Scorers: 39' Αναστασάκος, 63' Μπαζίνσκι - 88' Νταμπίζας

Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Μελισσάς, Νάστος, Ολιβέιρα, Μπαζίνσκι, Σαρμιέντο, Νεμπεγλέρας, Μπρίτο (71' Σφακιανάκης), Φαβάλι (86' Τάτος), Περόνε (81' Καλαντζής), Αναστασάκος.

ΑΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βιέρα, Φλάβιο, Κατσιαρός, Νταμπίζας, Μελίσσης, Βελάσκο (68' Τουάμα), Ζέσους, Ιγκλέσιας, Μετίν, Ρομέου, Πούρι (56' Κάσας).

Επόπτες: Λ. Βασιλειάδη (Μακεδονίας), Φ. Ελευθερίου (Αθηνών)
4ος: Π. Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)

Γήπεδο: Δημοτικό Περιστερίου
Εισιτήρια - εισπράξεις: 2.391 - 24.450 €

Η αποστολή της ΑΕΛ μπορεί να πέρασε προχθές χωρίς κανένα πρόβλημα τα μπλόκα των αγροτών όταν πήγε στην Αθήνα αλλά χθες βρήκε μπλόκο στο Περιστέρι και υποχρεώθηκε να ηττηθεί με 2-1 από τον Ατρόμητο Αθηνών με παρόμοιο τρόπο όπως την περασμένη αγωνιστική στον Πειραιά από τον Ολυμπιακό. Συγκεκριμένα βρέθηκε να χάνει πάλι με 2-0 μείωσε σε 2- 1 και τελικά το παιχνίδι έληξε με αυτό το αποτέλεσμα με τη λαρισινή ομάδα να είναι στο πρώτο μέρος ανύπαρκτη και στην επανάληψη μέτρια και καλή στα τελευταία λεπτά. Η ουσία είναι ότι αυτές οι δύο συνεχόμενες ήττες τη φέρνουν σε τροχιά υποβιβασμού και μάλλον θα υπήρξε μεγάλη ανακούφιση που στη Νέα Σμύρνη ο Πανιώνιος κατάφερε και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις τον Λεβαδειακό σε 2-2 ενώ είχε βρεθεί να χάνει με 2-0. Γιατί αν ο Λεβαδειακός είχε κερδίσει τότε η ΑΕΛ θα βρισκόταν στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ουσία είναι ότι από δω και πέρα η ομάδα δεν έχει δικαίωμα για άλλα λάθη (και άσχημες εμφανίσεις) γιατί ο υποβιβασμός είναι ορατός και μόνη παρηγοριά είναι το εύκολο πρόγραμμα που υπάρχει μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος με επτά αγώνες εντός έδρας και πέντε εκτός. Στο χθεσινό παιχνίδι η ΑΕΛ πλην του Νταμπίζα (και του Μετίν προς το τέλος της αναμέτρησης) δεν είχε άλλον παίκτη που να παίζει με πάθος και αν αυτή τη στιγμή θέλει να παραμείνει στην κατηγορία η λαρισινή ομάδα θα πρέπει να τον «κλωνοποιήσουν» ποδοσφαιρικά. Και επειδή βιολογικά δεν μπορεί να γίνει θα πρέπει να μεταλαμπαδεύσουν το πάθος του και στους υπόλοιπους παίκτες της λαρισινής ομάδας ώστε να καταλάβουν επιτέλους τι σημαίνει η ιστορική λαρισινή φανέλα αλλά και πως πρέπει να τα δίνουν όλα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Και πάνω απ’ όλα να σκεφτούν τους τριακόσιους Λαρισαίους φιλάθλους που αψήφησαν μπλόκα και καιρικές συνθήκες για να κατεβούν στην Αθήνα και να ενισχύσουν την ομάδα. Στο χθεσινό παιχνίδι η ΑΕΛ ειδικά στο πρώτο μέρος ήταν ομάδα δύο κατηγορίες παρακάτω από τον Ατρόμητο Αθηνών ενώ η αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο έδειχνε ότι στην αρχή σεβάστηκε τον αντίπαλό της γιατί η ομάδα μπορούσε να παίξει πιο ανοιχτά και με μεγαλύτερο θράσος ώστε να πάρει τουλάχιστον έναν βαθμό. Οι αδυναμίες του Ατρομήτου που μόνο…Ατρόμητος δεν είναι φάνηκαν από το 88’ και μετά που μείωσε ο Νταμπίζας καθώς κλείστηκε πίσω και αν υπήρχαν λίγα λεπτά ακόμα παιχνιδιού η λαρισινή ομάδα θα μπορούσε να είχε πάρει τον βαθμό. Ο φόβος του Ατρομήτου ήταν φανερός για τον συγκεκριμένο αγώνα και δεν καταλαβαίνουμε την άσχημη εικόνα του πρώτου μέρους και ειδικότερα τον φόβο που υπήρχε στους ποδοσφαιριστές (όταν μάλιστα την περασμένη Κυριακή κοίταξαν στα… «μάτια» τον νταμπλούχο Ολυμπιακό). Στο μεταξύ η διοίκηση οφείλει να τελειώσει τη μεταγραφή του Ολεμπέ και να πάρει έναν ακόμα επιθετικό (μάλλον περιφερειακό χρειάζεται η ομάδα) και να την προστατεύσει και από τη διαιτησία γιατί ναι μεν ο Τριτσώνης δεν ήταν κακός χθες αλλά ένα μεγάλο λάθος έκανε και αυτό πάλι ήταν σε βάρος των «βυσσινί»(αναφερόμαστε στο μη καταλογισμό φάουλ στην επικίνδυνη προβολή του Μελισσά στο Βελάσκο και στο επόμενο λεπτό μπήκε γκολ). Δεν μπορούμε να καταλάβουμε πώς είναι δυνατόν Αθηναίοι διαιτητές να παίζουν αθηναϊκές ομάδες… Η ουσία είναι ότι από δω και πέρα η ΑΕΛ χρειάζεται να «ξυπνήσει» γιατί κάθε χαμένος βαθμός θα τη φέρνει πιο κοντά στη... Β’ εθνική κατηγορία.

