Ήττες :5
Γκολ υπέρ :11
Γκολ κατά :9

Play off ανόδου

Συμμετέχουν οι 3 πρώτοι κάθε ομίλου οι οποίοι πριμοδοτούνται με τη βαθμολογική διαφορά από τον 3ο του ομίλου τους διαιρούμενη δια του 3 σε βαθμούς .Ο πρώτος κάθε ομίλου πριμοδοτείται με επιπλέον 3 βαθμούς.Έτσι η ΑΕΚ ξεκίνησε με 10 βαθμούς , ο Ηρακλής με 7 ,ενώ οι υπολοιπες ομάδες με 0 βαθμούς. Στο μίνι πρωτάθλημα των 10 αγωνιστικών τις προνομιούχες 2 θέσεις κατέκτησαν οι ΑΕΚ και Ηρακλής που θα συμμετέχουν στο επόμενο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα.

Scorers: 64' Περίκο,  75' Πινδώνης

ΑΕΛ (Κωνσταντίνος Παναγόπουλος): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Δεληζήσης, Σαρακατσάνος, Νεμπεγλέρας, Πινδώνης, Μπιλά (46' Καρανίκας), Τσιλιγκίρης, Περίκο (84' Ζούνιορ), Βερδού (76' Αναστασάκος).

Απόλλων Καλαμαριάς: Bρονταράς, Γαλανόπουλος, Δήμου, Παπαστεριανός, Κατσιαρός, Μπιτσάκος, Ακασού, Ευσταθίου (82' Παπαδόπουλος), Καράμπελας (36' Τσούτσης), Νατσιόπουλος (71' Σουλίδης), Γκέσιος.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης(Ηπείρου)
Επόπτες: Καραλής, Χουλιάρας (Αιτωλοακαρνανίας)
4ος: Παναγιωτόπουλος (Αιτωλοακαρνανίας)

Γήπεδο: Αλκαζάρ
*Κεκλεισμένων των θυρών από τα επεισόδια με Ολυμπιακό Βόλου σε αγώνα κυπέλλου (1/9/2014)

Με νίκη ξεκίνησε η ΑΕΛ το πρωτάθλημα της Football League αφού κέρδισε 2-0 των Απόλλωνα Καλαμαριάς.
Οι «βυσσινί» επικράτησαν με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο αποδεικνύοντας πως με την υπομονή και την επιμονή τους πέτυχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα είχαν την υπεροχή στο γήπεδο ενώ οι αντίπαλοι δεν απείλησαν ιδιαίτερα.
Παρά τις προσπάθειες η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ στο 64' όταν ύστερα από σέντρα από τα αριστερά ο Βροντάρας δεν βγήκε και ο Περίκο με κεφαλιά έκανε το 1-0. Το 2-0 έγραψε ο Πιδώνης έντεκα λεπτά αργότερα, στο 75' μετά από μπαλιά που έγινε στη πλάτη του Ακασού.

Δηλώσεις

Κωνσταντίνος Παναγόπουλος:

«Ένα ταξίδι 1.000 χλμ αρχίζει με ένα βήμα. Σήμερα η ΑΕΛ έκανε το πρώτο. Δεν περιμέναμε να παρουσιαστούμε έτοιμοι στο πρώτο παιχνίδι και γι'αυτό η ομάδα παρουσίασε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο είχαμε το άγχος της πρεμιέρας και στο δεύτερο παρουσιαστήκαμε συγκεντρωμένοι και πήραμε την νίκη. Κανένα παιχνίδι φέτος δεν θα είναι φιλικό. Να ευχηθώ καλή επιτυχία στον συνάδελφο μου τον κ. Γράφα και να πω ότι σήμερα ο κόσμος της ΑΕΛ δικαιούται να χαμογελάει»

Αχιλλέας Σαρακατσάνος:
«Να ευχηθώ καλή ποδοσφαιρική σεζόν και μακάρι να πετύχουμε το στόχο μας στο πρωτάθλημα, που δεν είναι άλλος από την άνοδο στη Σούπερ Λιγκ. Γνωρίζαμε εξ αρχής ότι η αντίπαλος θα περιμένει στο δικό της μισό γήπεδο, αλλά ήμασταν κατάλληλα προετοιμασμένοι. Το πρώτο ημίχρονο δεν πήγε έτσι όπως θέλαμε όσον αφορά την δημιουργία φάσεων, αλλά με την υπομονή και την εμπειρία καταφέραμε να κάνουμε τις ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο γκολ και πήραμε μια σημαντική νίκη. Σκεφτόμαστε πλέον το παιχνίδι στον Αγροτικό Αστέρα, όπου θα παλέψουμε για τους τρεις βαθμούς».

