2023-24 : 11η : ΑΕΛ - Απόλλων Πόντου 3-0

11η αγωνιστική : ΑΕΛ - Απόλλων Πόντου 3-0

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Ηλιάδης, Παπαγεωργίου Θ., Καλουτσικίδης, Πλέγας (67′ Παπαγεωργίου Κ.), Μαϊδανός, Κοσσονού (67′ Νίνο), Οτόρμιν, Αντράντα (78′ Θωμαΐδης), Μαυριάς (81′ Μπρού), Πεντρόσο (67′ Ογκμπόε).

Απόλλων Πόντου (Σιρίλ Καλί – Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Κίναλης, Καλογέρης, Κάρδαρης, Ντιαλόσι (85′ Μέτγκενμπεργκ), Αμαραντίδης (61 λ.τρ. Ζαπουνίδης), Μουμίν (51′ λ.τρ. Ιννός), Αγκουάντο, Αλμπάνης, Σάχολλι (46′ Πέλκας), Νασέρ (46′ Κωστίκα), Μπλανκ.

Διαιτητής: Μελέτιος Γιουματζίδης (Πέλλας)
Επόπτες: Δαυίδ Πριονάς (Ευβοίας), Δημήτριος Παγουρτζής (Πειραιά)
4ος: Βασίλειος Απόστολος Αργυρός (Πέλλας)
Παρατηρητής: Παναγιώτης Συμεωνίδης (Πιερίας)

Γήπεδο: AEL FC Arena

Οι «βυσσινί» χωρίς να συναντήσουν το παραμικρό πρόβλημα επικράτησαν με 3-0 του Απόλλωνα Πόντου και μείωσαν στους 2 την διαφορά από την κορυφή και τον Λεβαδειακό. Από την άλλη οι «πόντιοι» παρέμειναν στην τελευταία θέση έχοντας 8 βαθμούς σε 11 αναμετρήσεις.
Στα του αγώνα ουσιαστικά όλα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν με τον Πεντρόζο να πετύχουν δύο γκολ. Αρχικά το 1-0 έγινε στο 23' και το 2-0 στο 37'. Στο διάστημα αυτό οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο 6' μια ανάσα από το 0-1, αλλά το πέναλτι του Αμπούντου έδιωξε ο Σουλούκος κρατώντας το μηδέν.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Οτορμίν στο 48' έκανε το 3-0, ενώ ο ίδιος παίκτης είδε την μπάλα σε σουτ που έκανε να σταματάει στο δοκάρι και να χάνεται η ευκαιρία για το 4-0.