Σκόρερς: 15' Πλέγας, 73' Παπαγεωργίου Κ.

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Ηλιάδης, Στάμου, Παπαγεωργίου Θ., Πλέγας, Μαϊδανός (78' Παπαδόπουλος), Κοσσονού (78' Μπρου), Αντράντα (78' Θωμαΐδης), Οτόρμιν (63' Παπαγεωργίου Κ.), Μαυριάς, Πεντρόσο (86' Πατράλης).

ΠΑΟΚ Β' (Αλέξης Αλεξιάδης): Μοναστηρλής, Τσοπούρογλου, Τασιούρας (79' Μανωλιούδης), Παναγιώτου, Παντεκίδης, Γιαξής, Νινούα (79' Γκούμας), Γροσδής (79΄ Ρούμιαντσεβ), Κανίς (60' Κιτσάκης), Δαρέλας, Γκορντεζιάνι (17 λ.τρ. Πανίδης).

Διαιτητής: Παναγιώτης Κουκούλας (Λέσβου)
Επόπτες: Μαρίνος Μαραθωνίτης (Αθηνών), Χρήστος Μπάλλας (Τρικάλων)
4ος: Στέφανος Βάϊος Καλατζής (Θεσσαλίας)
Παρατηρητής: Γρηγόριος Λέφας (Γρεβενών)

Γήπεδο: AEL FC Arena

Έχοντας ένα κυριαρχικό πρώτο ημίχρονο το οποίο διαχειρίστηκε με ιδιαίτερο άγχος στο δεύτερο μισό του αγώνα, η ΑΕΛ επικράτησε και του ΠΑΟΚ Β’ με το… αγαπημένο της 2-0 (σκορ που κερδίζει τα τελευταία τρία παιχνίδια), έμεινε στη δεύτερη θέση του ομίλου της και θα ξεκουραστεί αναμένοντας το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Λεβαδειακό…

Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει…
Βασισμένος πάνω στο… γνωστό ποδοσφαιρικό ρητό που ορίζει ό,τι «ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει», ο τεχνικός της ΑΕΛ κ. Παύλος Δερμιτζάκης παρέταξε την ομάδα του όπως στα προηγούμενα δύο ματς.
Ο Σουλούκος κάτω από τα δοκάρια, Θανάσης Παπαγεωργίου, Στάμου, Ηλιάδης και Μαϊδανός η τετράδα μπροστά του και από δεξιά προς τα αριστερά, Πλέγας και Ανδράδα στη μεσαία γραμμή, Οτορμίν, Κοσουνού και Μαυριάς πίσω από τον Πεντρόσο…

Με καλή ψυχολογία οι «βυσσινί» και ορμώμενοι από τις δύο συνεχόμενες εκτός έδρας νίκες τους προσπάθησαν και το κατάφεραν από τα πρώτα κιόλας λεπτά να επιβάλουν τον ρυθμό τους στον αγώνα, έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά κυρίως ασκώντας πίεση πολύ ψηλά στους αντιπάλους τους που τους επέτρεψε να μεταφέρουν το παιχνίδι στο αμυντικό μισό της θεσσαλονικιώτικης ομάδας.
Αυτό -όπως ήταν αναμενόμενο – διατήρησε τη «φλόγα» στην κερκίδα και έναν καλό ρυθμό για τη λαρισινή ομάδα που είδε τις επιθετικές της προσπάθειες να «καρποφορούν» στο 15ο λεπτό, όταν ο Κώστας Πλέγας με κίνηση φορ μπήκε στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής και μετέτρεψε σε ασίστ τη σέντρα του Μαϊδανού κάνοντας το 1-0.
Επενδύοντας πάνω σε αυτό το τέρμα κυρίως ψυχολογικά οι «βυσσινί» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, διατηρώντας τα βασικά στοιχεία του παιχνιδιού τους, την καλή κυκλοφορία με τη δημιουργία ευκαιριών τόσο με πλαγιοκοπήσεις όσο και με κάθετες μεταβιβάσεις και φυσικά την πίεση στους παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας. Και αν ο δείκτης του σκορ έμεινε χαμηλά, οφείλεται στην αστοχία των «βυσσινί» σε πολύ καλές τους στιγμές και στην καλή ημέρα του πορτιέρε των «ασπρόμαυρων».

Διαφορετική εικόνα στο δεύτερο 45λεπτο
Με την ΑΕΛ να κάνει ένα κυριαρχικό 45λεπτο στο οποίο όμως δεν κατάφερε να «κλειδώσει» τη νίκη της διευρύνοντας τον δείκτη του σκορ, το δεύτερο ημίχρονο επιφύλαξε μία διαφορετική εικόνα στην απόδοση της ΑΕΛ. Χάθηκε η «σπιρτάδα» του πρώτου 45λεπτου και κυρίως χάθηκε η ηρεμία στις μεταβιβάσεις και έγιναν αρκετά λάθη, ένα εκ των οποίων έφερε τον ΠΑΟΚ Β’ κοντά στην ισοφάριση.
Ήταν το 57ο λεπτό όταν από κόρνερ των «βυσσινί» ο Μαϊδανός προσπάθησε να γεμίσει αλλά βρήκε την πλάτη του Νίνουα που ξεχύθηκε στην επίθεση και είδε το σουτ που επιχείρησε να σταματά στο χέρι του Ηλιάδη. Υπόδειξη πέναλτι και ο Κανίς βρέθηκε μία… ανάσα από την ισοφάριση, αλλά ο Στέφανος Σουλούκος είχε άλλη άποψη και πέφτοντας σωστά διατήρησε ανέπαφη την εστία του.
Η φάση αυτή δεν… ξύπνησε την ΑΕΛ η οποία προσπάθησε να αναλάβει εκ νέου την πρωτοβουλία των κινήσεων και το μόνο θετικό ήταν ότι έχοντας μεταφέρει τη μπάλα και πάλι στο αμυντικό μισό του ΠΑΟΚ δεν κινδύνευε.
Και χωρίς ουσιαστικά καλές στιγμές στο παιχνίδι φτάσαμε στο 74ο λεπτό όταν η ΑΕΛ «έκλεψε» μπάλα στο δεξί άκρο της επίθεσής της και ο Κώστας Παπαγεωργίου που είχε εισέλθει στον αγωνιστικό χώρο λίγα λεπτά πριν με σουτ νίκησε τον Μοναστηρλή γράφοντας το 2-0 και δίνοντας σαφέστατο προβάδισμα στους «βυσσινί».