Αρκετό κόσμο είχε η οροφή του Κλειστού γυμναστηρίου Αλκαζάρ, οι γνωστές ταράτσες και τα σπίτια που βρίσκονται πίσω από την Θύρα 10 του σταδίου Αλκαζάρ, ακόμα και γερανός επιστρατεύτηκε στην αναμέτρηση της ΑΕΛ με τον Απόλλων Καλαμαριάς

2η αγωνιστική : Αγροτικός Αστέρας - ΑΕΛ 0-3

20 Οκτωβρίου 2014

Scorers: 36', 76' Περίκο, 84' Πινδώνης

ΑΕΛ (Κωνσταντίνος Παναγόπουλος): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Πινδώνης (85' Μελισσάς), Βερδού, Περίκο, Τσιλιγκίρης (79' Φορνέρ), Μπλέντι (64' Καρανίκας)

Αγροτικός Αστέρας (Παναγιώτης Διλμπέρης): Ταταρίδης, Χατζηλιάδης, Σκλιοπίδης, Κωτσιάς, Καπίας (79' Κρυστάλλης), Γεωργιάδης (46' Αθανασιάδης), Καθάριος (62' Θεοδωρίδης), Σαμουηλίδης, Μίλιτς, Καρακατσάνης, Πεέφ.

Διαιτητής: Παναγιώτης Συμεωνίδης (Πιερίας)
Επόπτες: Κωτούλας, Σάββας (Σερρών)
4ος: Δροσινός (Χαλκιδικής)

Γήπεδο: Ευόσμου "Δημήτριος Κοντικάκης"

Με νίκη 3-0 επικράτησε η ΑΕΛ στην αναμέτρηση με τον Αγροτικό Αστέρα στον Εύοσμο.
Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Περίκο με δύο γκολ και μια ασσίστ. Στο 35' με πάσα του Μπλέντι, ο Περίκο στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και κάνει το 0-1. Στο 76', μετά από σέντρα του Τσιλιγκίρη, πλασέ του Βερδού που χτυπάει οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά ο Περίκο διπλασιάζει τα γκολ της ομάδας και τα δικά του.
Στο 84', με σέντρα του Περίκο, ο Πινδώνης, με μια κεφαλιά που στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, καταφέρνει το 0-3.

Δηλώσεις

«Σχετικά με το παιχνίδι, μπήκαμε λίγο νευρικοί και αγχωμένοι χωρίς να υπάρχει λόγος. Δεν κινδυνεύσαμε ιδιαίτερα και ήμασταν αυτοί που χτυπήσαμε το καμπανάκι. Προηγηθήκαμε με ένα όμορφο γκολ και κάπως έτσι έκλεισε το πρώτο μέρος. Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, εμένα προσωπικά με εντυπωσίασε. Ήμασταν πολύ καλοί για το χρονικό διάστημα που είμαι με τα παιδιά. Στο παιχνίδι με την Καλαμαριά παίξαμε 20 λεπτά ποδόσφαιρο, ενώ σήμερα, πιστεύω ότι ακουμπήσαμε το 40λεπτο. Το αποτέλεσμα αυτό νομίζω ότι το χαίρεται και ο κόσμος. Η ΑΕΛ είναι φαβορί λόγω του ιστορικού της προφίλ και θα το λέω συνέχεια. Καλό είναι να κοιτάξουν κάποιοι, η ΑΕΛ επειδή έχει κόσμο, να μην αγωνίζεται Δευτέρα. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παιδιών. Έχουμε 6 βαθμούς, κάτι που μας χαροποιεί. Αυτό που βλέπετε είναι προϊόν συνεργασίας και δουλειάς. Είμαστε προσηλωμένοι στο πλάνο που επιλέξαμε και το ακολουθήσαμε. Το καμπανάκι πλέον, χτυπάει για τις υπόλοιπες ομάδες. Η ΑΕΛ δείχνει σιγά-σιγά ότι βρίσκει τα πατήματα της, αλλά δεν έχει φτάσει ακόμα σε αυτό που θέλω εγώ. Συγχαρητήρια και πάλι στους παίκτες μου».

