Πανιώνιος vs ΑΕΛ | προϊστορία/στατιστικά

Πανιωνιος vs ΑΕΛ

προϊστορία/στατιστικά

Εν όψη του εκτός έδρας αγώνα της ΑΕΛ, κόντρα στον Πανιώνιο (Κυριακή, 15 Σεπτεμβρίου 2019 - 19:15), το vissini.gr, συγκέντρωσε και σας παραθέτει ιστορικά αποτελέσματα από όλους τους αγώνες στους μεταξύ τους αγώνες με γηπεδούχο τον Πανιώνιο.

Οι ομάδες έχουν έρθει αντιμέτωποι στο παρελθόν σε επίπεδο πρωταθλήματος 29 φορές. Μία από τις 29 ήταν στην Β' εθνική κατηγορία (1996-97) και μία ήττα κατά της ΑΕΛ, την σεζόν 1986-87 ήρθε άνευ αγώνα, λόγω απεργίας παικτών ΑΕΛ.

Η προϊστορία ευνοεί τον Πανιώνιο με 15 νίκες ενώ η ΑΕΛ έχει καταφέρει μόλις 4 φορές να φύγει νικήτρια από την έδρα του Πανιωνίου.

Νίκες4
Ισοπαλίες10
Ήττες15
Γκολ υπέρ22
Γκολ κατά42
Διαφορά-20

• Πίσω από την μεγαλύτερη ήττα της ΑΕΛ τη σεζόν 1993-94 με 5-1, υπάρχει μια ενδιαφέρουσα ιστορία. Την σεζόν 1991-92 ο Πανιώνιος "έπαιζε την κατηγορία" μέσα στο Αλκαζάρ για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος και ηττήθηκε με το βαρύ 4-0. Η ΑΕΛ βρέθηκε "κατηγορούμενη" που δεν άφησε τον Πανιώνιο να κερδίσει έτσι ώστε να πέσει στην Β' εθνική η Παναχαϊκή. Επιστρέφοντας ο Πανιώνιος στην Α' το 1993-94, αγωνίζεται με την ΑΕΛ για την 4η αγωνιστική και έπειτα από την αποβολή του Ντα Σίλβα στο 15ο λεπτό, η ΑΕΛ έδειχνε ανυπεράσπιστη στο παιχνίδι του Πανιωνίου κι έτσι με αυτό τον τρόπο ο Πανιώνιος άρπαξε την ευκαιρία να ξεσπάσει τους 10 της ΑΕΛ με το βαρύ 5-1.
  • Μεγαλύτερη νίκη της ΑΕΛ ήταν τη σεζόν 2009-10 με 0-3. Η ΑΕΛ για την προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, βρίσκεται αντιμέτωπη με έναν αδιάφορο βαθμολογικά Πανιώνιο με αρκετές απουσίες. Η ΑΕΛ απο την άλλη, θέλει να σφραγίσει μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία κι έτσι οι Βυσσινί το "παράκαναν" δείχνοντας υπεροχή αφήνοντας 3 φορές την μπάλα στα δίχτυα του αδιάφορου Πανιωνίου.
  • Αξίζει να σημειωθεί ότι εντυπωσιακότερη νίκη της ΑΕΛ ήταν και η πρώτη της ιστορικά νίκη απέναντι στον Πανιώνιο, την σεζόν 1979-80. Η αγωνιστική χρονιά ξεκινά με τους χειρότερους οιωνούς, αφού λίγες μέρες μετά τον τραγικό θάνατο των Δημήτρηδων η ΑΕΛ καλείται να δώσει τον πρώτο αγώνα πρωταθλήματος με τον Πανιώνιο. Ο αγώνας κρίθηκε έπειτα από τέρμα του Σπασόφσκι στο 36ο λεπτό επειδή ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ Νικηφόρος Μπουντόλος, αποκρούει δύο πέναλτι του Λιόλιου στο 51’ και του Αναστόπουλου στο 89’.

Αρχείο φωτογραφιών

1η αγωνιστική : 23/9/1973 : Πανιώνιος - ΑΕΛ 1-0
Αναμνηστική φωτογραφία από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος και πρώτο παιχνίδι που έπαιξε η ΑΕΛ στην Α' εθνική με αντίπαλο τον Πανιώνιο, 23 Σεπτεμβρίου 1973

ΟΡΘΙΟΙ : Δημ.Σεϊταρίδης, Σιαβάλας, Μιλ.Σεϊταρίδης, Λέλλης, Χιλ, Μπούτος.
ΚΑΘΙΣΤΟΙ : Μαντζουράκης, Καβόλι, Κυριακίδης, Παγκαρλιώτας, Δράμαλης.

1η αγωνιστική : 30/9/1979 : Πανιώνιος - ΑΕΛ 0-1
Είναι το 89' του αγώνα και ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ Νικηφόρος Μπουντόλος αποκρούει το πέναλτι του Νίκου Αναστόπουλου δίνοντας τη νίκη στους βυσσινί. Νωρίτερα στο 51' είχε αποκρούσει ακόμη ένα πέναλτι που είχε εκτελέσει ο Θωμάς Λιόλιος.

14η αγωνιστική : 16/1/1983 : Πανιώνιος - ΑΕΛ 1-3

Η 11άδα της ΑΕΛ από την νικηφόρα αναμέτρηση κόντρα στον Πανιώνιο στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης.
ΟΡΘΙΟΙ : Πατσιαβούρας, Πλίτσης, Γκαλίτσιος, Παραφέστας, Μητσιμπόνας, Γκαμπέτας.
ΚΑΘΙΣΤΟΙ : Ανδρεούδης, Κουτάς, Χάσεμπουργκ, Βουτυρίτσας, Μαλουμίδης.

23η αγωνιστική : 13/3/1988 : Πανιώνιος - ΑΕΛ 0-1

Η πρωταθλήτρια 1987-88 ΑΕΛ, πέρασε με νικηφόρο αποτέλεσμα και απο την Νέα Σμύρνη.

7η αγωνιστική : 22/10/2006 : Πανιώνιος - ΑΕΛ 2-1

Ο υπέροχος κόσμος της ΑΕΛ μέσα στη Νέα Σμύρνη.

29η αγωνιστική : 11/4/2010 : Πανιώνιος - ΑΕΛ 0-3
Είναι το 27ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Τουμέρ Μετίν μόλις έχει ανοίξει το σκορ. Οι συμπαίκτες του Ηλίας Κυριακίδης (5) και Θοδωρής Τριποτσέρης (22), σπεύδουν να τον συγχαρούνε.

26η αγωνιστική : 13/3/2011 : Πανιώνιος - ΑΕΛ 3-3

Στη Νέα Σμύρνη, όταν το 2-0 του ημιχρόνου έγινε 3-3 σε ένα ματς με μεγάλη ένταση και με το επεισόδιο του Αχιλλέα Μπέου (πρόεδρος του Ολυμπιακού Βόλου τότε) με τον αρχηγό της ΑΕΛ τότε τον Νίκο Νταμπίζα.
Ο «Ντάμπι» ήταν ο σκόρερ του 3-3 τότε και είχε πανηγυρίσει έξαλλα το γκολ αυτό, το οποίο στο φινάλε δεν έφτανε καθώς οι «βυσσινί» δεν απέφυγαν τον υποβιβασμό στη Football League.