29η αγωνιστική : ΑΕΛ - Βύζας Μεγάρων 1-0
22 Απριλίου 1973
Scorers: 73΄Βαγιέχο
Αποβολές: 24' Καραμπίνης, 78' Καλοζούμης
ΑΕΛ (Στέφαν Καραμφίλοβιτς): ΣΙαβάλας, Σημαντήρης, Χϊλ, Σεϊταρίδης Μ., Μακρής, Ντάους (46' Βαγιέχο), Χαριτίδης, Καβόλι, Ρακιτζόγλου, Σεϊταρίδης Δ., Παγκαρλιώτας.
Διαιτητής: Μεσοχωρίτης
Γήπεδο: Αλκαζάρ
Εισιτήρια - εισπράξεις: 6.674 - 180.970 δρχ.
Αγχωμένη η νίκη της ΑΕΛ κόντρα στον Βύζα παρά την αριθμιτική υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Οσο ο αγώνας ήτανε 0-0 και ο Βυζας έπαιζε με 10 παίκτες, στο 55ο λεπτό ο Κυριακίδης αποκρούει πέναλτι που εκτέλεσε ο Σηματήρης, αλλα ο διαιτητής δείχνει επανάλληψη χτυπήματος. Την εσχάτη των ποινών αναλαμβάνει να εκτελέσει αυτή τη φορά ο Βαγιέχο, αλλά ο Κυριακίδης αποκρούει για δεύτερη φορά! Παρόλα αυτά ο Βαγιέχο θα χαρίσει την νίκη στην ΑΕΛ στο 73ο λεπτό με το μοναδικό τέρμα της συνάντησης.
Η ΑΕΛ βρίσκεται 4 βαθμούς διαφορά απο την Αναγέννηση Καρδίτσας.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjfvVXk2p1eZawGB2LyG4CmO7BkI8QiKGsVx9qJWIYCU1IGsZDuFa6feVmiArE3e9emFIMiGpB7g5VHsOydEzKpRhjksK21JbxgwpgMaY9rg9PuGXwjoRi27S_SHARLxX8Xfsb5wo7Vauui/w640-h262/29h.jpg)
No comments:
Post a Comment