3η αγωνιστική : Λαμία - ΑΕΛ 1-0

27 Οκτωβρίου 2014

Scorer: 74' Βασιλόγιαννης

Αποβολή: 53' Ντερνίς

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Λεάντρο, Ρεπετσάς, Καμαρά, Βασιλόγιαννης, Γιενγκά (27' Φράγκος, 66' Χαϊκάλης), Νεόφυτος, Φατιόν, Γκούρμα (86' Μουμίν)

ΑΕΛ (Κώστας Παναγόπουλος): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Τσιλιγκίρης, Πινδώνης, Βερδού (63' Στεφανίδης), Ντερνίς, Μούτσα (58' Φόρνερ)

Διαιτητής: Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας)
Επόπτες: Νατσιόπουλος, Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
4ος: Τσιλογιάννης (Ημαθίας)

Γήπεδο: ΔΑΚ Λαμίας

Την ήττα γνώρισε η ΑΕΛ στη Λαμία, με σκορ 1-0, γεγονός που την «έριξε» από την πρώτη θέση της βαθμολογίας, μετά και την λήξη της 3ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος FootballLeague.
Η ομάδα της Λαμίας επικράτησε χάρη στο τέρμα του Βασιλόγιαννη στο 74ο λεπτό, ενώ οι «βυσσινί» παρατάχτηκαν με τον ίδιο τρόπο που είχαν παρουσιαστεί και στο παιχνίδι στον Εύοσμο.
Η ΑΕΛ από το 53ο λεπτό αγωνιζόταν με εννέα παίκτες λόγω αποβολής του Ντερνίς και του τραυματισμού του Φορνέρ λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Δηλώσεις

«Ξεκινώντας θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα της Λαμίας και στον κύριο Τεννέ για την νίκη. Σήμερα είδαμε ένα παιχνίδι που κυριάρχησε το πάθος και η ένταση. Οι παίκτες της Λαμίας έδειξαν ότι το ήθελαν περισσότερο και το πέτυχαν. Στο αγωνιστικό κομμάτι, θεωρώ ότι οι παίκτες μου έχασαν κάθε προσωπική μονομαχία. Πιστεύω ότι η Λαμία και ο Ηρακλής θα πρωταγωνιστήσουν σε αυτόν τον μαραθώνιο της Β’ Εθνικής. Ουσιαστικά δεν κινδυνέψαμε στο πρώτο μέρος και είχαμε την πιο κλασική ευκαιρία στο παιχνίδι. Στο πρώτο μέρος, βλέπαμε μια Λαμία με περισσότερη θέληση. Στο δεύτερο μέρος, μπήκαμε πιο ήρεμοι και προσπαθήσαμε να ελέγξουμε την μπάλα και να φτιάξουμε παιχνίδι. Είναι δύσκολο όταν χάνεις έναν παίκτη όπως ο Ντερνίς τόσο νωρίς, να διαχειριστείς την κατάσταση. Μοιραία λοιπόν, δεχτήκαμε ένα γκολ. Μετά το γκολ που δεχτήκαμε, προσπαθήσαμε να πατήσουμε περιοχή, αλλά δεν το καταφέραμε. Στα τελευταία λεπτά μείναμε και με εννέα παίκτες. Αν κάτι που με χαροποιεί, είναι η προσπάθεια των ποδοσφαιριστών, αλλά όχι όλων. Πρέπει να γίνει μια καινούρια αρχή και να αντιληφθούμε όλοι σε ποιον σύλλογο βρισκόμαστε. Στο ποδόσφαιρο τίποτα δεν χαρίζεται και τίποτα δεν είναι δεδομένο. Εμείς συνεχίζουμε και έχουμε μπροστά μας πολλά παιχνίδια ακόμα. Κλείνοντας, θέλω να πω κάτι πολύ προσωπικό, επειδή ηλικιακά είμαι λίγο πιο νεαρός, θα μου επιτρέψετε να έχω κάποια παράπονα από κάποιες συμπεριφορές επαγγελματιών ποδοσφαιριστών».
Μανώλης Αποστολίδης:

«Θέλω να συγχαρώ την Λαμία για την νίκη της. Ήταν ένα άσχημο αποτέλεσμα για εμάς. Δεν θέλω να πω πολλά για το παιχνίδι. Έχουμε το επόμενο παιχνίδι την Παρασκευή. Πρέπει να σκύψουμε το κεφάλι, να δουλέψουμε και να πετύχουμε τον στόχο που έχει θέσει η ομάδα».