Μετά από ένα τέταρτο στο οποίο η μια διακοπή διαδεχόταν την άλλη λόγω τραυματισμών (Μετίν, Νεμπεγλέρας, Μιχαηλίδης διαδοχικά) οι δύο ομάδες αποφάσισαν να παίξουν μπάλα ή για να ακριβολογούμε ο Ατρόμητος που άρχισε να πιέζει και σε ένα δίλεπτο (28-29) φθάνει πολύ κοντά στο γκολ αλλά ειδικά στη δεύτερη φάση ο Βελάσκο σώζει από σχεδόν βέβαιη παραβίαση την εστία του Βιέρα. Η ΑΕΛ στη συνέχεια κάπως ισορρόπησε το παιχνίδι αλλά χωρίς να μπορεί να κάνει μια επίθεση της προκοπής. Κάτι που στο 38-39 εκμεταλλεύτηκε όταν ο Πρίτο (που άλλαζε διαρκώς πλευρά με τον Φαβάλι) εκτέλεσε φάουλ που απέκρουσε σε κόρνερ ο Βιέρα και στην εκτέλεσή του ο Αναστασάκος από κοντά κάνει το 1-0. Συμπερασματικά στο πρώτο ημίχρονο ο Ατρόμητος ήταν σαφώς καλύτερος με την ΑΕΛ να έχει πρόβλημα από αριστερά καθώς ο Πουρί δεν βοηθούσε καθόλου τον Κατσιαρό με αποτέλεσμα ο Νάστος με τον Πρίτο (ή τον Φαβάλι) να τον βάζουν στη μέση και να δημιουργούνται πολλά προβλήματα. Αξιοσημείωτο είναι ότι οι «βυσσινί» δεν δημιούργησαν ούτε μια ευκαιρία και η μόνη καλή στιγμή ήταν ένα φάουλ που δεν δόθηκε από το διαιτητή Τριτσώνη στο 37’ (λίγο πριν το γκολ των γηπεδούχων) όταν ο Μελισσάς έκανε επικίνδυνη προβολή έξω από τη μεγάλη περιοχή κι δεν έδωσε τίποτα. Λίγο αργότερα (ειρωνεία…) σημειώθηκε το γκολ του Ατρομήτου. Η ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πιο επιθετικά ενώ οι γηπεδούχοι πρόσεχαν τα νώτα τους. Παράλληλα οι προθέσεις του Ουζουνίδη να ανατρέψει το σκορ φάνηκε με την πρώτη αλλαγή που πέρασε τον Κάσας στη θέση του Πουρί και έκανε το σύστημα 4-4-2 με δύο επιθετικούς τον Κάσας και τον Τζέσους ενώ πίσω από αυτούς ήταν ο Μετίν. Και η πρώτη φάση για την ισοφάριση ήταν ένα σουτ του Ρομέου (από την ίδια θέση σκόραρε στον αγώνα με τον Ολυμπιακό την περασμένη αγωνιστική) αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Και ενώ η ΑΕΛ έδειχνε να πιέζει ήρθε στο 63’ το 2-0 από τους παίκτες του Ατρόμητου που για δεύτερη φορά εκμεταλλεύτηκαν την σύγχυση στην άμυνα της λαρισινής ομάδας και ο Μπαζίνσκι με σουτ από κοντά ανέβασει το δείκτη του σκορ. Στη συνέχεια η ΑΕΛ πήρε τα ηνία του αγώνα πλησίασε στο γκολ με το Ρικάρντο Τζέσους (69’) αλλά σούταρε πάνω στο Μιχαηλίδη ενώ ο Ουζουνίδης βγάζοντας έξω τον Βελάσκο και περνώντας τον Τουάμα κάνει το σύστημα 3-5-2. Και εκεί που η ΑΕΛ είχε πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων ο Ατρόμητος πλησίασε σε ένα τρίτο γκολ αλλά η κεφαλιά του Μπαζίνσκι βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και τρία λεπτά αργότερα ο Νταμπίζας βάζει «φωτιά» στον αγώνα καθώς η ΑΕΛ για επτά λεπτά (δύο του κανονικού αγώνα και πέντε των καθυστερήσεων) άρχισε να κυνηγάει την ισοφάριση. Και το 90’+5’ ο Κάσας εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση αλλά η μπάλα βρήκε το «τείχος» των γηπεδούχων που τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ολιβέιρα. Το τελικό 2-1 μπορεί να είναι δίκαιο για τον Ατρόμητο Αθηνών που ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και αυτό που έκανε εντύπωση ήταν το γεγονός ότι οι παίκτες της λαρισινής που στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκαν σεβάστηκαν πολύ τον αντίπαλό τους με αποτέλεσμα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού να έχουν το ρόλο κομπάρσου. Και πλέον από δω και πέρα αρχίζουν τα δύσκολα…

