραπιάλης, Ζιώγας, Κούπσεβιτς, Βαλαώρας.

Διαιτητής: Αδαμόπουλος

Εισιτήρια Εισπράξεις: 5.911 - 1.509.850 δρχ.

Η ΑΕΛ μέχρι να βάλει το πρώτο τέρμα στο 13ο λεπτό με κεφαλιά ο Μητσιμπόνας, είχε μια ευκαιρία στο 2ο λεπτό με κεφαλιά του Ζιώγα που κόπηκε η πορεία της μπάλας προς το τέρμα απο τον Ξανθόπουλος πάνω στην γραμμή, στο 8ο λεπτό στο 4ο κόρνερ της ΑΕΛ, μια κεφαλιά του Μητσιμπόνα πέρασε ξυστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι και είχε και στο 11ο λεπτό ένα δοκάρι έπειτα από απευθείας σουτ του Κούπσεβιτς έξω από την μεγάλη περιοχή.

11η αγωνιστική : Πανσερραϊκός - ΑΕΛ 0-0

1 Δεκεμβρίου 1985

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης, Παραφέστας, Κολομητρούσης (78' Κυριλίδης), Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας, Άνταμτσικ, Καραπιάλης, Ζιώγας, Ανδρεούδης (81' Στάμος), Βαλαώρας.

Εισιτήρια Εισπράξεις: 7.080 - 1.870.100 δρχ.

Λευκή ισοπαλία σε ένα ματς με ένταση, διαμαρτυρίες για πέναλτι που δεν δόθηκαν και πάρα πολλές χαμένες ευκαιρίες και από τις δυο ομάδες.

12η αγωνιστική : Παναθηναϊκός - ΑΕΛ 3-2

8 Δεκεμβρίου 1985

Scorers13', 54' Δημόπουλος Χρ., 76' Σαραβάκος - 42', 74' Αλεξούλης

Παναθηναϊκός (Π.Πάκερετ) : Σαργκάνης, Μαυρίδης, Βαμβακούλας, Δοντάς, Καρούλιας, Γεωργαμλής, Αντωνίου (84' Γεροθόδωρος), Ρότσα, Καραβίδας (75' Κάβουρας), Δημόπουλος, Σαραβάκος.

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης, Παραφέστας, Κολομητρούσης, Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας, Άνταμτσικ (30' Αλεξούλης), Καραπιάλης, Ζιώγας, Ανδρεούδης (32' Κούπσεβιτς), Βαλαώρας.

Διαιτητής: Βουτσαράς

Εισιτήρια: 47.169

Στο 35ο λεπτό όσο το αποτέλεσμα ήταν 1-0, ο διαιτητής ακύρωσε τέρμα του Βαλαώρα έπειτα από χτύπημα φάουλ του Βουτυρίτσα και ποτέ κανείς δεν κατάλαβε γιατί ακυρώθηκε αυτό το γκόλ, μιας και δεν φαίνεται να ήταν ούτε offside άλλα ούτε και υπήρξε περίπτωση φάουλ. Offside που δεν σφυρίχτηκε ποτέ ήταν το 2ο τέρμα του Παναθηκαϊκού. Παρόν στις κερκίδες του ΟΑΚΑ και 2.000 βυσσινί φίλαθλοι.

O Γιάννης Αλεξούλης μόλις έχει ισοφαρίσει για 2η φορά.

13η αγωνιστική : ΑΕΛ - Άρης 1-2

15 Δεκεμβρίου 1985

Scorers 58' Κούπτσεβιτς - 69' (αυτ.), 79' (αυτ.) Κολομητρούσης

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης, Παραφέστας, Κολομητρούσης, Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας, Αλεξούλης, Κούπσεβιτς, Ζιώγας (82' Ρήγας), Καραπιάλης, Βαλαώρας.

Διαιτητής: Κοντογιαννίδης

Εισιτήρια Εισπράξεις: 11.998 - 3.924.050 δρχ.

Η ΑΕΛ αν και καλύτερη, αν και άνοιξε το σκορ, στάθηκε άτυχη 2 φορές σε ισάριθμα αυτογκόλ του Κώστα Κολομητρούση.

Με εντυπωσιακή κεφαλιά ψαράκι ο Γιάνους Κούπσεβιτς θα ανοίξει το σκορ απέναντι στο Άρη στο 58ο λεπτό.

