30η αγωνιστική : ΑΕΛ – Παναθηναϊκός 1-0
17 Μαΐου 1981
Scorer : 17' Μαλουμίδης
ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης) : Παπαδόπουλος, Παραφέστας, Ράμμος, Αργυρούλης, Γκαλίτσιος, Σταματίου (57’ Σπασόφσκι), Ανδρεούδης, Γκαμπέτας (69’ Βουρούκος), Χαραλαμπίδης, Μαλουμίδης, Βαλαώρας.
Παναθηναϊκός (Χ.Σενέκοβιτς) : Κωνσταντίνου, Αγουερόπολις, Τσιριγώτης, Κόβης, Καψής, Λιβαθηνός, Κατσιάκος, Νικολάε (63’ Σημαιοφορίδης), Αντρεούτσι, Ρότσα (76’ Μπανάσας), Υφαντίδης.
Διαιτητής : Λαγογιάννης
Γήπεδο : Αλκαζάρ
Εισιτήρια – Εισπράξεις : 10.310 - 2.528.450 δρχ.
Η ΑΕΛ είχε υποφερτή απόδοση μόνο στα πρώτα 30' του αγώνα όταν και πέτυχε το γκολ που της χάρισε τη νίκη. Στο 17' ο Βαλαώρας παρέκαμψε διαδοχικά Καψή, Κόβη, Λιβαθηνό και σούταρε, o τερματοφύλακας Κωνσταντίνου απέκρουσε και ο καραδοκών Μαλουμίδης με νέο σουτ σημείωσε το γκολ της νίκης της ΑΕΛ. Στο υπόλοιπο διάστημα οι ποδοσφαιριστές ταλαιπώρησαν τη μπάλα και τους περίπου 12.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο. Μέτρια η ΑΕΛ, θα μπορούσε, αν είχε λίγο καλύτερη απόδοση, να πετύχει περισσότερα γκολ απέναντι στον χειρότερο -ίσως- Παναθηναϊκό που πέρασε από το Αλακζάρ.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhAVyFBoLpDPLS8K5aHWtVO57AIuKYRJB_ywhcbUX58WqL7HQ0CnX-SWo9aLuRWpp-3oA-RBHBLi-2GXFf6Jn5uv1GsxbAdOKM6Fosg3EBi8IA2mQofGTE3sgkJKT-Bv6qsPkAdTxzdJpOf/w640-h512/17051981+ael+pao+1-0.jpg)
Άνθιμος Καψής και Τάκης Παραφέστας, έχοντας στο μέσο τον Πειραιώτη διαιτητή Νίκο Λαγογιάννη, ποζάρουν σε αναμνηστική φωτογραφία πριν τον αγώνα, ο οποίος έγινε ανήμερα της 17ης επετείου των "γενεθλίων" της ΑΕΛ. Πίσω διακρίνεται ο τερματοφύλακας Θεολόγης Παπαδόπουλος.
No comments:
Post a Comment