Μαρίνος Ουζουνίδης:
«Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ κακοί, δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε. Επιτρέψαμε στον Ατρόμητο να είναι καλύτερος από εμάς και να δημιουργήσει ευκαιρίες για να προηγηθεί στο σκορ. Στο β’ ημίχρονο ήμασταν πολύ καλύτεροι από τον αντίπαλο, μπήκαμε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι κι ενώ πιέζαμε για να ισοφαρίσουμε, από ακόμη μία στημένη φάση ο Ατρόμητος έκανε το 2-0. Παρ’ όλα αυτά στο τέλος έγινε πολύ μεγάλη προσπάθεια από τους παίκτες, αλλά αυτό δεν φτάνει. Πρέπει κι άλλοι παράγοντες που συμμετέχουν στον αγώνα να βοηθούν να γίνει καλό παιχνίδι. Ο Ατρόμητος έχει μια καλή ομάδα με καλή κυκλοφορία της μπάλας, όμως, θεωρώ ότι ο διαιτητής άφησε πολύ στις φάσεις να κυλήσει το παιχνίδι υπέρ του. Ειδικά ο διαιτητής και ο πρώτος βοηθός ήταν απίστευτοι σήμερα. Κάθε ματς που περνάει κι εμείς δεν παίρνουμε βαθμούς η κατάσταση γίνεται δυσκολότερη. Καταλαβαίνετε ότι το παιχνίδι με τον Ηρακλή είναι πολύ σημαντικό. Πρέπει να προετοιμαστούμε για να κερδίσουμε, γιατί αλλιώς τα πράγματα θα γίνουν ακόμη πιο δύσκολα».
Τι φταίει για το κακό ξεκίνημα που συνηθίζει να κάνει η ΑΕΛ στα τελευταία παιχνίδια; «Η πίεση για το αποτέλεσμα και ο φόβος. Πρέπει να ξεπεραστεί αυτό, όμως. Έχουμε δυνατότητες ως ομάδα. Ενώ είχαμε ζητήσει να ξεκινήσουμε καλά και να είμαστε εμείς οι κυρίαρχοι του παιχνιδιού, δυστυχώς δεν έγινε αυτό».
Παρ’ όλα αυτά στο 2ο ημίχρονο η ΑΕΛ έκανε την πρώτη της φάση μετά από το 55ο λεπτό. Σας ανησυχεί αυτό; «Στο δεύτερο ήμασταν πολύ επιθετικοί και πιεστικοί. Εκτός από τα αγωνιστικά προβλήματα έχουμε να αντιμετωπίσουμε και το ζήτημα της ψυχολογίας. Είναι η πίεση που υπάρχει για το αποτέλεσμα ίσως κάνει τους ποδοσφαιριστές να εμφανίζονται πιο φοβισμένοι στην αρχή των αγώνων. Δεν πρέπει να υπάρχει αυτό γιατί οι παίκτες μας έχουν δυνατότητες. Κάθε ματς που περνάει δημιουργεί μεγαλύτερη πίεση. Πρέπει να δουλέψουμε για να το ξεπεράσουμε».
Γιατί υπήρξαν διαμαρτυρίες στο δεύτερο γκολ; «Προφανώς οι ποδοσφαιριστές διαμαρτυρήθηκαν για το φάουλ από το οποίο προήλθε. Νομίζω ότι η διαιτησία δεν ήταν καθόλου καλή σήμερα».