14η αγωνιστική : ΠΑΟΚ - ΑΕΛ 1-1

22 Δεκεμβρίου 1985

Scorers36' Καρασαββίδης - 88' Γκαλίτσιος

ΠΑΟΚ (Β.Σκότσικ) : Τερζής, Γιούρισιτς, Αλαβάντας, Ψαρράς, Σίγγας, Σκαρτάδος, Μαυρομάτης, Αλεξανδρίδης (73' Πίττας), Καρασαββίδης, Βασιλάκος, Πάπριτσα.

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης, Παραφέστας, Κολομητρούσης, Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας, Ρήγας, Καραπιάλης (70' Ζιώγας), Άνταμτσικ, Τσιώλης (63' Αλεξούλης), Βαλαώρας.

Διαιτητής: Καλπακίδης

Γήπεδο: Τούμπας
Εισιτήρια Εισπράξεις: 11.798 - 3.362.000 δρχ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στον αγώνα και επέβαλε τον ρυθμό του. Εκτός από το τέρμα είχε και ένα δοκάρι. Η ΑΕΛ στην επανάλληψη μπήκε αλλαγμένη και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 87' έγινε η φάση της ισοφάρισης. Ξεκίνησε από κόρνερ που εκτέλεσε ο Βουτυρίτσας, η άμυνα του ΠΑΟΚ αντέδρασε άσχημα και ο Γκαλίτσιος που είχε προωθηθεί πέτυχε το 1-1. Έτσι, η ΑΕΛ έφυγε από την τούμπα με τον βαθμό της ισοπαλίας. Φίλαθλοι και πάγκος του ΠΑΟΚ είχαν παράπονα απο την διαιτησία του Καλπακίδη ο οποίος μετά τη λήξη του μάτς έφτασε στα αποδυτήρια με μεγάλο κόπο και με ισχυρή αστυνομική προστασία. Το συγκεντρωμένο πλήθος ζητούσε από τον Σκότσικ να παραιτηθεί και να πάρει μαζί του φεύγοντας και τον Σίγγα. Από το κράξιμο δε γλίτωσε φυσικά και ο τότε πρόεδρος της ΠΑΕ, Χάρης Σαββίδης, τον οποίον προέτρεπαν να γυρίσει στη Βέροια.

15η αγωνιστική : ΑΕΛ - Δόξα Δράμας 2-0

5 Ιανουαρίου 1986

Scorers37' Άνταμτσικ, 48' Βαλαώρας

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης, Παραφέστας, Κολομητρούσης, Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας, Ρήγας (27' Ζιώγας), Καραπιάλης (85' Τσιώλης), Άνταμτσικ, Κούπσεβιτς, Βαλαώρας.

Δόξα Δράμας : Γρηγοριάδης, Μαργαριτίδης, Παχατουρίδης, Παπαθεοδώρου, Σταύρου, Φλέγκας, Υφαντίδης, Βασιλακάκης, Μίτογλου (61' Τσαβδάρωφ), Λιούμοβιτς, Τσελεμπής.

Διαιτητής: Αδαμόπουλος

Εισιτήρια Εισπράξεις: 5.715 - 1.452.550 δρχ.

Η ΑΕΛ μπήκε απειλητική στον αγώνα απέναντι στην Δόξα που ήταν στημένη με αμυντικούς προσανατολισμούς και απειλούσε με αντεπιθέσεις. Στο 23ο λεπτό η ΑΕΛ ζητά πέναλτι στην ανατροπή του Βουτυρίτσα απο τον Σταύρου αλλά ο Αδαμόπουλος δεν έδωσε. Στο 27ο λεπτό ο Ρήγας τραυματίζεται σοβαρά και την θέση του παίρνει ο Ζιώγας. Ο τραυματισμός του Ρήγα, στην συνέχεια θα διαγνωσθεί σε διάστρεμμα και θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν.

16η αγωνιστική : Ολυμπιακός - ΑΕΛ 2-0

12 Ιανουαρίου 1986

Scorers26' Αναστόπουλος, 83' (αυτ.) Κυριλίδης

Ολυμπιακός (Αντ. Γεωργιάδης) : Αρβανίτης, Αποστολάνης, Κοκολάκης, Παπαγγέλης, Μίχος (48' Κασδοβασίλης), Ξανθόπουλος, Σέστιτς, Σεμερτζίδης, Αναστόπουλος, Μητρόπουλος, Μπάριος (83' Παπαχρήστου).

