Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Σουάρεθ (35’ λ.τρ. Βαλιέντε), Τασουλής, Καπίγια, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Μάρκ Φερνάντεθ (61’ Κρέσπι), Λουίς Φερνάντεθ, Μπαράλες.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Καρανίκας, Μιχαήλ (46’ Ασούμπρε), Μόρας, Μπράλιτς, Στάνκοβιτς, Φατιόν, Σετσέροβιτς (46’ Κάτσε), Μιλοσάβλιεβιτς (77’ Μπούστος) Ουάρντα, Νούνιτς.

Διαιτητής: Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
Επόπτες: Ηλίας Αλεξέας (Μεσσηνίας), Ηλίας Κωνσταντίνου (Πρεβέζης)
VAR: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
AVAR: Πέτρος Πάτρας (Μακεδονίας)

Γήπεδο: Θ. Κολοκοτρώνης
Εισιτήρια: 1.304

Χωρίς νικητή έληξε το παιχνίδι του Αστέρα Τρίπολης με την ΑΕΛ στο «Θ. Κολοκοτρώνης», με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1. Οι Αρκάδες ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και στο 19’ ο Μπαράλες πέτυχε το 1-0, αλλά στο δεύτερο μέρος οι «βυσσινί» ανέβασαν στροφές και ισοφάρισαν στο 60’ με τον Ασούμπρε. Ο Αστέρας παρουσιάστηκε βελτιωμένος επιθετικά στο ντεμπούτο του Μίλαν Ράσταβατς, ενώ η ΑΕΛ για ένα ακόμη παιχνίδι δεν μπόρεσε να πάρει το αποτέλεσμα που θέλει.

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Αστέρας Τρίπολης και στο 3’ μετά από σέντρα του Καπίγια, η κεφαλιά του Μπαράλες πέρασε άουτ. Η ΑΕΛ επιχείρησε να ισορροπήσει, αλλά δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική. Στο 19’ ο Μπαράλες με κεφαλιά όμως, μετά από σέντρα ακριβείας του Καπίγια, δεν αστόχησε και έγραψε το 1-0 για τους Αρκάδες. Στο 21’ ο Σουάρεθ δέχτηκε αγκωνιά από τον Μιλοσάβλιεβιτς και έχασε για λίγο τις αισθήσεις του και τελικά στο 35’ έγινε αλλαγή. Η ΑΕΛ ανέβασε στροφές και στο 37’ η κεφαλιά του Νούνιτς κατέληξε στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου. Στις καθυστερήσεις ο Ζαχαριάδης έδωσε πέναλτι υπέρ των «βυσσινί» για τράβηγμα του Λουίς Φερνάντεθ στον Μιλοσάβλιεβιτς, αλλά το πήρε πίσω, αφού είδε τη φάση στο VAR.

Ο ρυθμός του αγώνα βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αστέρα Τρίπολης στο 47’ να απειλεί με μια κεφαλιά του Ιγκλέσιας που κατέληξε στην αγκαλιά του Κρίστινσον και στο 59’ η προβολή του Μπαράλες πέρασε δίπλα από την εστία της ΑΕΛ. Στο 60’ όμως ο Ασούμπρε, μετά από ωραία ενέργεια του Νούνιτς πλάσαρε σωστά για το 1-1 των «βυσσινί». Ο Αστέρας αύξησε την πίεσή του και έψαξε το δεύτερο γκολ, με τους Μπαράλες και Λουίς Φερνάντεθ να μην βρίσκουν στόχο. Οι φιλοξενούμενοι απειλούσαν στις αντεπιθέσεις με τα σουτ των Κάτσε και Ουάρντα να περνούν άουτ. Το 1-1 διατηρήθηκε ως το τέλος, αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί καμία ομάδα.

Μιχάλης Γρηγορίου:

«Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν περισσότερο απειλητικοί κι επιθετικοί. Ευτυχήσαμε να ισοφαρίσουμε σχετικά νωρίς και δεν αρκεστήκαμε σ’αυτό καθώς όλες οι αλλαγές είχαν σκοπό να γυρίσουμε ολοκληρωτικά το παιχνίδι και να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Χαθήκανε εκατέρωθεν ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο σε αντίθεση με το πρώτο, που θεωρώ πως με μία φάση ο αντίπαλός μας βρέθηκε μπροστά στο σκορ χωρίς να μας έχει απειλήσει καθόλου, χωρίς όμως να είμαστε κι εμείς ιδιαίτερα απειλητικοί. Κρατάμε το δεύτερο ημίχρονο και τον έναν βαθμό σε εκτός έδρας παιχνίδι. Θα θέλαμε τρεις, αλλά όταν δεν χάνεις σε εκτός έδρας παιχνίδι και με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης νομίζω στο πορεία θα φανεί πως είναι κάτι θετικό».