1997-98 : 12η : ΑΕΛ - Πανελευσινιακός 1-1

12η αγωνιστική : ΑΕΛ - Πανελευσινιακός 1-1

Scorers:43' Πάτε - 29' Τζούρτζεφ

ΑΕΛ (Ζόραν Μπάμποβιτς): Παπαγιαννόπουλος, Μαυρόπουλος, Χρυσοστομίδης, Βενέτης (80' Αβραμούλης), Κατσάρας, Παυλίδης, Ταξιάρχης, Κρούνιτς, Ραντόϊκοβιτς (85' Τσακμακίδης Δ.), Πάτε (51' Τσακμακίδης Γ.), Ξάνθης.

Διαιτητής: Μαρίνος

Εισιτήρια - εισπράξεις: 1.027 - 1.459.000 δρχ.

Όσο ήταν 0-0 ο αγώνας δεν δόθηκε καθαρό πέναλτι για την ΑΕΛ, αντι αυτού δόθηκε επιθετικό φάουλ.Ο Γιάνεζ Πάτε εκτέλεσε φοβερό φάουλ λίγο έξω απο την μεγάλη περιοχή και έστειλε απευθείας την μπάλα στα δίχτυα. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ πίεζε ασταμάτητα μέχρι το τέλος του αγώνα. Καθώς το ματς πλησίαζε στο τέλος έγιναν 2 φάσεις που καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε απο τις διαιτητικές αποφάσεις. Στο 84ο λεπτό ο Αβραμούλης ισοφαρίζει μετά απο εκτέλεση φάουλ, αλλά ο επόπτης έχει σηκώσει την σημαία του για οφσάιντ. Ολοι οι παίκτες και ο πάγκος της ΑΕΛ, έσπευσαν να διαμαρτυριθούνε έντονα στον επόπτη, αλλά δεν άλλαξε την γνώμη του. Επίσης προς την εκπνοή του αγώνα παίκτης του Πανελευσινιακού, κυριολεκτικά γκρέμισε τον Ταξιάρχη που ήταν εντός περιοχής αλλά ο Μαρίνος έδειξε την συνέχεια του αγώνα.
Η ΑΕΛ μετά απο αυτή την ισοπαλία βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Η ΑΕΛ όπως παρατάχθηκε σε φιλικό προετοιμασίας κόντρα στον Άρη.

ΟΡΘΙΟΙ : Αβραμούλης, Κασάπης, Κρούνιτς, Ραντόϊκοβιτς, Βαλκάνης, Πάτε.
ΚΑΘΙΣΤΟΙ : Ταξιάρχης, Μαυρόπουλος, Μάρζετς, Αγορογιάννης, Χρυσοστομίδης.