Δηλώσεις

Παύλος Δερμιτζάκης:
«Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια σ' όλο τον οργανισμό για τη ομάδα δεν είναι μόνο τα παιδιά που αγωνίζονται, αλλά είναι όλα τα στελέχη αυτής, αλλά ιδιαίτερα τους ποδοσφαιριστές, για το ότι πετύχαμε, που ήταν και ο στόχος μας, της δεύτερης τετράδας παιχνιδιών δηλαδή Μακεδονικός Καρδίτσα, Κοζάνη και σήμερα με ΠΑΟΚ Β'. Μια καλή βαθμολογική συγκομιδή, αλλά δεν είναι μόνο η βαθμολογική συγκομιδή, είναι ότι προσπαθούμε να βγάλουμε όσο γίνεται περισσότερα και καλύτερα πράγματα αγωνιστικά. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πάρα πολύ καλή ομάδα, μια ομάδα που βασίζεται σε ταλαντούχους ποδοσφαιριστές. Μια ομάδα η οποία όλα τα χρόνια που αγωνίζεται στη Λίγκα 2 είναι ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα και μία ομάδα με παιδιά που θα μας απασχολήσουν σίγουρα στο μέλλον με την εξέλιξη τους και μ' ένα πολύ καλό τιμ, το οποίο δουλεύει ας πούμε εξέλιξη και ανάπτυξη των παιδιών. Άρα βάση αυτού του παιχνιδιού, είχαμε πει ότι θα είναι σημαντικό να μπορέσουμε να πετύχουμε μια νίκη για να μετρήσουν, όπως είχα πει στα παιδιά στην Κοζάνη, οι δύο εκτός έδρας νίκες. Θα έλεγα ότι για τρίτο παιχνίδι κρατήσαμε το μηδέν στην άμυνα, που είναι μεγάλος στόχος σαν φιλοσοφία που έχουμε δημιουργήσει όλοι μαζί, αλλά δημιουργήσαμε μέσα από κατοχή, μέσα από καλό ρυθμό, δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες και πετύχαμε και γκολ. Άρα αυτήν την στιγμή, αν δεν κάνω λάθος είμαστε μια ομάδα που έχει την καλύτερη επίθεση και να είστε σίγουροι ότι θα προσπαθήσουμε να φτιάξουμε να έχουμε και την καλύτερη άμυνα. Άρα να δημιουργήσουμε ισορροπίες. Για όσο έχει να κάνει με το παιχνίδι θα έλεγα ότι κάναμε ένα πρώτο ημίχρονο πάρα πολύ καλό. Με πολύ καλό ρυθμό, που σίγουρα βοήθησε και ο αντίπαλος γιατί και ο αντίπαλος είναι μία ομάδα χωρίς σκοπιμότητα. Μέσα από συνδυαστικό παιχνίδι και ιδιαίτερα από παιχνίδι από τα άκρα δημιουργήσαμε πολλές πλαγιοκοπήσεις, πατήσαμε περιοχή και κάναμε ευκαιρίες, πετύχαμε ένα γκολ. Γενικά κάναμε ένα από τα πολύ καλά πρώτα ημίχρονα, τουλάχιστον όσο διάστημα είμαι εγώ εδώ. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό, σίγουρα υπήρχε ένα δεκάλεπτο, το οποίο εκεί λίγο θα έλεγα ότι βγάλαμε μία κούραση, λίγο ο αντίπαλος άρχισε να πιέζει γιατί ήταν λογικό, αλλά κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, γιατί ήταν μία φάση που εμείς είχαμε την μπάλα, σε στατική φάση κόρνερ, ο αντίπαλος κέρδισε ένα πέναλτι και θα μπορούσε να μας δημιουργήσει πρόβλημα. Ευτυχώς και αυτό έχει να κάνει με την ικανότητα του τερματοφύλακα, ευτυχώς δεν δεχθήκαμε εκεί την ισοφάριση που ίσως εκεί τα πράγματα να ήταν λίγο διαφορετικά, γιατί θα αγχωνόμασταν. Όλα πήγαν καλά, πετύχαμε ένα δεύτερο γκολ, κλειδώσαμε το παιχνίδι και διαχειριστήκαμε μέχρι το τέλος το παιχνίδι αυτό και πετύχαμε μια μεγάλη και σημαντική νίκη. Θέλω να ευχαριστήσω πάρα πολύ τον κόσμο, ο οποίος βλέπω ότι παιχνίδι με παιχνίδι γίνεται όλο και περισσότερος και να τον ευχαριστήσω και να του πω ότι η ομάδα κάθε παιχνίδι θα βελτιώνετε. Κάθε παιχνίδι θα προσπαθεί να παίξει καλό ποδόσφαιρο, ώστε ανεξαρτήτου αποτελέσματος να χαιρόμαστε γι' αυτό και η παρουσία τους βοήθεια τους είναι σημαντική».