4η αγωνιστική : ΑΕΛ - Πιερικός 2-0

31 Οκτωβρίου 2014

Scorers: 64'(πέν.), 77' Στεφανίδης

ΑΕΛ (Κωνσταντίνος Παναγόπουλος): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Κοντοδήμος, Νεμπεγλέρας, Πινδώνης, Περίκο (81΄Τζούνιορ), Τσιλιγκίρης, Μπλέντι (55΄Βερδού), Στεφανίδης (78΄Μπιλά)

Πιερικός (Μιχάλης Ζιώγας): Πατσιογιώργος, Ντόσης (70΄Νικολίτσης), Λαμπάκης, Κοντσίδης, Ντόικιτς, Τσιάρας, Μπουζούκης, Μυστακίδης, Γιαννούλης (80΄Σταμάτης), Μανίκας, Ελιομάρ (68΄Αλεξίου)

Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς)
Επόπτες: Ναλμπάντης (Κιλκίς), Χαδήμογλου (Μακεδονίας)
4ος: Ρόντσης (Καστοριάς)

Με εντός έδρας νίκη, 2-0, επί του Πιερικού ολοκλήρωσε την 4η αγωνιστική ημέρα της FootballLeague, η ΑΕΛ στο Στάδιο Αλκαζάρ.
Οι «βυσσινί» μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου εμφανίστηκαν πιο πιεστικοί, γεγονός που έφερε το πέναλτι, το οποίο ο Στεφανίδης μετέτρεψε σε γκολ.
Το γκολ «έλυσε» τα πόδια των παικτών του Παναγόπουλου, οι οποίοι διπλασίασαν τα τέρματα, με σκόρερ και πάλι τον Στεφανίδη.
Το παιχνίδι συνεχίστηκε μέχρι την λήξη του με έμφαση στην άμυνα, καθώς πλέον είχε κριθεί ο νικητής.

5η αγωνιστική : Ολυμπιακός Βόλου - ΑΕΛ 2-0

9 Νοεμβρίου 2014

Scorers: 76' Θέος, 90' Νικολιάς

Ολυμπιακός Βόλου: Κασμερίδης, Ζέρης, Μαργαρίτης, Μακρυδημήτρης, Γιαλούσης, Ρόκας (75' Θέος), Κορνελάτος, Πινάρες, Μπιτάνγκ (54' Νικολιάς), Μέζα (90' Μπάρμπας), Κούτσι.

ΑΕΛ (Θωμάς Γράφας): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος (46' Μελισσάς), Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Πινδώνης, Μπιλά (59' Μούτσα), Στεφανίδης, Περίκο, Τσιλιγκίρης (71' Βερδού).

Διαιτητής: Ευάγγελος Κιοτζένης (Ξάνθης)
Επόπτες: Σάββας, Κωτούλας (Σερρών)
4ος: Καραντώνης (Ημαθίας)

Γήπεδο: ΕΑΚ Βόλου

Με γκολ των δυο εκ των τριών αλλαγών οι οποίες αποδείχτηκαν "χρυσές" οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-0. Η ομάδα του Βόλου είχε περισσότερες τελικές προσπάθειες συνολικά αλλά στο πρώτο μέρος δεν τις αξιοποίησε. Η ΑΕΛ θα μπορούσε να κάνει το 0-1 σε φάουλ που εκτέλεσε ο Στεφανίδης και μετά από κόντρα ο τερματοφύλακας έσωσε την εστία του αγχωτικά στη δεξιά του γωνία. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Περίκο να ανοίξει το σκορ σε φάση τετ-α-τετ και το παιχνίδι να έχει άλλη εξέλιξη. Οι δύο αλλαγές του Βόλου βοήθησαν σημαντικά καθώς ο Θέος χρίστηκε σκόρερ ένα λεπτό μετά την είσοδο του ενώ ο Νικολιάς έγραψε στο 90' το τελικό 2-0.

6η αγωνιστική : ΑΕΛ - Τύρναβος 0-0

1 Δεκεμβρίου 2014

ΑΕΛ (Θωμάς Γράφας): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κουρτεσιώτης, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Τζούνιορ, Ντερνίς (65' Τσιλιγκίρης), Πινδώνης, Σουάνης (58' Μπλέντι), Περίκο, Στεφανίδης

Τύρναβος: Πρίφτης, Κισκαμπάνης, Καραμανλής, Πεχλιβανόπουλος, Γεωργίου (76' Ζυγκερίδης), Νταντίδης, Σολφερίνο (68' Σουλιώτης), Μιλουτίνοβιτς (57' Τσούκαλος), Παληγεώργος, Στεριανός, Ποκόνγκ.

