Scorers: 9' Φραντζέσκος, 52', 76' Βαζέχα - 48', 87' Τσουκάλης, 78' (πέν.) Αγορογιάννης

Παναθηναϊκός (Βασίλης Δανιήλ): Βάντσικ, Καλιτζάκης, Κουρμπανάς, Αποστολάκης, Γεωργαμλής, Χριστοδούλου, Καλατζής, Μαραγκός, Αντωνίου, Φρατζέσκος, Βαζέχα.

ΑΕΛ (Κρίστο Μπόνεφ): Μιχαήλ, Αγορογιάννης, Κυριλίδης, Γκαλίτσιος, Ντανκόφσκι, Βουτυρίτσας (72' Σαμαράς), Πέτκωφ, Τσουκάλης, Ντα Σίλβα, Καραπιάλης, Βαλαώρας (46' Νασιάκος).

Διαιτητής: Ναούμ Μιντιούρης (Σερρών)

Γήπεδο: ΟΑΚΑ
Εισιτήρια - Εισπράξεις: 22.760 - 12.772.400 δρχ.

Την περίοδο 1990-91 η ΑΕΛ αγωνίζεται «με νύχια και με δόντια» να αποφύγει τον υποβιβασμό. Την 31η αγωνιστική αντιμετωπίζει στο Ολυμπιακό στάδιο τον Παναθηναϊκό που ετοιμάζει φιέστα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, ωστόσο δεν τον αφήνει να τη χαρεί.
Αν και βρίσκεται στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης πίσω στο σκορ με 3-1 με δύο γκολ, ένα του Γιώργου Αγορογιάννη και ένα του Βαγγέλη Τσουκάλη, καταφέρνει να ισοφαρίσει στο τέλος και να πάρει τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας (μια «χρυσή ισοπαλία») στον αγώνα της για τη σωτηρία στην Α΄ Εθνική.
Οι φίλοι του Παναθηναϊκού ξεσπούν εναντίον των παικτών του «Πουλημένοι-πουλημένοι» ενώ ο πρόεδρος της ΑΕΛ Κώστας Σαμαράς και ο προπονητής Χρήστος Αρχοντίδης αντιδρούν σε οποιοδήποτε τέτοιο ενδεχόμενο…