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης, Παραφέστας (40' Καραπιάλης), κολομητρούσης, Γκαλίτσιος, Μηστιμπόνας, Βουτυρίτσας, Άνταμτσικ, Κυριλίδης, Ζιώγας (70' Αλεξούλης) Τσιώλης, Βαλαώρας.

Διαιτητής: Τσιρικίδης

Εισιτήρια: 67.195 - 19.577.400 δρχ.

Ο Ολυμπιακός είχε φοβερή όρεξη για νίκη και δεν άφησε περιθώρια στην ΑΕΛ να αντιδράσει. Να σημειωθεί ότι, το απίθανο τέρμα του Αναστόπουλου με ανάποδο ψαλίδι είναι από τα δημοφιλέστερα και εντυπωσιακότερα τέρματα στην καριέρα του και άφησε παγοκολόνα τον Πλίτση που δεν πρόλαβε καν να αντιδράσει. Στο 83' ο Σέστιτς ξεγέλασε την βυσσινί άμυνα μετά από αλλεπάλληλες ντρίμπλες και προσποιήσεις πριν σημειώσει το τέρμα. Η μπάλα κατευθυνόμενη στην εστία του Πλίτση, άλλαξε ελαφρώς πορεία από τα πόδια του Κυριλίδη.

17η αγωνιστική :
ΑΕΛ - Απόλλων Καλαμαριάς 1-0

26 Ιανουαρίου 1986

Scorer 67' Ζιώγας

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης, Παραφέστας, Κολομητρούσης (80' Κυριλίδης), Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας, Τσιώλης (26' Ζιώγας), Καραπιάλης, Άνταμτσικ, Κούπσεβιτς, Βαλαώρας.

Διαιτητής: Μιχαηλίδης

Εισιτήρια Εισπράξεις: 7.317 - 1.857.500 δρχ.

Ο Μιχάλης Ζιώγας με "σκαστή" κεφαλιά θα δώσει στην ΑΕΛ τους βαθμούς μια δύσκολης νίκης απέναντι στον Απόλλωνα Καλαμαριάς.

18η αγωνιστική : ΟΦΗ - ΑΕΛ 2-0

2 Φεβρουαρίου 1986

Scorers61' Τσιριμώκος, 86' Καρυώτης

ΟΦΗ Γκέραρντ): Μητσέας, Βασιλείου, Γκουλής, Τσινός, Αδριανίδης, Ίσις, Περσίας, Παπαβασιλείου (56' Γιάννανιν), Νιόμπλιας, Τσιριμώκος (66' Σαμαράς), Καρυώτης.

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης, Παραφέστας, Κυριλίδης, Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας, Άνταμτσικ (73' Αλεξούλης), Καραπιάλης (73' Καθόλος), Ζιώγας, Κούπσεβιτς, Βαλαώρας.

Διαιτητής: Δημητριάδης

Εισιτήρια - Εισπράξεις: 8.338 - 2.695.400 δρχ.

Μια γρήγορη εκτέλεση φάουλ και μια γρήγορη αντεπίθεση έφεραν ισάριθμα τέρματα για την ομάδα του ΟΦΗ σε έναν ισάριθμης δυναμικής αγώνα. Ο ΟΦΗ είχε μπει ήδη στην τρελή πορεία του για έξοδο στην Ευρώπη μετά την επανάληψη του πρωταθλήματος.

19η αγωνιστική : Παναχαϊκή - ΑΕΛ 2-0

9 Φεβρουαρίου 1986

Scorers: 4' Τασσόπουλος, 31' Βουγιαντίνοβιτς

Παναχαϊκή (Μάρκοβιτς): Δεσύλλας, Βασιλόπουλος, Παπαγιαννόπουλος, Τασσόπουλος, Κίζας, Πατρώνης, Φιλιππόπουλος, Νταλάκας, Βουγιαντίνοβιτς, Χαρδαλιάς.

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης (46' Μιχαήλ), Παραφέστας, Κυριλίδης, Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας, Άνταμτσικ, Καραπιάλης, (46' Αλεξούλης), Ζι΄'ωγας, Κούπσεβιτς, Τσιώλης.

Διαιτητής: Ιατρόπουλος (Πειραιά)

Γήπεδο: Εθνικό Στάδιο Πατρών
Εισιτήρια - Εισπράξεις: 1.342 - 353.900

Δύσκολο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω βροχής. Νικητής αναδείχθηκε ο πιο τυχερός.

