ΑΕΛ - Ξάνθη | προϊστορία/στατιστικά

ΑΕΛ vs ξανθη

προϊστορία/στατιστικά

Εν όψη του εντός AEL FC arena αγώνα της ΑΕΛ, κόντρα στην Ξάνθη (Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου 2019 - 15:00), το vissini.gr, συγκέντρωσε και σας παραθέτει ιστορικά αποτελέσματα από όλους τους αγώνες στους μεταξύ τους αγώνες.

Οι ομάδες έχουν έρθει αντιμέτωποι στο παρελθόν σε επίπεδο πρωταθλήματος 23 φορές.

• 7 φορές στην Β' Εθνική
  • 16 φορές στην Α' Εθνική
  • 20 αγώνες διεξήχθησαν στο στάδιο "Αλκαζάρ" και 3 στο "ΑΕΛ FC arena".
  • Αποτελέσματα Β' εθνικής : 4 Νίκες / 1 ισοπαλία / 2 ήττες
  • Αποτελέσματα Α' εθνικής : 11 Νίκες / 3 ισοπαλίες / 2 ήττες
  • Συνολικός μέσος όρος εισιτηρίων : B' εθνική 2.629 / Α' εθνική 3.486

Αρχείο φωτογραφιών

Β' Εθνική
3η αγωνιστική : 22/10/1967 : ΑΕΛ - Ξάνθη 3-0
Απόκομμα άρθρου εφημερίδας, από τον 1ο αγώνα της ΑΕΛ, κόντρα στην Ξάνθη.

Α' Εθνική
1η αγωνιστική : 17/9/1989 : ΑΕΛ - Ξάνθη 3-1
Απόκομμα άρθρου εφημερίδας, από τον 1ο αγώνα της ΑΕΛ, κόντρα στην Ξάνθη στην πρώτη εθνική κατηγορία.
Η ΑΕΛ υποδέχεται στην Α' εθνική, την πρωταθλήτρια Β' εθνικής για την 1η αγωνιστική της σεζόν. 44 δευτερόλεπτα μετά την σέντρα, το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ΑΕΛ, ο Γιάν Κάρας , πετυχαίνει το πρώτο τέρμα για τους βυσσινί...

Είναι το 57ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Αγορογιάννης με κεφαλιά τριπλασιάζει τα τέρματα των βυσσινί.

20η αγωνιστική : 19/2/1995 : ΑΕΛ - Ξάνθη 6-1
4 από τα 6 τέρματα σημείωσε ο Καμερουνέζος επιθετικός. Να σημειωθεί ότι ο Έμπε στον α' γύρο με γηπεδούχο την Ξάνθη είχε πετύχει χατ-τρικ.

14η αγωνιστική : 9/12/2017 : ΑΕΛ - Ξάνθη 1-0

Στο 94ο λεπτό ο Περόνε με φοβερή ασίστ τακουνάκι στον Κρίζμαν λήγει το μάτς με 1-0.

Στη φωτογραφία οι πανηγυρισμοί του τέρματος με το κοντράστ συναισθημάτων.

21η αγωνιστική : 17/2/2019 : ΑΕΛ - Ξάνθη 1-1

Στον τελευταίο αναμεταξύ τους αγώνα, η ΑΕΛ ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς, άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με προβολή από κοντά του Νούνιτς, ύστερα από δυνατό σουτ του Φατιόν Άντονι και ασθενής απόκρουση του Ζίβκοβιτς. Η ισοφάριση για την Ξάνθη ήρθε στο 21ο λεπτό, με κεφαλιά του Αλμέιδα, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μπαριέντος. Η ΑΕΛ πίεσε στην συνέχεια του αγώνα, είχε τεράστια ευκαιρία με το δοκάρι του Νούνιτς στο 59ο λεπτό, ωστόσο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την αγωνιστική κυριαρχία της και το ματς έμεινε στο 1-1.