Διαιτητής: Ανδρέας Καραλιόλιος (Γρεβενών)
Επόπτες: Ρίγκος (Γρεβενών), Νικολαΐδης (Μακεδονίας)
4ος: Μολιχιτούδης (Μακεδονίας)

Στο στάδιο Αλκαζάρ ο Ντερνίς στην πρώτη ευκαιρία της αναμέτρησης, 16 λεπτά μετά την έναρξή της, σούταρε αλλά ο Πρίφτη απομάκρυνε τον κίνδυνο. Ο φιλοξενούμενος Τύρναβος απάντησε με τον Γεωργίου επτά λεπτά αργότερα με το σουτ του, να περνά άουτ. Ατυχής ήταν και η κατάληξη των προσπαθειών των Πινδώνη και Μουλόπουλου στο 37' και στο 45' αντίστοιχα, εκ μέρους της ΑΕΛ. Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με υποτονικό ρυθμό και απέκτησε ενδιαφέρον στη συνέχεια ιδιαίτερα μετά την αποβολή του Κισκαμπάνη. Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα η ΑΕΛ, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα καθώς ο Τύρναβος έκλεινε τους χώρους αποτελεσματικά. Η ΑΕΛ απείλεισε με σουτ εκτός περιοχής κι έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Μπλέντι στο 86ο λεπτό. Ο Τύρναβος απάντησε πάλι, ίσως με την πιο κλασική ευκαιρία, με τον Ποκόνγκ να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

7η αγωνιστική : Αιγινιακός - ΑΕΛ 0-1

7 Δεκεμβρίου 2014

Scorer: 29' Πινδώνης

Αιγινιακός (Σταύρος Διαμαντόπουλος): Τόλιος, Αραμπατζής, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Μπάρος, Ζούρκος, Πολύζος (80' Τέλλος), Φαμπίνιο, Καζάκης, Πόποβιτς (61' Δεμηρτζόγλου), Κουτσοσπύρος.

ΑΕΛ (Θωμάς Γράφας): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κουρτεσιώτης, Δεληζήσης, Σαρακατσάνος, Νεμπεγλέρας, Πινδώνης, Σουάνης (37' Μπιλά), Μούτσα (89' Καρανίκας), Περίκο (68' Τζούνιορ), Στεφανίδης.

Διαιτητής: Κωνσταντινός Μπαλατσούκας (Θεσπρωτίας)
Επόπτες: Στόικος (Κέρκυρας), Κεντζιόπουλος (Καστοριάς)
4ος: Σέζος (Κιλκίς)

Γήπεδο: Αιγινίου «Γιάννης Παραλυκίδης»

Νίκησε στην έδρα του Αιγινιακού η ΑΕΛ και με 13 βαθμούς βρίσκεται στην 4η θέση του βορείου ομίλου της Football League ΟΠΑΠ. Χάρη στο γκολ του Πινδώνη η ΑΕΛ έφυγε με τους 3 βαθμούς από το Αιγίνιο και πήρε ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για ηρεμία, καλύτερη απόδοση και πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα, στο 29' ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε το φάουλ και ο Πινδώνης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ένταση ήταν το κύριο στοιχείο της αναμέτρησης, με την ΑΕΛ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά να μην είναι αρκετά απειλητική. Στο 85' ο Μουλόπουλος είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, με αποτέλεσμα η ΑΕΛ να μείνει με 10 ποδοσφαιριστές, κάτι που έγινε και με τους γηπεδούχους στο 88', όταν ο Αραμπατζής είδε με την σειρά του δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε. Ήταν ένας αγώνας με πολλές κίτρινες κάρτες και δύο κόκκινες. Το παιχνίδι παρακολούθησαν αρκετοί φίλοι της ομάδας που ταξίδεψαν για να είναι κοντά της κι επέστρεψαν ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα.