20η αγωνιστική : ΑΕΛ - ΠΑΣ Γιάννινα 3-0

16 Φεβρουαρίου 1986

Scorers6' Βουτυρίτσας, 42', 67' Ζιώγας

Αποβολή86' Γκαλίτσιος

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης, Παραφέστας, Κούπσεβιτς, Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας, Άνταμτσικ, Τσιώλης, Ζιώγας (87' Κυριλίδης), Ανδρεούδης (56' Κολομητρούσης), Βαλαώρας.

Εισιτήρια Εισπράξεις: 4.790 - 1.206.450 δρχ.

Επιστροφή στις νίκες για τους βυσσινί με το αγαπημένο εντός έδρας αποτέλεσμα 3-0, για 4η φορά αυτή τη σεζόν. Ακολουθόντας ΟΦΗ, Παναχαϊκή, Απολλων Αθηνών, ο ΠΑΣ Γιαννινα ηταν η 4η ομάδα που έφυγε ηττημένος απο το Αλκαζάρ με 3-0.

21η Αγωνιστική : Πανιώνιος - ΑΕΛ 2-0

23 Φεβρουαρίου 1986

Scorers26', 62' Καραμίχαλος

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης, Παραφέστας, Κολομητρούσης, Στάμος (66' Ανδρεούδης), Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας, Άνταμτσικ, Τσιώλης, Ζιώγας, Κούπσεβιτς, Βαλαώρας.

Διαιτητής: Νικάκης

Εισιτήρια Εισπράξεις: 8.987 - 3.069.800 δρχ.

22η αγωνιστική : ΑΕΛ - ΑΕΚ 2-0

2 Μαρτίου 1986

Scorers 14′ Κολομητρούσης, 26′ Βαλαώρας

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης, Παραφέστα, Κούπσεβιτς, Κολομητρούσης, Μητσιμπόνας, Τσιώλης, Άνταμτσικ (77' Κυριλίσης), Καραπιάλης, Ζιώγας (74' Αγορογιάννης), Ανδρεούδης, Βαλαώρας.

ΑΕΚ (Γκμόχ) : Παπαδόπουλος, Χατζής, Στυλιανόπουλος, Σταφυλίδης, Καραγκιοζόπουλος, Δημητρίου, Παπαϊωάννου, Μπαλής (46' Χριστοδούλου), Σάντμπεργκ (58' Βοϊτσίδης), Πιάς.

Διαιτητής : Τσιρικίδης

Γήπεδο : Αλκαζάρ
Εισιτήρια - Εισπράξεις : 13.893 - 4.404.900 δρχ.

Εξαιρετική εμφάνιση της ΑΕΛ σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού όπου πέρα από τα 2 τέρματα είχε και 2 δοκάρια (2' Καραπιάλης, 18' Κούπσεβιτς) αλλά κι ένα πέναλτυ που δεν δόθηκε ποτέ. Χαρακτηριστικό της αγωνιστικής ανωτερότητας της ΑΕΛ, όταν ο Σάντμπεργκ στο 53ο λεπτό σε ένα μαρκάρισμα που αντίκρισε κίτρινη κάρτα, πήγαινε εθελούσια προς τα αποδυτήρια με έντονη δυσαρέσκεια! Μετά από την παρότρυνση των ανθρώπων του πάγκου του συνέχισε κανονικά στον αγώνα.

Ο Γιάννης Βαλαώρας θα πλασσάρει τον Θεολόγη Παπαδόπουλο, θα κάνει το 2-0 μόλις στο 26' του αγώνα, και η ΑΕΚ θα φύγει για ακόμη μια χρονιά με σκυμμένο το κεφάλι σε εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην ΑΕΛ.

23η αγωνιστική : Απόλλων Αθηνών - ΑΕΛ 1-2

9 Μαρτίου 1986

Scorers 29' Μαγγιώρος - 9' Ζιώγας, 90' Κολομητρούσης

Αποβολή: 70' Τσιώλης (δεύτερη κίτρινη)

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης, Παραφέστας, Κούπσεβιτς (29' Αλεξούλης), Κολομητρούσης, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας, Τσιώλης, Καραπιάλης, Ζιώγας, Ανδρεούδης, Βαλαώρας.

Διαιτητής : Χρυσάκης

Γήπεδο : Ριζούπολης
Εισιτήρια - Εισπράξεις : 3.994 - 1.089.800 δρχ.

