Κύπελλο 1982 : Ημιτελικός : ΑΕΛ – Κόρινθος 3-1

Scorers: 30' Παραφέστας, 62' Γκόλαντας, 65' (πέν.) Μαλουμίδης - 66' Πίσσας

ΑΕΛ (Αντ.Γεωργιάδης) : Παπαδόπουλος, Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Αργυρούλης, Τσιτσιλής, Δράμαλης, Κουτάς, Γκαμπέτας (60’ Γκόλαντας), Βαλαώρας, Ανδρεούδης, Μαλουμίδης.

Κόρινθος (Παπουτσάκης) : Δεσύλλας, Αθανασόπουλος, Μισαηλίδης, Βάβαλης, Κατσαβάκης, Πίσσας, Καρσιώτης, Κότσαλος, Μπεκιάρης, Κίρκας (31’ Καρανίκας – 62’ Πετρινιώτης), Πολυχρονόπουλος.

Διαιτητής : Μεσσαλάς (Αχαϊας)
Επόπτες: Προμπονάς, Βαγγελάτος

Γήπεδο : Αλκαζάρ
Εισιτήρια - Εισπράξεις : 9.834 - 2.443.500 δρχ.

Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη, νίκησε δίκαια και προκρίθηκε στον τελικό. Η άμεση μείωση του σκορ με το γκολ του Πίσσα αμέσως μετά το 3-0 του Μαλουμίδη, ουσιαστικά κράτησε την Κόρινθο στο παιχνίδι της πρόκρισης μέχρι το τέλος και την αγωνία των φιλάθλων στα ύψη. Στο 70' αποβήθηκε ο Κότσαλος. Η Κόρινθος έκανε απέλπιδα προσπάθεια στα τελευταία λεπτά να πετύχει το γκολ της πρόκρισης χάνοντας ευκαιρία με κεφαλιά του Πίσσα στο 87'. Στον αντίποδα η ΑΕΛ, αφού βρήκε κενούς χώρους, έχασε πολλές ευκαιρίες για να καθαρίσει το παιχνίδι.

Αναμνηστική φωτογραφία των αρχηγών. Τάκης Παραφέστας και Χρήστος Καρσιώτης -εμβληματική μορφή του κορινθιακού ποδοσφαίρου- φωτογραφίζονται έχοντας στο μέσο τον διαιτητή Μεσσαλά.

Η 11άδα της ΑΕΛ όπως παρατάχθηκε στο β' ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας της περιόδου 1981-82 κόντρα στην Κόρινθο στο στάδιο Αλκαζάρ.

ΟΡΘΙΟΙ : Παραφέστας, Πατσιαβούρας, Θεολ.Παπαδόπουλος, Βαλαώρας, Γκαμπέτας, Αργυρούλης.
ΚΑΘΙΣΤΟΙ : Ανδρεούδης, Κουτάς, Τσιτσιλής, Δράμαλης, Μαλουμίδης.

Ο Γιάννης Γκόλαντας με ευθύβολο σουτ σημειώνει το 2-0.

Κύπελλο Ελλάδος 1981-82

Στην 40η διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδας 1981-82 μετείχαν συνολικά 58 ομάδες (18 Α' εθνικής και 40 Β' εθνικής κατηγορίας). Διεξήχθη σε 6 γύρους, συμπεριλαμβανομένου του τελικού.

Ήταν μια διοργάνωση που έμεινε στην ιστορία για έναν εκ των πλέον συζητημένων αγώνων στην ιστορία του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού, που έγινε μόλις στον Β' γύρο και επισκίασε κάθε τι άλλο στη διοργάνωση. Ήταν μονός νοκ - άουτ αγώνας στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας όπου κρίθηκε στην παράταση, με τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει 3 γκολ (τα 2 με πέναλτι ενώ έχασε άλλο ένα) και να τελειώνει τον αγώνα με 10 παίκτες και τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει 2 γκολ και να του ακυρώνεται κι ένα κανονικό, μάλιστα όλα αυτά στα πρώτα 12' της αναμέτρησης. Και οι 2 ομάδες είχαν μεγάλα παράπονα από τη διαιτησία και περισσότερο ο ηττημένος Ολυμπιακός.

Από τις υπόλοιπες αναμετρήσεις ξεχώρισαν το ευρύ σκορ 6-1 με το οποίο ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε της ΑΕΚ (3 γκολ ο Χρήστος Δημόπουλος) και οι προκρίσεις του Παναθηναϊκού επί του Ηρακλή στην παράταση κι ενώ η διοίκηση των "πράσινων" είχε απαγορέψει την είσοδο στις τηλεοπτικές κάμερες στον επαναληπτικό αγώνα και επί του ΠΑΟΚ στον ημιτελικό με ένα γκολ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ρεβάνς.

Στον τελικό αντιμετώπισε την ΑΕΛ που έχοντας ευκολότερο έργο στην πορεία της, έφτασε για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό. Ο Παναθηναϊκός νίκησε με σκορ 1-0, όμως δεν του απονεμήθηκε το κύπελλο, παρά ένα αναμνηστικό τρόπαιο, δεδομένου ότι εκκρεμούσε σε βάρος του ένσταση του Ολυμπιακού για υπόθεση παράνομης ελληνοποίηση του ποδοσφαιριστή Ρότσα. Η κανονική απονομή έγινε 2 μήνες αργότερα κι ενώ είχε στο μεταξύ τελεσιδικίσει η υπόθεση.