9η αγωνιστική : ΑΕΛ - Φωκικός 1-0

18 Δεκεμβρίου 2014

Scorer: 30' Δεληζήσης

ΑΕΛ (Θωμάς Γράφας): Αποστολίδης, Καρανίκας, Κουρτεσιώτης, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Τζούνιορ, Μπλέντι (59' Τσιλιγκίρης), Γκούρτσας (77' Βερντού), Περίκο (87' Τσεμπερίδης), Μπιλά

Φωκικός (Γιάννης Λύτρας): Τσεκρέζι, Μουστάκης, Καντούτσης, Δημητρίου, Σαΐν (84' Ντάμπος), Σκαρίμπας, Γκασέζα, Καλλέργης, Γεωργουσόπουλος (86' Χαλιώτης), Ευαγγελιδάκης (62' Καρυπιάδης), Ρεβυθόπουλος

Διαιτητής: Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας)
Επόπτες: Δοσκόρης, Δουδούμης (Φθιώτιδας)
4ος: Γκαϊτατζής (Δράμας)

Η ΑΕΛ πήρε τη νίκη στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Φωκικό με 1-0 χωρίς να καταφέρει τελικά να αξιοποιήσει μεγάλες ευκαιρίες για πιο ευρύ σκορ ώστε να έχει πιο ήρεμο δεύτερο ημίχρονο. Οι 3 βαθμοί την έφεραν στην 3η θέση της βαθμολογίας μαζί με τη Ζάκυνθό με 19 βαθμούς ενώ ο Φωκικος έμεινε στους 6. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Γιώργος Δεληζήσης στο 30ο λεπτό με κοντινό πλάσε. Στο δεύτερο μέρος έγιναν αρκετές προσπάθειες από τους βυσσινί με πολλά σουτ και στημένες φάσεις. Ξεχωριστή φάση ήταν το διπλό δοκάρι μετά από κεραυνό του Τζούνιορ έξω από την περιοχή και στην επαναφορά με κοντινή κεφαλιά του Μπλέντι. Ο Φωκικός προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά εκτός από κοντινό πλασέ επιθετικού του στο πρώτο ημίχρονο. Από την ΑΕΛ διακρίθηκαν αρκετοί ποδοσφαιριστές που έδειξαν διάθεση και πάθος με πολλά τρεξίματα, σουτ και δημιουργία φάσεων.

10η αγωνιστική : Εθνικός Σερρών - ΑΕΛ 2-1

22 Δεκεμβρίου 2014

Scorers: 45+1' Μαρίνος 60' Μερεσιώτης - 26' Πινδώνης

Εθνικός Σερρών (Μάκης Κατσαβάκης): Κραβαρίτης, Τσουβαλτσίδης, Πλαβούκος, Παναγιωτίδης, Τσιλούλης (90′ Πολύζος), Μερεσιώτης, Χατζηδημητρίου, Δέντσας, Κουκόλης, Μαρίνου (86′ Κωφοκώτσιος), Ναστέφσκι (93′ Νικολίτσας)

ΑΕΛ (Θωμάς Γράφας): Απoστολίδης, Μουλόπουλος, Κουρτετσιώτης, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Τζούνιορ (54′ Περίκο), Πινδώνης, Μπλέντι (52′ Σουάνης), Μπιλά (37′ Τσιλιγκίρης), Γκούρτσας

Επόπτες: Χούσκογλου (Θράκης), Χατζηνάκος (Δράμας)
4ος: Κοτσάνης (Δράμας)

Γήπεδο: Δημοτικό Γήπεδο Σερρών

Η ΑΕΛ ηττήθηκε 2-1 στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Εθνικό Σερρών μετά από μια απογοητευτική συνολικά εμφάνιση. Στα πρώτα 30 λεπτά η ΑΕΛ είχε την πρωτοβουλία κινήσεων και φάνηκε απειλητική. Στο 26' ο Πινδώνης από κοντά σκόραρε κι έκανε το 0-1. Η γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν γκολ στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Μαρίνου. Στο δεύτερο μέρος ο Εθνικός Σερρών κυριάρχησε στο γήπεδο, δημιούργησε πολλές φάσεις για γκολ και στο 60ο λεπτό ο Μερεσιώτης έκανε το 2-1. Η ΑΕΛ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να αντιδράσει, είχε μόνο μια ευκαιρία με τον Γκούρτσα, κινήθηκε απειλητικά μόνο με μακρινές σέντρες και δεν αξιοποίησε τις στημένες φάσεις. Αντιθέτως η ομάδα των Σερρών θα μπορούσε να πετύχει μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων χάνοντας κλασικές ευκαιρίες πολλές εκ των οποίων σταμάτησε ο Αποστολίδης με σημαντικές επεμβάσεις.