Μετά από αυτή την εκτός έδρας νίκη της ΑΕΛ στην Ριζούπολη, αν και βρίσκεται στην 7η θέση, βρίσκεται 3 βαθμούς πίσω από την προνομιακή θέση που θα την έστελνε στην Ευρώπη. Εξαιρετική η ΑΕΛ σε αυτό το παιχνίδι πίεσε πολύ και δίκαια έφυγε με την νίκη. Το τέρμα έπειτα από κόρνερ του 90ού λεπτού, μπορεί να κατοχυρώθηκε στον Κολομητρούση που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά η μπάλα είχε περάσει πιο πριν την γραμμή στο αρχικό σουτ του Ζιώγα.

Άψογο πλασέ από τον Μιχάλη Ζιώγα και η ΑΕΛ θα ανοίξει το σκορ στη Ριζούπολη.

24η Αγωνιστική : ΑΕΛ - Εθνικός 2-1

16 Μαρτίου 1986

Scorers50' Ζιώγας, 56' Ανδρεούδης - 83' Κωνσταντινίδης

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης, Παραφέστας, Κολομητρούσης, Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνςα, Βουτυρίτσας, Άνταμτσικ, Κούπσεβιτς, Ζιώγας, Ανδρεούδης (80' Γκόλαντας), Βαλαώρας (88' Αγορογιάννης).

Διαιτητής : Κυραλέος

Εισιτήρια Εισπράξεις : 5.451 - 1.366.450 δρχ.

Παραμονή Καθαράς Δευτέρας και η ΑΕΛ βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την προνομιούχα 2η θέση, με μόλις 2 βαθμούς πίσω και ελπίζει για Ευρωπαϊκή έξοδο. Η ΑΕΛ είχε το πάνω χέρι στα 80 λεπτά του αγώνα, τα τελευταία 10 λεπτά υστερούσε και παραλίγο να έμενε στο 90' με τον βαθμό της ισοπαλίας.

25η αγωνιστική : Ηρακλής - ΑΕΛ 2-0

23 Μαρτίου 1986

Scorers39' Ηλιάδης, 81' Παπαϊωάννου

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Πλίτσης, Παραφέστας, Κολομητρούσης, Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας (65' Αλεξούλης), Άνταμτσικ, Κούπσεβιτς, Ζιώγας, Ανδρεούδης, Τσιώλης.

Διαιτητής : Παυλίδης

Γήπεδο : Καυτανζόγλειο
Εισιτήρια Εισπράξεις : 13.345 - 4.099.400 δρχ.

Η ΑΕΛ απομακρύνεται από την προνομιούχα θέση για έξοδο σε Ευρωπαική διοργάνωση μετά από αυτή την ήττα που δέχθηκε.

26η αγωνιστική : ΑΕΛ - Πανσερραϊκός 2-3

30 Μαρτίου 1986

Scorers12' Καραπιάλης, 16' Αλεξούλης - 21', 32' Φιλιππίδης, 87' Σαββίδης

ΑΕΛ (Αντ.Στρεϊλάου) : Μιχαήλ, Παραφέστας, Κούπσεβιτς, Κολομητρούσης, Γκαλίτσιος, Καραπιάλης, (74' Βουτυρίτσας), Αλεξούλης (62' Βαλαώρας), Τσιώλης, Άνταμτσικ, Ανδρεούδης, Αγορογιάννης.

Διαιτητής : Κολοκυθάς

Εισιτήρια Εισπράξεις : 7.048 - 1.806.200 δρχ.

Γρήγορα 2 τέρματα της ΑΕΛ (το πρώτο τέρμα είναι το παρθενικό του Βασίλη Καραπιάλη με τη βυσσινί φανέλα) και ακόμη 2 γρήγορα τέρματα από πλευράς Πανσερραϊκού έστειλαν τις 2 ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια. Η ομάδα των Σερρών στην επανάληψη είχε αμυντικό προσανατολισμό και σε μια αντεπίθεση σημείωσε τέρμα και έφυγε νικήτρια από το Αλκαζάρ. Μετά από αυτό τον αγώνα και σε πλέον αδιάφορη βαθμολογικά θέση μιας και απομακρύνθηκε κι άλλο από την προνομιούχα 2η θέση αλλά και δεν υπήρχε περίπτωση υποβιβασμού, ο προπονητής Άτζει Στρεϊλάου παίρνει άδεια και χρέη προπονητού αναλαμβάνει ο Κώστας Τσάκος.

