ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός (66' Παπαδόπουλος), Ηλιάδης, Στάμου, Πλέγας, Κοσσονού(74' Παπαγεωργίου Θ.), Αντράντα (85' Θωμαΐδης), Παπαγεωργίου Κ.(66' Νίνο), Μαυριάς, Όγκμποε (66' Στίνα)

ΠΑΕ Αιολικός (Μπόμπαν Κρισμάρεβιτς): Μιλόγεβιτς, Μαξιμένκο Β., Σινγκ, Κολλαράς, Γιόκε, Ζάκαριτς, Ν’ Νόμο (86’ Χαλκιαδάκης), Μπενίτεθ, Μουχαλής (46’ Καρανίκας) (66’ Κριμζάς), Νούλας (46’ Γκουασί), Τριανταφύλλου

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Μπαϊρακτάρης (Αθηνών)
Επόπτες: Λυκούργος Τσολακίδης (Αθηνών), Χρήστος Μητροφάνης (Αθηνών)
4ος: Νικόλαος Γεωργόπουλος (Αρκαδίας)
Παρατηρητής: Στυλιανή Γκόγκου (Μακεδονίας)

Γήπεδο: AEL FC Arena

Η ΑΕΛ επέστρεψε στις νίκες και πέτυχε την πρώτη της νίκη για το 2024, καθώς δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και επικράτησε εύκολα με 2-0 του Αιολικού στην AEL FC Arena. Η ΑΕΛ... φόρτσαρε για ένα ημίχρονο, πέτυχε δύο γκολ και κλείδωσε τη νίκη. Ουσιαστικά η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη είχε τελειώσει με το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, καθώς πήγε στα αποδυτήρια με στέρεες βάσεις για τη νίκη. Η ΑΕΛ άρχισε ιδανικά το παιχνίδι καθώς με τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσάλεπτου πήρε προβάδισμα με σουτ του Μαυριά για να κάνει το 2-0 με κεφαλιά ο Ηλιάδης στο 22ο λεπτό. Το ποδόσφαιρο είναι παιχνίδι λαθών, όποιος τα εκμεταλλεύεται, κερδίζει, παράλληλα, όμως, μέτρησε και η αποτελεσματικότητα της ΑΕΛ. Περιόρισε όμως τον Αιολικό στο απόλυτο «μηδέν» αφού οι φιλοξενούμενοι δεν πραγματοποίησαν σημαντικές ευκαιρίες. Στην επανάληψη οι κλασικές φάσεις έλειψαν και έμεινε το 2-0 για την ΑΕΛ. Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Αιολικός, μετά την αποβολή του Τριανταφύλλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 84ο λεπτό.