27η Αγωνιστική : ΑΕΛ - Παναθηναϊκός 0-2

6 Απριλίου 1986

Scorers : 33′ Ζάετς, 84′ Σαραβάκος

Αποβολή: 86' Βαλαώρας (δεύτερη κίτρινη)

ΑΕΛ (Κώστας Τσάκος) : Πλίτσης, Κυριλίδης, Κολομητρούσης, Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνας, Βουτυρίτσας, Άνταμτσικ (Αλεξούλης), Κούπσεβιτς, Ζιώγας, Ανδρεούδης (Τσιώλης), Βαλαώρας.

Διαιτητής : Νικάκης

Εισιτήρια Εισπράξεις : 16.436 - 5.255.500 δρχ.

Η ΑΕΛ υποδέχτηκε, για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος, την ομάδα του Παναθηναϊκού στο στάδιο Αλκαζάρ. Το πρωτάθλημα βρισκόταν 3 στροφές πριν τη λήξη του κι ο Παναθηναϊκός ήταν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, απόλυτο φαβορί για ακόμα μία κατάκτηση πρωταθλήματος, ήθελε τη νίκη για να καταστεί και μαθηματικά πρωταθλητής. Από την άλλη για τους γηπεδούχους, το παιχνίδι δεν είχε κάποιο ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον. Το γεγονός αυτό πάντως δεν απέτρεψε τους Λαρισαίους φιλάθλους να γεμίσουν το Αλκαζάρ  για να ενισχύσουν τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών της ομάδας τους. Δεκαπέντε χιλιάδες φίλαθλοι κατέκλυσαν εκείνη την ημέρα το γήπεδο, ανάμεσά τους περισσότεροι από 1500 οπαδοί του Παναθηναϊκού, στην πλειοψηφία τους εκδρομείς από την Αθήνα.
Η ατμόσφαιρα πάντως ήταν από νωρίς ηλεκτρισμένη και δεν άργησαν να δημιουργηθούν τα πρώτα επεισόδια ανάμεσα στους οπαδούς των δυο ομάδων. Συγκεκριμένα 50 περίπου λεπτά πριν από την έναρξη της αναμέτρησης κάποιοι λιγοστοί ένθερμοι φίλοι του ΠΑΟ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο από την θύρα 8 όπου βρίσκονταν, αυτό έφερε την αντίδραση των Λαρισαίων οι οποίοι με τη σειρά τους εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο. Κατορθώθηκε πάντως να απομακρυνθούν οι οπαδοί των δυο ομάδων πριν να έρθουν σε επαφή μεταξύ τους από τη λιγοστή αστυνομική δύναμη που ήταν επιφορτισμένη με την τήρηση της τάξεως.Ωστόσο γρήγορα ξέσπασαν άγριες συμπλοκές στην θύρα 8 που φιλοξένησε τους φίλους του τριφυλλιού. Για αρκετά λεπτά της ώρας οι εξέδρες είχαν μετατραπεί σε ρινγκ, με τους οπαδούς των δυο ομάδων να συγκρούονται ανελέητα,ενώ η μικρή αστυνομική δύναμη ήταν ανήμπορη να επιβληθεί.
Με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων η κατάσταση φάνηκε να βαίνει προς εκτόνωση. Παρόλα αυτά, στις 4:25 μ.μ., δηλαδή 35 λεπτά πριν από την έναρξη του παιχνιδιού, μια μεγάλη μερίδα οπαδών του Παναθηναϊκού αυτή τη φορά, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο φέροντας μαζί τους μια μεγάλη σημαία, την οποία έστησαν στο κέντρο του γηπέδου. Οπαδοί της ΑΕΛ που θεώρησαν προκλητική την ενέργεια αυτή, εισέβαλλαν με την σειρά τους στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να μετατραπεί γρήγορα το τερέν σε αρένα. Οι συμποκές ήταν βίαιες, μάλιστα ένας οπαδός του παναθηναϊκού μεταφέρθηκε αιμόφυρτος για ράμματα στο τοπικό νοσοκομείο, ενώ  χτυπήθηκαν οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟ,  Δημόπουλος, Ζάετς, Ταράσης που βρίσκονταν εκείνη την ώρα στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα. Μάλιστα ο Χρήστος Δημόπουλος ο οποίος προοριζόταν για την βασική εντεκάδα  έπαθε εγκεφαλική διάσειση από χτύπημα με αλυσίδα στο κεφάλι του και την θέση του πήρε ο Χαραλαμπίδης.
Τελικά η αστυνομία κατάφερε να ελέγξει την κατάσταση και το παιχνίδι ξεκίνησε με 15 λεπτά καθυστέρηση. Έξι από τους ταραξίες συνελήφθησαν και κρατήθηκαν από την αστυνομία της Λάρισας.
Στο αγωνιστικό κομμάτι η ΑΕΛ είχε αρκετές ευκαιρίες για τέρμα άλλα Παναθηναϊκός κέρδισε με 0-2 την Λάρισα και στέφτηκε και τυπικά πρωταθλητής Ελλάδος για το 1986, τρεις αγωνιστικές πριν από τη λήξη του πρωταθλήματος. Το δεύτερο τέρμα του Σαραβάκου σημειώθηκε από offside το οποίο δεν καταλόγισε ο διαιτητής Νικάκης. Καταλόγισε όμως κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρίες στον Βαλαώρα όπου ήταν και η δεύτερη στον αγώνα και τον έστειλε στα αποδυτήρια.

Χαραλαμπίδης και Κυριλίδης σε στιγμιότυπο του αγώνα.

28η Αγωνιστική : Άρης - ΑΕΛ 1-0

13 Απριλίου 1986

Scorer: 38' Μιχαλήτσιος

ΑΕΛ (Κώστας Τσάκος) : Μιχαήλ, Παραφέστας, Κυριλίδης, Γκαλίτσιος, Μητσιμπόνας, Στάμος, Τσιώλης, Καραπιάλης, Άνταμτσικ, Ανδρεούδης, Αγορογιάννης (46' Βουτυρίτσας).

Γήπεδο: Χαριλάου

Εισιτήρια Εισπράξεις 7.195 - 2.118.800 δρχ

29η Αγωνιστική : ΑΕΛ - ΠΑΟΚ 2-1

20 Απριλίου 1986

Scorers: 1' Αγορογιάννης, 32' Ζιώγας - 38' Σκαρτάδος

ΑΕΛ (Κώστας Τσάκος) : Μιχαήλ, Παραφέστας, Κυριλίδης, Στάμος, Γκαλίτσιος, Βουτυρίτσας, Αγορογιάννης (84' Μητσιμπόνας), Καραπιάλης, Ζιώγας, Κούπσεβιτς (50' Ανδρεούδης), Άνταμτσικ.

ΠΑΟΚ (Μ. Μπέλλης): Παντέλης, Τσουρέλας, Μαλιούφας, Σίγγας (20' Σαχανίδης, 79' Ιορδανίδης), Σκαρτάδος, Αλαβάντας, Αλεξανδρίδης, Ψαρράς, Λιάκος, Βασιλάκος, Ορφανός.

Διαιτητής : Μπρέντας

Εισιτήρια - Εισπράξεις : 4.120 - 1.323.750 δρχ

Ακόμη ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι τόσο για την ΑΕΛ όσο και για τον ΠΑΟΚ. Οι βυσσινί ήταν καλύτεροι στο πρώτο 45λεπτο και βρέθηκαν να προηγούνται στο σκορ, πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού!  Στα 38 δευτερόλεπτα, ο Λιάκος πιεζόμενος από τον Κυριλίδη έκανε λάθος απόκρουση, η μπάλα κατέληξε στον Αγορογιάννη και αυτός με δυνατό σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0. Η Λάρισα συνέχισε να πιέζει, Παντέλης και Μαλιούφας αποσόβησαν σε δύο περιπτώσεις το 2-0, όμως στο 32', ο Καραπιάλης σέντραρε στην περιοχή του ΠΑΟΚ και ο Ζιώγας με κεφαλιά ψαράκι διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΛ. Ο ΠΑΟΚ ξαναμπήκε στο ματς στο 37', όταν ο Ορφανός πάσαρε στον Σκαρτάδο που με ωραίο σουτ την έστειλε στα δίχτυα, μειώνοντας σε 1-2. Ο ΠΑΟΚ μετά το 50', ήταν η ομάδα που βρέθηκε κοντά στο γκολ και μάλιστα σε δύο περιπτώσεις ο Βασιλάκος στο 56' και στο 83' έχασε ευκαιρίες για την ισοφάριση.

30η Αγωνιστική : Δόξα Δράμας - ΑΕΛ 2-1